Jump to content

Tapiteria


mrg

Recommended Posts

La un E34 din 89 m-a mancat undeva sa spal tapiteria cu Biocarpet, inclusiv plafonul... Nu stiu ce s-a dezlipit pe acolo dar stratul de material sintetic s-a desprins de pe suportul sau si acum imi face o frumoasa burta de vreo 1 m pe latime pe 30 -40 cm lungime. Am icercat sa dau cu fierul de calcat dar nimic, nu se lipeste... M-am gandit ca apa l-a desprins atunci tot apa ii imoaie lipiciul sau ce era pe acolo si adera inapoi dar degeaba... :blink: Nu mai am nici o solutie... A mai patit-o cineva?
Link to comment
Share on other sites

Mai am de incercat cu un solvent eventual benzina sa vad ce iese... Daca as avea o bucata de tapiterie sa vad ce le tine impreuna ar fi un punct de start...

111282[/snapback]

 

Nu te ajuta cu nimic, a fost pusa la cald. Liantul este un buretzel subtzire, care o data racit nu mai are nici o proprietate de aderentza...

 

Shi beleaua e shi mai mare... Ca sa foloseshti un adeziv adecvat, trebuie unul din cel care se pune pa ambele suprafetze... Shi panza e foarte subtzire, shi o sa iasa prin el... Shi cartonul e prea poros, shi o sa suga tot... Am incercat shi eu muuuulte chestii, dar solutzia e doar alt material, cel de tapitzerii, dublu, cu strat de sustzinere. Shi, bagasar dracii, nu gaseshti un material calumea sa dai cu tunul... Numai patratzele, dungulitze, etc.

 

Cel mai adecvat material mi se pare imitatzia de piele cu substrat de panza, se intinde bine, se lipeshte bine... arata beton (zici ca ai pus piele pe tavan, belea!) Doar sa gaseshti culoarea dorita.

Edited by MuadDib
Link to comment
Share on other sites

Pai l-am si incalzit si balaria venea usor peste mine de ma apucau dracii... Cat Sa-l incalzesc fara sa ajung cu fierul pe capota? :blink:

 

Deci nu merge... :) Mai caut inca o solutie si cand va fi o postez aici... Din ce-mi spui este boala frecventa...

Link to comment
Share on other sites

Pai l-am si incalzit si balaria venea usor peste mine de ma apucau dracii... Cat Sa-l incalzesc fara sa ajung cu fierul pe capota? :blink:

 

Deci nu merge...  :)  Mai caut inca o solutie si cand va fi o postez aici... Din ce-mi spui este boala frecventa...

111288[/snapback]

Ai doua solutii :) :

1.Il duci la retapisat

2.Cumperi altu'

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Nu te ajuta cu nimic, a fost pusa la cald. Liantul este un buretzel subtzire, care o data racit nu mai are nici o proprietate de aderentza...

 

Shi beleaua e shi mai mare... Ca sa foloseshti un adeziv adecvat, trebuie unul din cel care se pune pa ambele suprafetze... Shi panza e foarte subtzire, shi o sa iasa prin el... Shi cartonul e prea poros, shi o sa suga tot... Am incercat shi eu muuuulte chestii, dar solutzia e doar alt material, cel de tapitzerii, dublu, cu strat de sustzinere. Shi, bagasar dracii, nu gaseshti un material calumea sa dai cu tunul... Numai patratzele, dungulitze, etc.

 

Cel mai adecvat material mi se pare imitatzia de piele cu substrat de panza, se intinde bine, se lipeshte bine... arata beton (zici ca ai pus piele pe tavan, belea!) Doar sa gaseshti culoarea dorita.

111285[/snapback]

Perfect adevarat numai materiale varza...cred ca pielea ar fi cel mai indicat material si cred ca ar arata si bine

Link to comment
Share on other sites

Abia acum am vazut topicul...si eu intru in aceeasi oala.Eu mi-am facut-o cu mana mea

La inceput s-a desprins putin iar acum TOT  :blink:

Caut sa il schimb cu altul de la dezmembrari

120354[/snapback]

 

La fel am patit si eu... Ma intai putin putina burta apoi din ce in ce mai mult... Ma simt ca in filmele de serie D cand masina se aplatizeaza si inghite soferul!

Poate ma prinde intr-o dimineata proasta sa ma agat de el s-o chelesc de-a binelea!

Vreau sa-l dau jos dar nu stiu cum...

Link to comment
Share on other sites

La fel am patit si eu... Ma intai putin putina burta apoi din ce in ce mai mult... Ma simt ca in filmele de serie D cand masina se aplatizeaza si inghite soferul!

Poate ma prinde intr-o dimineata proasta sa ma agat de el s-o chelesc de-a binelea!

Vreau sa-l dau jos dar nu stiu cum...

120444[/snapback]

Pai asteapta dimineata aia proasta...si e o chestiune de minute sa fie data jos :)

E fff laborios sa montezi alta :blink:...pererea mea ...am vazut si eu una cam la fel...si am ajuns la o mica concluzie...cu niste baghete subtiri prinse in holtzsuruburi...una pe la nivelul stalpilor de la centru...acolo e un prag...la cei fara trapa...si o bagheta in partea din fata, cam unde incep parasolarele...unde iar se face un prag sub tapiterie :)

Eu asa as restaura...mai rapid si facut de mana ta....

PPS: daca gasesti baghetzica aia sa fie de culoarea materialului....ar fi excelent...zici ca asa era modelul...cu baghete :)

Link to comment
Share on other sites

Pai asteapta dimineata aia proasta...si e o chestiune de minute sa fie data jos  :)

E fff laborios sa montezi alta :blink:...pererea mea ...am vazut si eu una cam la fel...si am ajuns la o mica concluzie...cu niste baghete subtiri prinse in holtzsuruburi...una pe la nivelul stalpilor de la centru...acolo e un prag...la cei fara trapa...si o bagheta in partea din fata, cam unde incep parasolarele...unde iar se face un prag sub tapiterie :)

Eu asa as restaura...mai rapid si facut de mana ta....

PPS: daca gasesti baghetzica aia sa fie de culoarea materialului....ar fi excelent...zici ca asa era modelul...cu baghete :)

120531[/snapback]

 

Probabil te gandesti si la niste insertii de lemn scump, mahon sau tek, ca sa-i dublez valoarea, nu?! :D

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
la fel am patit si eu....alt plafon nu cred ca e o solutie+ca sh e destul de scump....mi-am facut programare la un tapiser si am sa-i pun imitatie de piele,care e si usor de intretinut si arata si bine si costa doar 2 mil cu tot cu stalpii fata,spate /cand e gata pun si poze
Link to comment
Share on other sites

la fel am patit si eu....alt plafon nu cred ca e o solutie+ca sh e destul de scump....mi-am facut programare la un tapiser si am sa-i pun imitatie de piele,care e si usor de intretinut si arata si bine si costa doar 2 mil cu tot cu stalpii fata,spate /cand e gata pun si poze

145236[/snapback]

OK si daca iese bine ne faci si noua intrare la tapiser :blink:

Link to comment
Share on other sites

cred ca nu  :)  :blink:

145317[/snapback]

 

Neah, ca nu aveti dreptate! :) Se poate si fara inlocuire... A fost dat jos tapiteria, cumparat 2 bidoane de adeziv de la bison, frecat buretelul-adeziv vechi de pe plafonul din fibra de sticla, intins adezivul (dar lucrat repede ca-l absoarbe plafonul) si a mers...

Estetica manoperei de la 1 la 10?! Undeva la 8...

Link to comment
Share on other sites

Neah, ca nu aveti dreptate! :blink: Se poate si fara inlocuire... A fost dat jos tapiteria, cumparat 2 bidoane de adeziv de la bison, frecat buretelul-adeziv vechi de pe plafonul din fibra de sticla, intins adezivul (dar lucrat repede ca-l absoarbe plafonul) si a mers...

Estetica manoperei de la 1 la 10?! Undeva la 8...

145714[/snapback]

ai poze ??? :)

Link to comment
Share on other sites

MRG

Dat jos, tapiter, montat la loc..sau varianta 2: dat jos, altul, montat..

avea cineva pe aici la 150ron unul de vanzare :blink:

145540[/snapback]

 

Pai ce rezolva? Crezi ca cele second-hand provin de la BMW-uri "de export" (cum era pe vremuri, la Dacii), de calitate mai buna? :)

 

Se va desprinde sigur si ala... Si tot pe mana tapitzerului vei ajunge. Imi mentzin parerea ca retapitzarea cu imitatie de piele e solutzia.

 

Ashteptam poze :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.