Jump to content

ulei cutie e46


Recommended Posts

E46 facelift - 320d. Cum verific nivelul uleiului din cutie? Pe unde se completeaza/adauga/schimba? Si ce fel de ulei de cutie se utilizeaza pt modelul 320d (manuala)? Este acelasi ca si cel de servo? Exista un capac in compartimentul motor, pe care scrie ATF. Banuiesc ca pe acolo se adauga uleiul de servo pt pompa de servo... sa fie acelasi si pt. uleiul de cutie?... adica uleiul de cutie este de fapt acelasi cu uleiul de servo?
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 52
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

E46 facelift - 320d. Cum verific nivelul uleiului din cutie? Pe unde se completeaza/adauga/schimba? Si ce fel de ulei de cutie se utilizeaza pt modelul 320d (manuala)? Este acelasi ca si cel de servo? Exista un capac in compartimentul motor, pe care scrie ATF. Banuiesc ca pe acolo se adauga uleiul de servo pt pompa de servo... sa fie acelasi si pt. uleiul de cutie?... adica uleiul de cutie este de fapt acelasi cu uleiul de servo?

109354[/snapback]

 

 

Nu cred ca foloseste ATF.Mai degraba ulei sintetic, MTF-LT-2.Pe cutie ar trebui sa fie o eticheta ,pe care este scris tipul de ulei folosit.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Guest IulianE
ba uleiul din cutie se schimba la un anumit nr de km....mult mai mare ca cel de motor...sa fiti siguri de asta...uleiul la diferential se completeaza si el de asemenea.
Link to comment
Share on other sites

ma bate si pe mine gandul sa schimb uleiul din cutie.m-ar interesa parerea cuiva care a mai facut asta,avand in vedere ca din cate stiu uleiul din cutie nu se schimba niciodata.dar totusi ma gandesc ca nu are ce sa strice...

112744[/snapback]

 

 

Eu am un 320d din 2000 si in aceasi postura sunt si eu, as vrea sa-mi schimb uleiul din cutie si diferential. Am vazut pe ca cutie scrie ceva de genu Life Time Oil , MTF-LT-1, bmw best. Vad ca Bavaria zice de mtf-lt-2, probabil o fi o generatie mai noua de ulei. Am cautat pe internet si am gasit doar ulei imbuteliat in flacon pe care scrie BMW MTF-LT-1 si ceva ESSO. Am fost la un magazin de piese auto sa-mi cumpar ulei ESSO, dar surpriza .. nu au asa ceva. Probabil cand voi avea drum in Arad sau Cluj am sa cumpar de la reprezentanta.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
tocmai mi-am schumbat uleiul din cutie.este manuala 5 trepte si au incaput 1,6 litri ulei full sintetic aral special pt transmisie.ca o remarca uleiul vechi arata groaznic,era f negru si nici nu era cat ar fi trebuit desi pe cutie scrie f clar "life time oil".o data schimbat este cu totul alta viata,intra mult mult mai usor,este o placere sa vezi asa imbuntatatire plus ca am fost intr-un service in care,cumparand uleiul de la ei am avut manopera gratis->800.000 super bine investiti
Link to comment
Share on other sites

tocmai mi-am schumbat uleiul din cutie.este manuala 5 trepte si au incaput 1,6 litri ulei full sintetic aral special pt transmisie.ca o remarca uleiul vechi arata groaznic,era f negru si nici nu era cat ar fi trebuit desi pe cutie scrie f clar "life time oil".o data schimbat este cu totul alta viata,intra mult mult mai usor,este o placere sa vezi asa imbuntatatire plus ca am fost intr-un service in care,cumparand uleiul de la ei am avut manopera gratis->800.000 super bine investiti

142674[/snapback]

Service-ul e in Bucuresti? Cam pe unde? Ma tenteaza si pe mine o operatiune de asta... :blink:

Link to comment
Share on other sites

Si eu l-am schimbat de curand la Filaret iar cel vechi era NEGRU. De verificat, nu stiu daca ai cum sa verifici, insa de completat se completeaza pe partea lateral dreapta a cutiei (exista un "surub" acolo). Cred ca o sa il schimb si pe cel din diferential cat de curand (sa fac "toaleta" masinii, ca sa zic asa).

 

*Edit: 160 RON a costat questia (din care 77.1 doar manopera). Cam scump if u ask me :blink:

Edited by BoBo
Link to comment
Share on other sites

pai am 160 si ceva de mii si chiar simteam nevoia sa fac operatiunea asta pt k treapta a 2-a nu imi intra la fel de usor ca a 4-a-acum e ca noua.faza e urmatoarea,ca am intrat intr-un program pt bmw-uri de acolo si se spune clar: la cutiile manuale intervalul de schimbare al uleiului la cutie este intre 90.000mile si 170.000mile.oricum service-ul este pe o strada paralela cu witting,vespassian la nr 8,este f ingrijit dar iti trebuie rabdare de fier
Link to comment
Share on other sites

Barbie... Barbieeeeeeeeeeeeeeee

Zi-ne si noua unde ai facut operatiunea si a costat asa de ieftin? :blink:

142696[/snapback]

a costat asa ieftin pt ca au intrat doar 4 bidonase de ulei a 500ml.cum 500ml costa 200.000 si manopera e gratis...la cutiile manuale nu intra asa de mult ca la cele automate unde incap cam 6litri(ce bulan pe noi...:) )

Link to comment
Share on other sites

in speranta ca nu fac in njci un fel reclama mascata: vii dinspre calea plevnei,treci de intersectia cu stefan furtuna,treci de intersectia cu witting si nu prima strada a 2-a este vespassian(are la intreare pe strada o mare vulcanizare).service-ul este pe dreapta la nr 8...
Link to comment
Share on other sites

in speranta ca nu fac in njci un fel reclama mascata: vii dinspre calea plevnei,treci de intersectia cu stefan furtuna,treci de intersectia cu witting si nu prima strada a 2-a este vespassian(are la intreare pe strada o mare vulcanizare).service-ul este pe dreapta la nr 8...

142735[/snapback]

Sarumana

 

:blink:

Link to comment
Share on other sites

pai am 160 si ceva de mii si chiar simteam nevoia sa fac operatiunea asta pt k treapta a 2-a nu imi intra la fel de usor ca a 4-a-acum e ca noua.faza e urmatoarea,ca am intrat intr-un program pt bmw-uri de acolo si se spune clar: la cutiile manuale intervalul de schimbare al uleiului la cutie este intre 90.000mile si 170.000mile.oricum service-ul este pe o strada paralela cu witting,vespassian la nr 8,este f ingrijit dar iti trebuie rabdare de fier

142731[/snapback]

 

 

la bosch ?????? doamne am stat 2 ore sa desluseasca aia cum sa'mi prinda arcul ca sa elibereze amortizorul...la montare...... mi'au stricat filetul la bieleta antiruliu dreapta.... si mi'au pus o piulita in plus pe post de ."distantier".....

 

sunt groaznici ..... noroc ca a venit un fost angajat de'al lor pe acolo de i'a dat de cap in nu stiu cat timp...... i'au sarit presele la arc aluia de nu stiu cate ori....credeam ca mor pe acolo.....

 

daca e ala.... :blink:

 

apropo si eu am 167k km acum ... si imi agata un pic in tr. I .... si pare un pic mai zgomotoasa cutia (Cred) pt ca motorul accelerat pe loc se aude foarte sexos :) ( cat se poate auzi un 2l diesel :) )

Link to comment
Share on other sites

la bosch ?????? doamne am stat 2 ore sa desluseasca aia cum sa'mi prinda arcul ca sa elibereze amortizorul...la montare...... mi'au stricat filetul la bieleta antiruliu dreapta.... si mi'au pus o piulita in plus pe post de ."distantier".....

 

sunt groaznici ..... noroc ca a venit un fost angajat de'al lor pe acolo de i'a dat de cap in nu stiu cat timp...... i'au sarit presele la arc aluia de nu stiu cate ori....credeam ca mor pe acolo.....

 

daca e ala.... :blink:

 

apropo si eu am 167k km acum ... si imi agata un pic in tr. I .... si pare un pic mai zgomotoasa cutia (Cred) pt ca motorul accelerat pe loc se aude foarte sexos :) ( cat se poate auzi un 2l diesel :) )

144654[/snapback]

dap ...ei sunt.nu am zis ca sunt cei mai tari mecanicii.eu m-am dus pt o chestie minora pt care am asteptam o gramada dar am fost multumit de oferta.daca iti agata e clar ca tre sa schimbi uleiul din cutie.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Eu l-am schimbat la 190000 km si era groaznic. Daca doriti sfaturi referitor la tipul de ulei, intrebati-l pe @Wlf. Problema cu ,,agatatul" in treapta 2 o aveam si eu, dar o data cu schimbul de ulei a disparut. Eu am folosit Esso, caci de asta am gasit! Edited by nt98adu
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Buna,

 

Am sa incerc sa fiu cat de surt posibil cu bla bla bla-urile :)

 

post-2935-1168377842_thumb.jpg versiunea de tis pe care o am (daca cineva are mai noua il rog sa ma faca cu ea :D daca il rog mult de tot dar sa fie in English ca in Germana il am si eu dar tot degeaba :blink: merci anticipat)

 

post-2935-1168377875_thumb.jpg In josul pagini veti vedea tipul masini mele :) si selectia vorbeste de la sine :D

 

post-2935-1168377886_thumb.jpg Ghidul de urmat pt a schimba uleiul

 

restu Pozelor vb de la sine. Sorry pt poze dar TIS nu permite Copy/Paste :)

 

post-2935-1168377905_thumb.jpgpost-2935-1168377916_thumb.jpgpost-2935-1168377937_thumb.jpg

 

Daca le vreti si pe restu spuneti :D

Edited by clauberty
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.