Jump to content

zgomot clima


Recommended Posts

la rece parca fluera parca nu. dau mai tare sau mai incet ventilatorul si dispare. pana se incalzeste masina bine, in primele 20 minute se intampla. dar nu intotdeauna. a fluierat de rulment nu seamana (problema cu rulmentul de la ventilator am mai avut-o la alta masina si se auzea total diferit). opresc masina, dar nu si motorul, cobor incet ca sa n-o sperii, deschid incet capota, desfac capacul de la filtru de polen la fel de incet :blink: cand ridic capacul, zgomotul dispare. si asa de fiecare data, nu reusesc sa-l prind in flagrant.
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 53
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

:) Eu am alta problema la clima!Cand dau pe dezaburire ventilatorul se da singur la maxim...daca vreau sa-i micsorez turatia se decupleaza si revine la setarea initiala(la picioare de exemplu) :blink: E normal asa ceva?

3845[/snapback]

 

e normal. stai linistit. aste e dezaburirea rapida. doar nu vrei sa-ti dezabureasca rapid cu turatia minima.

Link to comment
Share on other sites

Cam asa e, daca dai pe dezaburire parbriz intra singur pe viteza de ventilator maxima. Chiar si o linie daca dai sa micsorezi viteza iesa de pe dezaburire. Cel putin la E39.

Eu unul m-am obisnuit cu chestia asta si chiar imi convine ca il dezabureste aproape instant. Iar pe alt climatronic trebuie sa apesi o gramada la butoane ca sa faci chestia asta.

Link to comment
Share on other sites

Nu exista nimic in afara de ventilator.Dar zgomotul vine de la comanda de clima sau de la aeroterma?

 

Scoate comanda de clima.Asa iti vei da seama daca zgomtul vine de la ventilatorul din spate sau vine de la aeroterma.

3982[/snapback]

 

usurel. stai sa inteleg. care este comanda si care aeroterma? zgomotul vine din bord, de sub parbriz. se aude la fel din interior si din exterior, de sub capota este la juma' de drum intre exterior si interior. se aude de obicei la turatii medii. la maxim si la minim dispare.

Link to comment
Share on other sites

Deci zgomotul vine de la aeroterma(ventilatorul care este sub parbriz).

 

Mai exista un mic ventilator in spatele comenzii de clima.

 

In principiu ,daca vrei sa scapi de zgomot, trebuie sa schimbi ventilatorul.

4011[/snapback]

 

curea nu exista acolo? mai mult seamana cu zgomotul produs de curea. si apare de obicei in sarcina, cand o accelerez brusc, sau cand trag de volan tare.

Edited by cyborg
Link to comment
Share on other sites

Mare lucru cu doua miscari ai comanda afara si pot sa vezi dar nu e de acolo si cred ca stiu de unde e.E de la aeroterma care face u zgomot infernal cateodata.

Parca ai un e-46 2000,daca e asa e o greseala ce apare la mai multe modele.Dar trebuie sa fii sigur de unde vin zgomotele.

Link to comment
Share on other sites

Mare lucru cu doua miscari ai comanda afara si pot sa vezi dar nu e de acolo si cred ca stiu de unde e.E de la aeroterma care face u zgomot infernal cateodata.

Parca ai un e-46 2000,daca e asa e o greseala ce apare la mai multe modele.Dar trebuie sa fii sigur de unde vin zgomotele.

4097[/snapback]

 

de la aeroterma sau mai bine zis din bord. dar nu este infernal. apare la turatii medii (ma refer la turatiile ventilatorului) si in sarcina: accelerat brusc, tras de volan tare.

Link to comment
Share on other sites

:) Eu am alta problema la clima!Cand dau pe dezaburire ventilatorul se da singur la maxim...daca vreau sa-i micsorez turatia se decupleaza si revine la setarea initiala(la picioare de exemplu) :blink: E normal asa ceva?

3845[/snapback]

 

 

 

 

 

 

Nu este normal.

 

Daca vrei sa micsorezi turatia ,nu este normal sa se deculpeze.

 

Este o problema la modelele mai vechi.Daca pui alta comanda de clima(cred ca este scumpa) nu o sa mai faca asa.

 

Poti sa incerci la un model mai nou sa te convingi.

 

La masina mea care era din 2003 nu facea asa.Plus ca am mai incercat si pe niste modele 2004.

Link to comment
Share on other sites

Si la mine tot asa face.Dau pe dezaburire ventilatorul se da singur la maxim,incerc sa reduc viteza iese de pe dezaburire.

Mai sus sunt scrise explicatii si am ajuns la concluzia ca este normal.Mai multe persoane au zis ca nu e nimic in neregula :blink:

Bavaria eu am clima si tot asa face :)

Edited by alexandru_83
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.