Jump to content

Schimb ulei


alex21ro

Recommended Posts

salut baieti..am si eu un 325i din 86 si vreau sa fac schimbul de ulei..pana acum a mers cu syn power din ala de 5 40w si acum i`am luat castrol rs..are ceva pt ca,dupa cum stiti si voi rs`ul are 10-60w parca..ms bafta!

162202[/snapback]

 

pai ar cam trebui sa aiba ptr ca 10w60 e mai dens decat 5w40 si e iarna.... in general vara se pune mai dens si iarna mai subtire...

Link to comment
Share on other sites

Am o intrebare,trebuie sa fac schimbul de ulei la un E 46 316i din 2000!ce ulei trebuie sa bag si cati litri?cand am luat masina din germania acum 6 luni cei de acolo mi-au schimbat uleiul si mi-au pus 5w40 Avia!banuiesc ca Avia nu gasesc la noi si oricum as vrea sa bag Castrol!Care este echivalentul la Castrol?castrol  TXT este bun?vad ca acela este 5w40!voi ce imi recomandati?

144174[/snapback]

la e 46 intra cam 4 litri si ceva,dar eu iti dau un sfat baga ulei 0w40 e ulei full sintetic si nu numai ca tine mai mult in timp dar are aceleasi caracteristici atat la temperaturi ridicate cat si la temperaturi joase adica nu se ingroasa la frig si nici nu devine apa la cald.e adevarat ca e si cel mai scump ulei dar merita e masina ta si daca vrei sa ai grija de ea bagai ulei bun.nu te lua dupa cei care iti spun sa bagi 10w4o sau 15w40 ca acele uleiuri de la minus 5 grade in jos nu mai sunt garantate de fabricant uitate daca ai ocazia si ai unde la o diagrama a temperaturilor si a eficentei uleiurilor in funtie de temperatura si indicative.la noi la cervice nu se foloseste ulei 0w4o majoritatea iti baga 5w40 ca cica la noi e bun si ala.tu faci acum cum vrei eu am spus doar ce ar fi cel mai bun :blink: nu conteaza asa mult marca uleiului ci indicativul care scrie pe el

Edited by sebaolariu
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Am schimbat ulei de curand la e 46 benzina ..motor 1,9 ,,,,au intrat fix 4 l (joja la maxim ) Am pus 5-40 castrol ..! ! Sunt curios daca merita pus vreun aditiv sau uleiurile astea mai scumpe ..fac tot ce trebuie ! Inainte sa schimb uleiul am facut un flush engine cu o solutie de la Valvoline (9 Euro ) pt 5 min !..Cica nu e rau mai ales la motoare peste 100 k ...Deci cam asta e !..4 litri fix la benzina cu tot cu filtru !.. Apropos de aditivi am inceput sa folosesc de curand un Octane Booster de la 2+2 (5 euro ) la fiecare plin ..Am simtit o diferenta la sprint ! Bag benzina normala de 95 :blink: Edited by myxage
Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...
  • 2 years later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.