Jump to content

alex230ro

Members
  • Posts

    7366
  • Joined

  • Last visited

  • Days Won

    82

alex230ro last won the day on June 21

alex230ro had the most liked content!

4 Followers

Contact Methods

  • Website URL
    http://

Profile Information

  • Gender
    Male
  • Location
    Bucuresti

Recent Profile Visitors

38614 profile views

alex230ro's Achievements

Veteran

Veteran (13/15)

  • Conversation Starter Rare
  • Reacting Well Rare
  • Dedicated Rare
  • Very Popular Rare
  • First Post Rare

Recent Badges

1.5k

Reputation

  1. Lasa 2 centi eu vad ca in poza e consum de 5.2 ,viteza medie de 72 km .A ca in regim de blana dieselul consuma mai putin vs benzina , da clar. Dar la mers legal pare ca diferentele nu sunt asa semnificative .
  2. Depinde mult de talpa ,stil de condus. La un moment dat cu B58 am avut 6.5 sau 7 , masina condusa de sotie legal pe DN1 noapte practic trafic zero .Asa as zice ca in teorie un B48 in conditii similare ar scoate 6 sau mai putin . Daca vrea cineva consum decent si sa mearga tare sa ia electrica/plug in, mai ales daca face multi km in oras unde pentru orice termic uzura e mai mare.
  3. B48 as zice ca va lua dublu . Nu poți sa le ai pe toate . Sau ia Corolla cu motorul de 2.0 e ceva mai rapida dacă nu mă înșel.
  4. Am ocazia sa studiez un Duster din asta nou 4x4 gpl electri,ce pot sa spun e ca pe loc motorul se aude si se simte ca si un M42 care merge in 2-3 cilindri .Finisajele nu le comentez ca e masina de buget, camera de marsarier pare a fi luata de pe un telefon Nokia din anii 2000 am crezut ca are o folie de protectie ceva dar aparent asa "face toate" . Revin daca/dupa ce merg mai mult cu ea .
  5. Discutia de de "cityray" adica Geely , nu am studiat sincer ce si cum are , dar KIA nu era in ecuatie.
  6. Da, deoarece mai toti chinezii fac o promovare agresiva pe toate canalele posibile , preturile sunt undeva in zona 20-30k si foarte important ofera "mult" vs pret. Adica iei masina"full" pana in 30k eur in general . Cum la noi e mania asta cu "full" prinde, alta treaba care o speculeaza e "pretul promotional" luam stiu de caz CityRay - Cityray 1.5 GK FWD 128/174 7DCT 30.490 € 7.500 € 22.990 € Cityray 1.5 GF FWD 128/174 7DCT 31.990 € 7.000 € 24.990 € Cityray 1.5 GF+ Sport FWD 128/174 7DCT 32.990 € 7.000 € 25.990 € Clar cand vezi si discounturi si full vei zice da domne asta e "oferta" , si aici ajungem la partea 2-a care se poarta la noi -nimeni nu vrea sa dea pretul de lista vrea acolo un discount sa negocieze ceva aici e deja negociat .Ar mai fi de spus ca in ultimul timp si Dacia a pus unele lucruri noi pe masini ceea ce a dus la cresterea pretului versus generatiile vechi . Ma rog ar mai fi de mentionat ca la Dacia ai si perfomante dinamice mai slabe.In afara de Dacia as zice ca amenintate mai sunt si PSA, Renault si alte marci "de buget" care la fel in ultimul timp au incercat sa devina mai accesibile dar... nu prea le iese.
  7. Parca acelasi probleme le au si ID3 urile si Ford Explorer din aceasi perioada? Ma rog dezamagitor as spune , desi inteleg ca nici Tesla nu mai sta asa extraordinar cum se tot spunea .
  8. Nu te agita, oricum cumparatorul iti va gasi defecte , pune pret mediu mai scazi suma reparatiilor si aia e . Pretul dicteaza tot, de 1 an stau cu X1 la vanzare, lumea a inceput sa sune cand a fost pretul mai mic vs medie, dar si atunci - nu are navi, a fost lovita si revopsita, factura la distributia schimbata acum 8 ani o ai si asa mai departe .Altfel e de bulan clar
  9. Daca e model rar si cu km putini , da , in cazul meu astea nu se aplica, ala micu practic l-am scapat de la taiere. Un "colectionar" nu l-ar lua doar sa dau peste vreun pusti care sa viseze la urs, aici slabe sanse de aceasi bani ia E46/E90 cred . Pe de alta parte nu am de gand sa il vand asa ca nu mai conteaza ce am zis mai sus
  10. Te-ai cam dus cu schimbul de piese pe de alta parte da, daca vrei sa fie ok cam astia ar fi pasii . E un fel de revizie de 10 ani la mine la urs doar ca piesele si manopera sunt de 10 15 ori mai scumpe . Teoretic pana pe la 300 k nu mai ai multe care se te ameninte,poate injectoare o pompa de apa curele maruntisuri din astea
  11. Personal la E30 am ramas pe https://www.liqui-moly.com/en/mos2-leichtlauf-10w-40-p000207.html#2626 in principal datorita mos2 ,dar banuiesc ca si motul e ok oricum nu cred ca faci multi km sau mergi agresiv.
  12. Revenind, la caroserie am dat "niste" pasivator asa cat de cat, in teorie ar trebui sa ajunga la vopsit/retusat sa vad cand/cum imi fac timp dupa care probabil ca va stationa pana spre toamna .
  13. au uitat sa puna : 5.manufacturer profit after the part fails
  14. E un zvon ca modelele mai noi de B48 lucreaza ceva "mai reci" fata de cele vechi. Dar cum nu mai ma intelereseaza subiectul B58/B48 nu am studiat mai mult
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.