Jump to content

Micul meu proiect


Recommended Posts

De curand am cumparat de la colegul mariustxa un Instrument Cluster (i.e. "ceasuri de bord") dat jos de pe un E36 325i, cu gandul de a il conecta la PC pentru a afisa datele extrase din diferite simulatoare auto. Pentru inceput ma gandesc la Live for Speed, care are support pentru asa ceva.

 

Pana acum, am reusit sa gasesc diagramele electrice pentru E36 ce contin inclusiv instrumentele de bord si am identificat functiile tuturor pinilor din cei 3 conectori. Apoi, am folosit o sursa ATX scoasa din decedatul meu PC pentru a il alimenta la pinii corespunzatori. De asemenea, am reust sa aprind diversi martori de bord si sa activez turometrul. Ca un "funny fact", am scos din acelasi PC decedat cablul panglica de la floppy si l-am folosit pentru a il conecta la cele 3 mufe ale bordului (dupa ce in prealabil le-am scurtat mufele prin "metoda taraneasca a cutter-ului" <_< ).

 

Inca nu imi este inca foarte clar daca:

- Turometrul si vitezometrul sunt comandate in impulsuri (semnal "treapta"). Asa am inteles, si asa pare din cele testate de mine, insa nu cunosc corespondenta intre frecventa semnalului si turatia/viteza afisate.

- Indicatorii de benzina si temperatura sunt comandati prin valori de impedanta sau tensiune. Stiu ca senzorii in sine sunt de tip rezistenta variabila, am reusit sa gasesc pe diferite forum-uri straine, dupa multe cautari, niste valori care nu sunt sigur ca sunt corecte. Am aplicat tensiune pe pinii corespunzatori si acele nu s-au miscat. Inca. :)

Daca ma puteti ajuta cu astfel de informatii va raman dator cu o bere.

 

Urmeaza sa construiesc o placa electronica pentru a converti semnalele TTL (0-5V) emise de un viitor microcontroller (ATMega128) la 0-12V. Informatiile vor veni de la PC la microcontroller cel mai probabil pe portul serial. De asemenea, va trebui sa scriu un mic soft care va culege datele de la simulator si le va trimite pe portul serial, plus softuletul din microcontroller care face citirea lor si activarea diferitilor martori si actuarea "ceasurilor".

 

Atasez, just for fun, cateva poze cu montajul de test.

post-178-1241300361_thumb.jpg

post-178-1241300376_thumb.jpg

post-178-1241300385_thumb.jpg

post-178-1241300399_thumb.jpg

Edited by alexrosiu
Link to comment
Share on other sites

De curand am cumparat de la colegul mariustxa un Instrument Cluster (i.e. "ceasuri de bord") dat jos de pe un E36 325i, cu gandul de a il conecta la PC pentru a afisa datele extrase din diferite simulatoare auto. Pentru inceput ma gandesc la Live for Speed, care are support pentru asa ceva.

 

Pana acum, am reusit sa gasesc diagramele electrice pentru E36 ce contin inclusiv instrumentele de bord si am identificat functiile tuturor pinilor din cei 3 conectori. Apoi, am folosit o sursa ATX scoasa din decedatul meu PC pentru a il alimenta la pinii corespunzatori. De asemenea, am reust sa aprind diversi martori de bord si sa activez turometrul. Ca un "funny fact", am scos din acelasi PC decedat cablul panglica de la floppy si l-am folosit pentru a il conecta la cele 3 mufe ale bordului (dupa ce in prealabil le-am scurtat mufele prin "metoda taraneasca a cutter-ului" <_< ).

 

Inca nu imi este inca foarte clar daca:

- Turometrul si vitezometrul sunt comandate in impulsuri (semnal "treapta"). Asa am inteles, si asa pare din cele testate de mine, insa nu cunosc corespondenta intre frecventa semnalului si turatia/viteza afisate.

- Indicatorii de benzina si temperatura sunt comandati prin valori de impedanta sau tensiune. Stiu ca senzorii in sine sunt de tip rezistenta variabila, am reusit sa gasesc pe diferite forum-uri straine, dupa multe cautari, niste valori care nu sunt sigur ca sunt corecte. Am aplicat tensiune pe pinii corespunzatori si acele nu s-au miscat. Inca. :)

Daca ma puteti ajuta cu astfel de informatii va raman dator cu o bere.

 

Urmeaza sa construiesc o placa electronica pentru a converti semnalele TTL (0-5V) emise de un viitor microcontroller (ATMega128) la 0-12V. Informatiile vor veni de la PC la microcontroller cel mai probabil pe portul serial. De asemenea, va trebui sa scriu un mic soft care va culege datele de la simulator si le va trimite pe portul serial, plus softuletul din microcontroller care face citirea lor si activarea diferitilor martori si actuarea "ceasurilor".

 

Atasez, just for fun, cateva poze cu montajul de test.

Buna idee si felicitari pentru initiativa. Tu prin "live 4 speed" intelegi a arata viteaza masini pe kilometraj digital in locul "Trip" sau altceva si inteleg eu gresit?

Link to comment
Share on other sites

Stiu ca in pre-istoria acele de la temperatura si benzina afisau in functie de curent, mai degreaba decat tensiunea. Nu stiu daca s-a schimbat ceva de atunci. Eventual incerci sa gasesti informatia despre cum este legat in masina, sa veze ce fel de smenal este input, de unde vine, etc. Banuiesc ca pot sa faci ceva probe cu grija cu o tensiune variabila. Cand pui ohm-metru pe pinuri de la ceasuri respective, iti arate ceva?

 

Bord asta are si un LCD? ar fi frumos sa faci si ceva cu asta....

Link to comment
Share on other sites

Super tare !

 

Era un video pe net cu LFS, exact ceea ce vrei tu sa faci...banuiesc ca de acolo te-ai inspirat...

Am vrut sa imi fac si eu, am gasit bord si un pc decedat, dar nu am avut suficiente cunostiinte si am lasat-o balta <_< Eu iti doresc toata bafta, si asteptam niste videouri !!

Link to comment
Share on other sites

@bartro2

Are doar LCD-ul de la baza vitezometrului, care afiseaza kilometrii si intervalul de service. Altceva nu cred ca "stie"... din cate imi amintesc, la E36 computerul de bord era separat de Instrument Cluster, undeva in consola centrala. Totusi, intai sa reusesc eu sa misc acele ceasurilor si abia apoi ma gandesc la lucruri mai ambitioase de genul LCD-uri si altele. :)

Merci pentru ideea cu curentul vs tensiune, <_<  chiar are sens ceea ce spui in conditiile in care senzorii in sine ar fi rezistente variabile. O sa incerc sa  aplic un curent variabil pe pinii respecivi. 

 

@Andrei92

Da, am vazut filmuletele de pe YouTube, arata promitator. :bashwall:

O sa postez filme deindata ce incepe sa miste. Trebuie sa imi gasesc timp sa merg la un magazin de componente electronice si apoi sa fac montajul final.

Edited by alexrosiu
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Interesanta ideea.

 

Din pacate e mai complicat decat crezi. Vezi ca pe placa trebuie sa fie un procesor prin care sunt comandate toate ceasurile si cateva becuri. (pag 648 din manualul bentley - daca nu-l ai iti atasez eu pagina). Cred ca pentru ce vrei tu iti trebuie un bord si mai vechi poate de E30.

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.