Jump to content

320D vs 318D


csl 3

Recommended Posts

Salut.

Sunt in pragul achizitionarii unui BMW seria 3 din 2003, problema mea este nu sunt inca hotarat ce model sa aleg, un 318d cu optiuni mai multe sau un 320d cu mai putine optiuni dar cu un avantaj de putere? Ce parere aveti?

Link to comment
Share on other sites

Salut.

Sunt in pragul achizitionarii unui BMW seria 3 din 2003, problema mea este nu sunt inca hotarat ce model sa aleg, un 318d cu optiuni mai multe sau un 320d cu mai putine optiuni dar cu un avantaj de putere? Ce parere aveti?

84577[/snapback]

320 clar pentru ca 318 e cam submotorizat tinand cont de greutatea masinii (1500 kg)

Link to comment
Share on other sites

Salut.

Sunt in pragul achizitionarii unui BMW seria 3 din 2003, problema mea este nu sunt inca hotarat ce model sa aleg, un 318d cu optiuni mai multe sau un 320d cu mai putine optiuni dar cu un avantaj de putere? Ce parere aveti?

84577[/snapback]

 

Eu am un E46 320dA, 150 CP, 2003, Steptronic si fratele meu E46 318d, 115 CP, 2002, diferentele nu sunt mari intre ele. Am mers cu ambele si este cam acelasi lucru in regim normal, daca vrei sa mergi ceva mai sportiv diferentele sunt vizibile. Acum totul depide de tine ce vrei sa achizitionezi. Despre ce optiuni extra este vorba...????

Link to comment
Share on other sites

Eu am un E46 320dA, 150 CP, 2003, Steptronic si fratele meu E46 318d, 115 CP, 2002, diferentele nu sunt mari intre ele. Am mers cu ambele si este cam acelasi lucru in regim normal, daca vrei sa mergi ceva mai sportiv diferentele sunt vizibile. Acum totul depide de tine ce vrei sa achizitionezi.  Despre ce optiuni extra este vorba...????

84613[/snapback]

 

Din cate am vazut pe mobile, un 320d cu climatronic si Cd este aproximativ la acelasi pret cu un 318d cu xenon, cd, scaune sport si poate chiar navigatie ( nr de km fiind aproape egal).

Link to comment
Share on other sites

Din cate am vazut pe mobile, un 320d cu climatronic si Cd este aproximativ la acelasi pret cu un 318d cu xenon, cd, scaune sport si poate chiar navigatie ( nr de km fiind aproape egal).

84655[/snapback]

 

 

si eu am fost pus in aceeasi situatie si am ales 318 si nu imi pare rau, dar tu stii ce vrei eu am dat 30 de cai pe navi scaune incalzite xenon memorii la scune comenzi pe volan etc, si ma descurc si cu asti 115 cai ca sunt nervosi :) in plus daca te uiti la date un motor 318 e de 1951 cc iar lka modelul 320 e de 1955 cc iar diferenta de cai e din compresia mai mare a motorului la 320 deci fiabilitate mai mica , avantajul la 318 e ca cuplul maxim incape mai jos ca turatii decat la 320 . sa nu ma intelegi gresit , si eu as vrea un m3 :) tu stii ce vrei.

 

:blink: BMW asa ca modelul e pe locul 2

Link to comment
Share on other sites

si eu am fost pus in aceeasi situatie si am ales 318 si nu imi pare rau, dar tu stii ce vrei eu am dat 30 de cai pe navi scaune incalzite xenon memorii la scune comenzi pe volan etc, si ma descurc si cu asti 115 cai ca sunt nervosi :) in plus daca te uiti la date un motor 318 e de 1951 cc iar lka modelul 320 e de 1955 cc iar diferenta de cai e din compresia mai mare a motorului la 320 deci fiabilitate mai mica , avantajul la 318 e ca cuplul maxim incape mai jos ca turatii decat la 320 . sa nu ma intelegi gresit , si eu as vrea un m3 :) tu stii ce vrei.

 

:blink: BMW asa ca modelul e pe locul 2

84673[/snapback]

 

 

Cred ca ai gresit la cilindree, 320d are 1995 fata de 1951.....

Link to comment
Share on other sites

Si eu am un 318 d din 2002, si sunt multumit ca putere de el...oricum in regim normal , ca cea mai mare parte dintre noi cred ca mergem in oras cu masina, nu se simte nevoia de mai multi cai, sunt mai mult decat suficienti...Si in afara merge tun la 200 , daca ai unde sa-i dai ... Cu viteza asta in general , m-am convins daca nu te dovedeste alt nebun care merge cu 200, te gaseste vreun caine, caruta, sau o groapa cat China..asa ca nu vad nevoia de n-spe mii de cai pe o masina oricum peste media de calitate in industria auto..

Avantajul ar fi la 320d daca e 2002, ca e common rail, adica un motor mai nou, dar la fel de fiabil ca M47 care e pe 318 d. E mult de discutat oricum...depinde si ce gasesti...cum a fost intretinuta masina.. :blink:

Link to comment
Share on other sites

Si eu am un 318 d din 2002, si sunt multumit ca putere de el...oricum in regim normal , ca cea mai mare parte dintre noi cred ca mergem in oras cu masina, nu se simte nevoia de mai multi cai, sunt mai mult decat suficienti...Si in afara merge tun la 200 , daca ai unde sa-i dai ... Cu viteza asta in general , m-am convins daca nu te dovedeste alt nebun care merge cu 200, te gaseste vreun caine, caruta, sau o groapa cat China..asa ca nu vad nevoia de n-spe mii de cai pe o masina oricum peste media de calitate in industria auto..

  Avantajul ar fi la 320d daca e 2002, ca e common rail, adica un motor mai nou, dar la fel de fiabil ca M47 care e pe 318 d. E mult de discutat oricum...depinde si ce gasesti...cum a fost intretinuta masina.. :blink:

84775[/snapback]

oricum e diferenta de vro 35 de cai si se simte si la demaraj si la drum lung....votez pentru plus de putere !

Link to comment
Share on other sites

Cred ca am sa optez pentru 320, pentru un bmw cred ca este mai important puterea decat cateva optiuni de confort. Am vazut cum un Megan a facut un BMW la semafor si este cam penibil.

85078[/snapback]

 

 

imposobil *

 

*exceptie - soferul de bmw era femeie :blink:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
haha si pe mine ma dispera chestia cu full option

89043[/snapback]

 

Si eu am full options, dar fara piele, fara navi, fara.......fara..............

............dar in rest..........e full options !

:blink:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Si eu am full options, dar fara piele, fara navi, fara.......fara..............

............dar in rest..........e full options !

:blink:

89051[/snapback]

 

 

:) Ok

are mai toate optiunile posibile, intr-adevar nu sunt chiar toate.

Link to comment
Share on other sites

glumim nu trebuie sa ne insiri tot :blink: sa o stapanesti sanatos

89164[/snapback]

 

Merci.

Poate ne vedem sambata la intalnirea BMW-urilor.

Lista cu optionale o aveti si in engleza ca o tot caut si nimic.

Link to comment
Share on other sites

M-am hoatarat.

De 4 zile sunt fericitul posesor al unui BMW 320 D, 2003, Full option.

Cred ca merita mai mult investitia intr-un 320d decat intr-un 318d.

89034[/snapback]

 

Felicitari pentru achizitie...... ceva poze????

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.