Jump to content

DIY: Scoaterea tapiteriei plafonului din masina


cristivw

Recommended Posts

Aici veti afla cum se scoate tapiteria de plafon dintr-un BMW E46 berlina:

 

- scoti plafonierele, tragandu-le afara folosind o surubelnita subtire dreapta

- se scot stalpii laterali: pentru a scoate stalpii laterali A (fata): se scot acele placute cu insemnul "Airbag" folosind o surubelnita subtire dreapta. Apoi sunt cate 3 suruburi cu cap Torx de 20 (T20). Pentru a scoate stalpii laterali B (mijloc): se scot plasticele negre care acopera pragurile din interiorul masinii, tragand in sus (au clipsuri); se scoate stalpul B din partea de jos (neagra) tragand spre tine (au clipsuri); se scot apoi cele 2 saibe de plastic negre ce tin si partile superioare ale stalpilor B (cele invelite in material); centura se desface de jos de langa scaun cu o tubulara de 17. Pentru a scoate stalpii C (spate) se trage, fiind prinsi in clipsuri.

- se scot manerele, tragand de plasticele ce acopera partile. Se observa apoi suruburile stea ce trebuiesc desfacute

- se scot parasolarele, folosind o surubelnita stea

- se scoate bucata de tapiterie ce acopera lampa de frana, aceasta fiind prinsa in clipsuri

- se scoate bancheta din spate

- se rabateaza scaunele din fata in pozitia de dormit (orizontala, pe spate)

- se scot si cele 2 saibe de plastic, una aflata in dreptul parasolarului din stanga (sofer), si cealalta fiind aflata sub bucata de tapiterie prinsa in clipsuri, ce acopera lampa de frana de pe luneta

- plafonul "cade"

- plafonul iese apoi pe o usa din spate, oblic

 

Nu este nevoie sa scoateti parbrizul/luneta!

Link to comment
Share on other sites

eu vreau sa trag niste fire de la lumina interioara pentru oglinga helionata si cred ca trebuie sa dau intai plafonul jos sa umblu la fre, asa ca astept poze, poate incerc sa vad ce este pe acolo, trebuie sa existe ceva similitudini.

 

Nu este nevoie! Le tragi din torpedou, prin partea dreapta, pe sub stalpul A, care nici nu trebuie scos. Doar impingi firele sub el. Si in partea de sus la fel, le bagi pe sub plafon. Asa am facut si eu prima data cand am montat oglinda cu senzori.

Link to comment
Share on other sites

eu vreau sa trag niste fire de la lumina interioara pentru oglinga helionata si cred ca trebuie sa dau intai plafonul jos sa umblu la fre, asa ca astept poze, poate incerc sa vad ce este pe acolo, trebuie sa existe ceva similitudini.

 

Nu este nevoie! Le tragi din torpedou, prin partea dreapta, pe sub stalpul A, care nici nu trebuie scos. Doar impingi firele sub el. Si in partea de sus la fel, le bagi pe sub plafon. Asa am facut si eu prima data cand am montat oglinda cu senzori.

merci, dar firele de unde le trg, cele din torpedou, ca nu ma pricep.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Pentru ca nu am alarma si vreau sa-mi montez una, pentru senzorul de miscare de pe plafon va trebui sa decupez o zona din acesta. Pot sa fac asta fara sa-l demontez? Dar firele se pot "impinge" pe undeva ca sa ajunga acolo(tot ca sa nu demontez plafonul)?
Link to comment
Share on other sites

eu vreau sa trag niste fire de la lumina interioara pentru oglinga helionata si cred ca trebuie sa dau intai plafonul jos sa umblu la fre, asa ca astept poze, poate incerc sa vad ce este pe acolo, trebuie sa existe ceva similitudini.

trebuie demontat stalpul a ca altfel daca bagi doar firele sub el in caz de accident si daca sare airbagul cortina iti va rupe firele si risti sa faca un scurt.

 

Pentru ca nu am alarma si vreau sa-mi montez una, pentru senzorul de miscare de pe plafon va trebui sa decupez o zona din acesta. Pot sa fac asta fara sa-l demontez? Dar firele se pot "impinge" pe undeva ca sa ajunga acolo(tot ca sa nu demontez plafonul)?

nu poti fara sa-l demontezi, si de decupat are trasat pe spatele tapiteriei locul exact unde vine senzorul, nu taia pe jos ca vei strica plafonul.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 2 weeks later...
  • 5 years later...
Salutare tuturor...baieti ma intereseaza modul de demontare a stalpilor din spate ..mai precis cum se trage fara sa produc pagube...ce clipsuri are? Dupa demontarea acelei lampi practic se trage cum...??? am un bmw 320 diesel 2004 plafonul + stalpii sunt de culoare neagra..Am ceva dezlipit pe acolo si a-si vrea sa reconditionez...va multumesc anticipat.Aaa si inca ceva cei din fata se tin decat in cele trei suruburi..Nu am incercat niciodata.Acele placute pe care scrie AIRBAG sunt lipite sau cu ajutorul unei surubelnite fine se pot desface..Sa inteleg ca practic se baga varful surubelnitei si se dau afara ...este corect?? Edited by adyGT
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.