Jump to content

Zdranganit geamuri electrice


Recommended Posts

Se aude un sunet aiurea cand deschid geamul. Parca ar fi d-ala de dacie, cu manivela.. Ma rog, exagerez.. dar oricum. Ce as putea sa-i fac? Sa demontez tot panoul de pe usa sa vad daca e ceva desprins pe acolo? Nu se aude mereu. Si am observat ca doar cand geamul este in jumatatea de sus se aude.. Dar ma enerveaza.. :twoup: Edited by chrisatotputernicu
Link to comment
Share on other sites

geamurile electrice au niste sine, niste cablri si niste cleme. Daca suna ciudat, dar se inchide usor, e posibil sa fie ceva pe sina sau pe cablu, daca se inchide greu e o clema rupta sau desprinsa.

oricum trebuie sa dai jos panoul interior si buretele de sub el si sa te uiti.

Link to comment
Share on other sites

sa stii ca si eu am o problema de genul asta..... se intampla doar pe partea dreapta spate, cand e deschis doar jumatate sse aude scartiaitul ala enervant doar cand dau in gropi sau cand se misca masina...

 

in schimb nu se aude daca il cobor sau il ridic, oricum sunetul pare sa fina din interiorul usii si nu de la cheder. despre asta aveti vreo idee? :twoup:

Link to comment
Share on other sites

Lasa ca asta nu mai e asa importanta. Acum sunt enervat cu stopurile de pe frana ca merge doar ala de pe mijloc. Am schimbat becul de pe stanga ca facea figuri si acu nu mai merge nici ala de pe dreapta.. :twoup:(
Link to comment
Share on other sites

Hmm.. Dar daca este de la macara de ce se aude doar la prima coborare? Adica, cand urc dimineata in masina si dau geamu jos scartaie, dar apoi nu se mai aude nimic.

Si, panoul de la usa cum se da jos? :-? Pe unde are clemele? Sau ce sistem are?

Link to comment
Share on other sites

Hmm.. Dar daca este de la macara de ce se aude doar la prima coborare? Adica, cand urc dimineata in masina si dau geamu jos scartaie, dar apoi nu se mai aude nimic.

Si, panoul de la usa cum se da jos? :-? Pe unde are clemele? Sau ce sistem are?

 

Inainte de a desface, incearca sa gresezi chederele pe care culiseaza geamul ... WD 40

Link to comment
Share on other sites

Hmm.. Dar daca este de la macara de ce se aude doar la prima coborare? Adica, cand urc dimineata in masina si dau geamu jos scartaie, dar apoi nu se mai aude nimic.

Si, panoul de la usa cum se da jos? :-? Pe unde are clemele? Sau ce sistem are?

 

Inainte de a desface, incearca sa gresezi chederele pe care culiseaza geamul ... WD 40

 

As mai adauga sa curete bine si geamul cu solutie! Am avut si eu problema asemanatoare, iar dupa curatare (cheder si geam) a disparut :twoup:

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...
Pai de fapt vreau sa dau pe bandourile alea de plastic de deasupra usii. Ca am miscat un pic de ele si am observat ca de acolo vine acel "scartait" pe care-l aud cand merg incet prin denivelari. Si oricum, pe spray scrie "stops squeaks" <_< Pe chedere n-as da ca mi-e sa nu afecteze cauciucul. Edited by chriss
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Mai este un sunet "celebru" la e46. Cand mergi incet prin denivelari se aude (daca ai geamurile inchise) un fel de scartait/trosnit/parait. Este din cauza celor 2 bandouri de plastic care pleaca de la parbriz pana la lunea, pe deasupra chederelor. Eu am dat cu wd-40 intre aceste bandouri si tabla (plafon) si de cam o luna nu se mai aude nimic. Si vorba aia, a mai si plouat in timpul asta.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Mai este un sunet "celebru" la e46. Cand mergi incet prin denivelari se aude (daca ai geamurile inchise) un fel de scartait/trosnit/parait. Este din cauza celor 2 bandouri de plastic care pleaca de la parbriz pana la lunea, pe deasupra chederelor. Eu am dat cu wd-40 intre aceste bandouri si tabla (plafon) si de cam o luna nu se mai aude nimic. Si vorba aia, a mai si plouat in timpul asta.

Inca nu a reaparut problema? E bun WD40-ul ala? Si la mine are unele simptome asemanatoare, ca sa nu mai zic ca daca deschid geamul pana se cobaoara cativa cm scartaie de intru sub scaun de rusine... <_<

Edited by Bobo1987
Link to comment
Share on other sites

Nici acu nu a reaparut sunetul <_< E super eficient spray-ul asta. Cred ca a patruns acolo in material.

 

Problema cu scartaitul ala cand deschid geamul e si la mine. Dar daca il cobor o data, apoi pot sa-l frec cat vreau ca nu se mai aude. Dar dupa ce sta iar inchisa vreo zi, iar se aude. Nush care-i treaba. Cred ca as putea sa dau cu spray`ul asta prin santul ala pe unde merge geamul.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.