Jump to content

Schimb ulei


alex21ro

Recommended Posts

Am o intrebare,trebuie sa fac schimbul de ulei la un E 46 316i din 2000!ce ulei trebuie sa bag si cati litri?cand am luat masina din germania acum 6 luni cei de acolo mi-au schimbat uleiul si mi-au pus 5w40 Avia!banuiesc ca Avia nu gasesc la noi si oricum as vrea sa bag Castrol!Care este echivalentul la Castrol?castrol TXT este bun?vad ca acela este 5w40!voi ce imi recomandati?
Link to comment
Share on other sites

eu am bagat aral 10w40 intr-un e30 318i si am impresia ca e mai zgomotos acu..oare trebuia sa bag 5w? cineva de aici imi recomandase 10w60.. 60 pt turatii mari dar n-a fost cazu ca era 1,6 mil. litru :blink:

144344[/snapback]

 

nu trebuia sa bagi nici un 5w. 10w40 e bun pt tine, numa ca nu ARAL. Si astia care mai aveti curiozitati despre uleiuri... mergeti frate la reprezentanta si cumparati ulei original.

Link to comment
Share on other sites

nu trebuia sa bagi nici un 5w. 10w40 e bun pt tine, numa ca nu ARAL. Si astia care mai aveti curiozitati despre uleiuri... mergeti frate la reprezentanta si cumparati ulei original.

144353[/snapback]

 

mincui gura ei de reprezentanta, c-as merge la ea si sa-mi spal parbrizu de-as avea-o.. sa nu mai zic schimb ulei sau alte consumabile.. :blink:

Link to comment
Share on other sites

atunci pune castrol 10w40... Daca mergi frecvent cu 4500-6000 ture, pune castrol racing RS 10w60

144363[/snapback]

 

Multumesc. crezi c-ar trebui sa-l schimb pe asta care l-am bagat si sa bag castrolu..? sau sa-l mai las cu asta.. (o idee cit e castrolu RS 10w60/litru?)

inca odata, multumesc!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
la benzina intra 4 litri de ulei in motor.

146849[/snapback]

 

la motorul de 1895 cmc e valabil asta si eu pun 5w40 Castrol TXT... pana acum nici o problema... am auzit ca a scos Castrol un ulei nou ceva mai bun dar 5w30 API 101 parca si poate o sa-l incerc cu o ocazie viitoare... filtrul de ulei si aer plus uleiul ma duc in jur de 2,6 milioane si mai e manopera... desigur nu la reprezentanta...

Link to comment
Share on other sites

la motorul de 1895 cmc e valabil asta si eu pun 5w40 Castrol TXT... pana acum nici o problema... am auzit ca a scos Castrol un ulei nou ceva mai bun dar 5w30 API 101 parca si poate o sa-l incerc cu o ocazie viitoare... filtrul de ulei si aer plus uleiul ma duc in jur de 2,6 milioane si mai e manopera... desigur nu la reprezentanta...

159909[/snapback]

 

 

deci acolo (adica 101) am gresit de fapt e 505.01... am fost azi si m-am uitat...

 

deci, ptr e46 316i motor 1.9 trebuie Castrol 5w40 TXT... bafta...

Link to comment
Share on other sites

Cum zice deathrow ca bine zice mergeti la reprezentanta ca e mai ieftin uleiul decat pe piata. Sre exemplu la tigaia mea M54B22 am cumparat 7 litri Castrol SOftec 5W30 cu 45 RON si dupa care am gasit eticheta cu schimbul din Germania si am sunat la Bavaria unde 5W30 costa 8 euro, deci mai ieftin si in plus pui exact uleiul pe care l-a avut masina. Valabil pentru toate directie, frani, racire etc.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.