Jump to content

Modificari la sistemul audio pe E46


Recommended Posts

Am tot dat posturi pe alte threaduri si m-am gandit sa sintetizez aici tot ce am facut pana acum pe al meu e46, 2003, sedan.

 

HU DVD JVC KD-AVX11: 500E

Subwoofer, Jbl anniverasry, 250 rms: 120E

Statie : Mac Audio mpx 2500, 250 rms: 80E

Boxe spate MTX, 60 rms: 50E

Montaj la toate astea (inclusiv rame adaptoare): 150E

 

Total so far: 900E

 

Calitatea sunetului: in jur de nota 8

Volumul: in jur de 7

Asta e parerea mea care sunt un semi-fanatic in ceea ce priveste muzica.

 

PS. Eu ascult in mare majoritate house, unde sunt multe sunete de procesat,aceasta muzica fiind cea mai pretentioasa din punct de vedere al calitatii aparatelor care o redau .. muzica dance, hip-hop, R&B bubuie ca dracii

 

Fiind nemultumit ca antifonarea nu lasa deloc basul sa iasa din portbagaj, am dat o gaura in policioara pe care stau boxele din spate. este o imbunatatire reala, se simte basul cum iese prin aceea deschizatura, volumul acestuia crescand vizibil. poze pun maine cu toata operatiunea...

Link to comment
Share on other sites

Pe fatza sunt boxele standard, sunt mult prea greu de inlocuit datorita adancimii mici, si diferenta e mult prea mica la calitate si volum.

 

Este putin mai mica decat un CD gaura din spate. Daca o faceam mai mare sau mai mica se auzea la fel.. in plus sub acel carton e o placa de metal, care are o gaura in ea (din fabricatie), acea gaura este mult mai mica decat cea data de mine ...

Edited by studio54
Link to comment
Share on other sites

mda .... marfa

 

am facut si eu ceva modificari:

sub JBL 300 rms - 1202 d

4 x jbl 40 rms in locurile celor stock

6 x jbl intr-o incintĂŁ fabricatie proprie

2 x statii de amplificare: 4 x 60 ; 1 x 300

si filtre

un condensator de 1fahrad

sigurante

cabluri profesionale

multiplicator de sursĂŁ audio

pret nu pot sa spun ca le-am luat in decursul timpului si le-am montat singur

Link to comment
Share on other sites

Vin si pozele.

Manopera 25 lei, sita 5 lei :), cea mai ieftina modificare dar de efect..

224484[/snapback]

Sa inteleg ca nu ai navigatie pe masina? La mine antena Gps e cam pe unde ai dat gaura deci... nu m-ash risca. Problema asta am avut-i si eu dupa ce am pus pe e46 din 2001 exact aceleasi scule de muzica. Nu se auzea basul in interior de nici o culoare in schimb cand ridicam capota la portbagaj iti muta freza. Eh, problema am rezolvat-o vanzand masina, nu de rea ci pt ca am gasit una mai noua, 12.2004 cu cotiera spate si loc prin bancheta pt sacul de schi banuiesc... nu? Vreau sa pun aceeasi configuratie si avand acces in port bagaj banuiesc ca e ok. A, am uitat sa specific ca la cealalta am scos si capacul acela din tabla de pe mijloc ce era prins in puncte dar tot degeaba :blink:

Sper ca am rezolvat-o tura asta.

Oricum e f ingenioasa treaba ce ai facut-o bv!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
6 x jbl intr-o incintĂŁ fabricatie proprie

 

225357[/snapback]

 

Asta nu prea o inteleg, ai 6 boxe intr-o incinta?? :blink:

 

Pare interesanta masina, as fi curios sa vad cum se aude. Ce HU ai, amplificatoarele ce firma sunt?

Edited by studio54
Link to comment
Share on other sites

Sa inteleg ca nu ai navigatie pe masina? La mine antena Gps e cam pe unde ai dat gaura deci... nu m-ash risca. Problema asta am avut-i si eu dupa ce am pus pe e46 din 2001 exact aceleasi scule de muzica. Nu se auzea basul in interior de nici o culoare in schimb cand ridicam capota la portbagaj iti muta freza. Eh, problema am rezolvat-o vanzand masina, nu de rea ci pt ca am gasit una mai noua, 12.2004 cu cotiera spate si loc prin bancheta pt sacul de schi banuiesc... nu? Vreau sa pun aceeasi configuratie si avand acces in port bagaj banuiesc ca e ok. A, am uitat sa specific ca la cealalta am scos si capacul acela din tabla de pe mijloc ce era prins in puncte dar tot degeaba :)

Sper ca am rezolvat-o tura asta.

Oricum e f ingenioasa treaba ce ai facut-o bv!

227793[/snapback]

 

Gracias de aprecieri. Da cu cotiera din spate rabatabila faci treaba buna, eu nu am asa ceva :)

 

Cu toate astea ... tot sunt nemultumit de bass, mama ei de treaba. La volum mic este ca si inexistent, iar la volum mare boxele spate distorsioneaza urat rau si intra in protectie :blink: . Incep sa ma gandesc serios sa vand mizeria de statie Magnat care o am si sa iau un JBL pe 4 canale, care e vreo 600 lei :)

Link to comment
Share on other sites

Asta nu prea o inteleg, ai 6 boxe intr-o incinta??  :blink:

 

Pare interesanta masina, as fi curios sa vad cum se aude. Ce HU ai, amplificatoarele ce firma sunt?

232960[/snapback]

da am 6 boxe intr/o cutie de lemn izolata si antifonata.

HU e stock (nu/mi place masca adaptoare - in caz de schimbare) amplificatoarele sunt magnat

Link to comment
Share on other sites

Guest sorren
dar de ce zici ca daca gaura era mai mare se auzea la fel? ;:blink: fizic vorbind . . . ca sunetele sa se propage in habitaclu` au nevoie de o gaura destul de mare . . .
Link to comment
Share on other sites

dar de ce zici ca daca gaura era mai mare se auzea la fel? ;:blink: fizic vorbind . . . ca sunetele sa se propage in habitaclu` au nevoie de o gaura destul de mare . . .

233083[/snapback]

 

Sub acea masca de carton este o placa metalica cu o gaura mult mai mica decat cea data de mine ...

 

Gully din ce am experimentat eu pana acum casetofoanele stock sunt f slabe calitativ, nu au decat setari elementare, chiar sunt curios cum se aude pt ca pana acum nu am intalnit bmw cu player stock care sa se auda ok.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

FRATE UNDE NU ESTE CAP VAI DE PICIOARE....

 

1) HU STOK CU NAVIGATIE pe un 320

2)aproape de 450 euro IPOD si modul

3)PE SPATE infinity 5610 cs - 130E

4 ) FATA STOCK

 

 

SE AUDE MAI PROST CA INAINTE...

 

 

ORI II DAU FOC ORI ....

 

CE SOLUTIE AM PENTRU A OBTINE UN SUNET CAT DE CAT BUN...

 

1) SINGURA PB ESTE CA NU VREAU SA SCHIMB casetofonul original...

 

2) DACA IMI MAI SCHIMB SI DIFUZOARELE PE FATA ..... SI AMPLIFIC CU UN AMPLIFic ... PE 4 CAI... CELE 4 DIFUZOARE...

 

SINCER SUNT F F DEZAMAGIT.. AM AVUT O DACIE . INAINTE.. FRATE CU UN CASETOFON. PINEER. SI 4 DIF .. NONAME....... RUPEAM..

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Eu sunt multumit, am cumparat-o asa cum e , are amplificator alpine (nu stiu de cati wati dar e mare) si subwoofer de vreo 100w (parca jbl) , are doua fante,gauri in polita spate de acelasi diametru cu boxele spate acoperite cu site ....se aude super , cel putin basul rupe ,......asta dupa mai multe reglaje facute atat la mp3 (kenwood am uitat sa specific) cat si la amplificator , boxele fata-spate cred ca sunt stock pentru ca nu se vad modificari facute, plus 2 tweetere tot in spate de 50w......
Link to comment
Share on other sites

FRATE UNDE NU ESTE CAP VAI DE PICIOARE....

 

1) HU STOK  CU NAVIGATIE pe un 320

2)aproape de 450 euro  IPOD si modul

3)PE SPATE infinity 5610 cs - 130E

4 ) FATA STOCK

SE AUDE MAI PROST CA INAINTE...

ORI II DAU FOC ORI ....

 

CE SOLUTIE AM PENTRU A OBTINE UN SUNET CAT DE CAT BUN...

 

1) SINGURA PB ESTE CA NU VREAU SA SCHIMB casetofonul original...

 

2) DACA IMI MAI SCHIMB SI DIFUZOARELE PE FATA ..... SI AMPLIFIC CU UN AMPLIFic ... PE 4 CAI... CELE 4 DIFUZOARE...

 

SINCER SUNT F F DEZAMAGIT.. AM AVUT O DACIE . INAINTE.. FRATE CU UN CASETOFON. PINEER. SI 4 DIF .. NONAME....... RUPEAM..

238538[/snapback]

 

e de la HU. pana nu schimbi sursa de sunet nu o sa se auda mai bine indiferent ce scule pui pe masina. amplifu doar amplifica semnalul, nu il amelioreaza. difurile aftermarket redau ceea ce primesc.

concluzie : NU se va auzi deloc mai bine daca nu schimbi sursa de sunet, adica HU.

vrei sa se auda bine, renunti la aspectul bordului si pui un HU aftermarket.

asta e eterna problema la BMW: calitatea sunetului vs aspect (ca sa nu mai pomenesc de insonorizarea masinii :blink: care efectiv te omoara)

Link to comment
Share on other sites

din ce am citit eu omul se plangea de calitatea sunetului. zicea ca vrea un sunet mai bun, nu mai puternic.

si daca se aude mai tare, si daca ai si bass fata de ce aveai - asta nu inseamna ca se aude mai bine...

oricum ai aceiasi parere ca si mine, ca fara HU nu faci nimic...

Link to comment
Share on other sites

din ce am citit eu omul se plangea de calitatea sunetului. zicea ca vrea un sunet mai bun, nu mai puternic.

si daca se aude mai tare, si daca ai si bass fata de ce aveai - asta nu inseamna ca se aude mai bine...

oricum ai aceiasi parere ca si mine, ca fara HU nu faci nimic...

243644[/snapback]

 

 

 

cum am mai scris...

acum este putin prea tarziu.. daca stiam asta o luam de la inceput cu Hu ul .. si stiam o treba...

.. am mai spus am bagat in ipod si modul. 450 e, in difuzoare 130 e doar pe spate infinity cabluri 50 e si amplif 180 vieta pe 5 canale , sunetul nu exceleaza insa este ceva mai bine ca inainte.. ...

acum asta este .. am dat o gramada de bani.. .. daca nu aveam cacatul ala de navigatie .. sincer .. nici nu ma gandeam si schimbam hu-ul .. ..

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.