Jump to content

E90 320d 2005 arktis metallic


IulianC

Recommended Posts

După ceva timp de activitate pe forum, m-am hotărât să-mi pun şi eu maşina aici.

e primul meu bmw, ĂŽntr-adevăr şi la o vârstă fragedă, peste 1 lună jumate fac 20 de ani.

am mai avut pe mână o SupeRNova şi o Solenza.

BMW-ul ĂŽl am din iulie 2008, deci de jumătate de an. n-am avut probleme grave, decât câteva minore: am avut probleme cu servodirecţia ĂŽn sensul că mi-a sărit de 3 ori cureaua, şi asta cu o curea nouă. cu cea veche n-am avut probleme.

am mai schimbat un rulment la roata dreapta spate.

şi acum mă pregătesc de o recondiţionare turbină.

maşina are 129.000km, a ajuns ĂŽn iulie ĂŽn ţară cu 108.500km.

 

dotări:

tapiţerie parţial piele cu stofă

jante aliaj double spoke 161

filtru particule

suspensii sport

volan sport piele multifuncţional

mânere În culoarea caroseriei

trimuri aluminiu

cotieră reglabilă individual pentru şofer

pachet portbagaj (sertar sus pentru bagaje uşoare de max 5kg, plasă portbagaj+ancorări laterale, spaţiu compartimentat sub

placa portbagajului)

oglindă interioară heliomată

pachet fumători, deşi nu fumez e bun pentru aspirator, are priză ĂŽn faţă, ĂŽn cotieră, 2 ĂŽn spate şi una ĂŽn portbagaj

sistem isofix

scaune sport

suporţi pahare ĂŽn bord ĂŽn faţă+ĂŽn cotieră spate

faruri cu bi-xenon şi spălător

senzori parcare faţă şi spate

proiectoare ceaţă

senzor ploaie

senzor lumini

aer condiţionat automat cu 2 zone

tempomat

pachet lumini (leduri În mânerele portierelor)

navigaţie BUSINESS

pregătire pentru telefon ĂŽn cotieră

intrare auxiliară cotieră

bluetooth

magazie 6 cd-uri

sistem HI-FI cu subwoofere sub scaunele faţă

oglinzi electrice ĂŽncălzite

 

şi cam atât ĂŽmi amintesc pentru moment la dotări.

inelele de la comutator lumini şi cele de la climă le-am luat de pe ebay.

 

 

http://img405.imageshack.us/img405/5859/dscf1228ea3.th.jpg

http://img340.imageshack.us/img340/8302/dscf1230ne4.th.jpg

http://img99.imageshack.us/img99/2531/dscf1231dm2.th.jpg

http://img405.imageshack.us/img405/6105/dscf1232qf4.th.jpg

http://img340.imageshack.us/img340/3704/dscf1233ct3.th.jpg

http://img405.imageshack.us/img405/3180/dscf1235ou5.th.jpg

http://img405.imageshack.us/img405/9359/dscf1236fz8.th.jpg

http://img99.imageshack.us/img99/1606/dscf1238mt9.th.jpg

http://img405.imageshack.us/img405/5743/dscf1240jv0.th.jpg

Edited by IulianC
Link to comment
Share on other sites

Frumoasa masina , "frumoase" dotari ... Sa ai grija de ea si o sa aiba si ea grija de tine <_<

mersi! am grijã de ea, i-am schimbat alaltãieri toate filtrele(inclusiv epurator) ºi ulei, lichid servo ºi lichid frânã. schimbam ºi antigelul dar uitasem sã cumpãr apã distilatã. am reclamaÞii În familie cã se duc prea mulÞi bani În maºinã :)

 

frumoasa masina , s-o stapanesti sanatos , are aceasi culoare cu a unui amic de al meu :bashwall:

 

te asteptam la intalnire , vezi topicul:unsure:

multumesc! ºi tu s-o stãpâneºti sãnãtos pe-a ta. tu mã aºtepti la Întâlnire la Bucureºti? :blink: avem ºi noi În ConstanÞa din câte ºtiu.

 

Arata bine masina... de unde ai cumparat-o si cat a costat? :blink:

mersi! am pus ochii pe ea pe mobile.de, maÂşina am luat-o din Hannover, Germania, de la un om care avea un mic pĂŁrculeĂž. avea numai BMW-uri pe atunci. uite de aici am luat-o.

era 20.000, dar fĂŁrĂŁ TVA a fost 16.800. Âşi taxa a fost 350 euro aproximativ.

Link to comment
Share on other sites

frumoasa masina , s-o stapanesti sanatos , are aceasi culoare cu a unui amic de al meu <_<

 

te asteptam la intalnire , vezi topicul:)

multumesc! şi tu s-o stăpâneşti sănătos pe-a ta. tu mă aştepti la ĂŽntâlnire la Bucureşti? :bashwall: avem şi noi ĂŽn Constanţa din câte ştiu.

 

 

mersi ... daca erai atent la pozele de pe topicul meu puteai vedea ca masina are nr de constanta :unsure: deci cum ti-am spus ... te asteptam la intalnire sambata in constanta ... poate pe viitor mergem si in bucuresti :blink:

 

 

ps: eu am zis de topicul nostru probabil cineva a editat postul meu si ti-a pus link catre intaalniri in bucuresti :blink:

Edited by xfil3s
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Ăn 2 zile de când a suferit modificarea softului mi-am făcut următoarea părere: trage liniar chiar şi ĂŽn zona haşurată a turometrului(cea până ĂŽn zona roşie), cuplul mai mare se simte de la o mai mică turaţie a motorului, cam de pe la 1800rpm intră acum turbina, când m-am ĂŽntors de la Bucureşti spre Constanţa la ieşirea de pe autostradă i-am testat şi sprintul ĂŽn depăşirea tirurilor, timp necesar 3-4 sec, se simte o ĂŽmbunătăţire semnificativă.

Motorul pare că trage mai lejer, are un răspuns mai bun la variaţiile acceleraţiei, fie ele şi foarte fine.

Un consum ceva mai mic, sunt curios ĂŽn oraş cât o să consume. ieri şi azi cât m-am plimbat prin oraş am tot testat-o, vreau să merg ca ĂŽnainte să văd un consum comparativ. Ănainte ĂŽmi lua aprox 8.5l/100km mers lejer ĂŽn oraş.

La dus spre Bucureşti am avut consum 5.4l/100km, mers lejer până pe autostradă, fără forţări ĂŽn depăşiri, iar pe autostradă am mers cu 130km/h pe pilot ĂŽn tr.6.

La ĂŽntoarcere acelaşi regim pe autostradă(aveam consum mediu 4.7l/100km), iar după ce am ieşit de pe autostradă mers blană până acasă, consum 5.3l/100km. Deci consum cu 0.1l/100km ĂŽn regimuri total diferite de condus.

Până acum pe deplin mulţumit, a meritat investiţia.

Eu am făcut ĂŽn primul rând resoftarea pt că deja softul meu era modificat şi erau mărite doar presiunea ĂŽn turbină(cam multicel) şi debitul ĂŽn injectoare.

 

P.S.: maşina a suferit azi o mică reparaţie pe casco, am lovit un câine acum o săptămână şi s-a lăsat cu far spar şi suport senzor PDC dezlipit de pe bară. Acum totul e ca ĂŽnainte, far ĂŽnlocuit + suport senzor PDC lipit.

Costul reparaţiei suportat de casco 3464.64lei

Menţionez că reparaţia nu a fost făcută la Bavaria, la service-ul unde am fost m-au lăsat să stau lângă maşină, asta a fost şi condiţia mea pt service-ul acordat de asiguratorul casco.

 

P.S.2: dacă ĂŽi trebuie cuiva farul dreapta cu bi-xenon de la E90 să mă anunţe, ĂŽl am ĂŽn garaj. Are sticla spartă ĂŽn dreptul becului cu xenon şi suportul de sus al angel-ului tot de la becul cu xenon rupt.

Edited by IulianC
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • 3 months later...

n-am mai actualizat nimic la topicul despre mașina mea, așa cĂŁ mai adaug poze de la ĂŽntâlniri.

Ca „operații” suferite ĂŽn ultima vreme aș adĂŁuga verificare clapete admisie și curĂŁțare, curĂŁțare EGR și revizia completĂŁ, toate fĂŁcute de mine :)

DSC00427.JPG

DSCF2392.JPG

DSC00429.JPG

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...
n-am mai actualizat nimic la topicul despre mașina mea, așa cĂŁ mai adaug poze de la ĂŽntâlniri.

Ca „operații” suferite ĂŽn ultima vreme aș adĂŁuga verificare clapete admisie și curĂŁțare, curĂŁțare EGR și revizia completĂŁ, toate fĂŁcute de mine :twoup:

ce ai verificat a clapete?stiu ca s-a remediat problema clapetelor prin anul 2004 sau asa ceva.

la cati km ai curatat clapetele si cum aratau?EGR l-am curatat si au acum vreo 10k de km....arata jalnic si cand am desfacut piesele sa il curat m-am uitat putin si in inteirorul galerie.nu era nici acolo prea stralucit....

cu resoftarea cum este?semne negative ceva?

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Frumoasa masina si foarte ingrijita!

 

Daca aveam bani ti-o cumparam eu ! :)

Tu ai o masina mai frumoasa ca a mea! :twoup:

 

n-am mai actualizat nimic la topicul despre mașina mea, așa cĂŁ mai adaug poze de la ĂŽntâlniri.

Ca „operații” suferite ĂŽn ultima vreme aș adĂŁuga verificare clapete admisie și curĂŁțare, curĂŁțare EGR și revizia completĂŁ, toate fĂŁcute de mine :twoup:

ce ai verificat a clapete?stiu ca s-a remediat problema clapetelor prin anul 2004 sau asa ceva.

la cati km ai curatat clapetele si cum aratau?EGR l-am curatat si au acum vreo 10k de km....arata jalnic si cand am desfacut piesele sa il curat m-am uitat putin si in inteirorul galerie.nu era nici acolo prea stralucit....

cu resoftarea cum este?semne negative ceva?

La clapete am verificat in primul rand stratul de mizerie de pe ele, dar aveau foarte putina mizerie. Le-am curatat si le-am pus inapoi.

Problema clapetelor s-a remediat cred ca de la jumatatea anului 2005, a mea e din februarie 2005 si are clapetele din generatia veche, cele noi au marginea din cauciuc.

Resoftare nu mai am pentru ca mi s-a stricat DDE-ul (ECU-ul) si l-am schimbat, iar resoftare nu am mai facut.

Resoftare a avut cateva mii de km.

Link to comment
Share on other sites

Asa da, chiar arata frumos si cu semnale albe...

Mersi! :)

 

 

Mersi! Si mi se pare ca se si potrivesc la culoarea masinii.

sunt alea care le aveam eu in anunt?stiu ca le-a trimis la CT.tu erai nu?

Da eu eram. Am luat si cotiera de la el, a mea avea un plastic rupt.

 

 

faina masina!

Multumesc! :twoup: Vroiam sa o vand si sa-mi iau un 335d, dar cu taxele de acum m-am cam razgandit.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.