Jump to content

Mi-a dat de m-a julit


filon

Recommended Posts

Fiat-ul are sigur daune mai mari. Roata e stramba rau, usa nu sta tocmai bine, i-au sarit ambele airbag-uri, capota indoita, radiator spart. Directia probabil ca e toata varza + amortizor si ce-o mai fi pe acolo. La mine sunt doar plastice, la el sunt chestii fara de care nu poti sa mergi cu masina.

 

La o adica eu daca schimb radiatorul si dau bara la o parte sa nu atinga in cauciucuri, masina mea merge pe rotile ei. La el si pe platforma s-au chinuit s-o urce ca o lua intr-o parte de la roata aia distrusa.

Edited by filon
Link to comment
Share on other sites

sa ne zici si noua te rog cum a ramas cu cei de la asigurari...roaga-te sa nu ti`o dea dauna totala ca o sa iti dea foarte putini bani...Eu pentru o masina din 2001, alta marca...mi-au acordat 1800 euro la dauna totala....multa bafta
Link to comment
Share on other sites

Nasol, ce sa iti zic. Bine ca ai scapat neatins.

LA e34 suportii pe care stau bata sunt deformabili, arata exact ca un amortizor normal. De aia primii 10 cm din masina sunt usor deformabili. Am studiat problema cand am pocnit-o si eu iarna asta. alea se deformeaza primele, ca la impact mai usor sa protejeze restul, adica structura de rezistenta, lonjeroane etc..

Ramane de vazut daca a reusit, daca e deformat ceva eu as cauta dauna totala sa obtin, oricat ai tine la masina .

Chiar daca nu iti dau foarte mult, poti scoate restul din instanta, desi dureaza.

In principui poti aduce altul din DE, si acte la ea ai deja, poti face "recarosare"

 

 

.Bine ca esti ok..totusi ce naiba nu a intrat ABS, daca intra urmele de cauciuc trebuiau sa fie intermitente... pare continua din ce se vede in poze.

Edited by DOMI
Link to comment
Share on other sites

Nu va fi dauna totala.

 

sa ne zici si noua te rog cum a ramas cu cei de la asigurari...roaga-te sa nu ti`o dea dauna totala...

din pacate, asigurarile STIU ca cel mai simplu pt ei sa declare masina dauna totala...

il vor putea despagubi pe colegul @filon cu doar cateva sute de euro (optimist, nu? :D ), pe cand la reparatie doar vopsitul costa atat...

asa ca, sorry !

Link to comment
Share on other sites

Daca vrea sa repare masina, pentru diferenta de bani, poate da in judecata proprietarul masinii.

Eu in locul lui as consulat un avocat si le-as trimite o intampinare si i-as pune in tema... eventual si cu niste mentiuni pe acolo cum ca au de platit niste daune pentru perioada cat masina a stat imobilizata pentru reparatii.

Link to comment
Share on other sites

.Bine ca esti ok..totusi ce naiba nu a intrat ABS, daca intra urmele de cauciuc trebuiau sa fie intermitente... pare continua din ce se vede in poze.

Nu stiu ce sa zic. Daca a intrat sau nu... habar n-am. Dar nu stiu ce diferenta ar fi fost. Din momentul in care l-am vazut pana la impact cred ca a fost mai putin de o secunda.

Am franat 10,5m. 36 Km/h inseamna 10m/s, iar eu mergeam cu 60 sa zic. Asta inseamna ca aia 10m i-am parcurs undeva intre 0,6 si 1 secunda. Cred ca nici Ferrari daca aveam nu il evitam.

 

din pacate, asigurarile STIU ca cel mai simplu pt ei sa declare masina dauna totala...

il vor putea despagubi pe colegul @filon cu doar cateva sute de euro (optimist, nu? :D ), pe cand la reparatie doar vopsitul costa atat...

asa ca, sorry !

Musca-ti limba (degetele)! Nu accept asa ceva. Ii dau in judecata pe ei, pe firma la care lucreaza domnul, pe el. Nu mai intereseaza. N-am fost de vina, n-am de gand sa platesc 1 leu din buzunarul meu pentru asta. Si deja am dat 200 lei pentru tractare. Trebuie sa-mi recuperez fiecare banut.

 

 

Am fost la ei la sediu, dar evident ca nu mai era nimeni acolo. Plecasera in vacanta de Paste... se intorc marti. Ma asteptam, dar o sa tin cont de asta la negociere (ca nu era niciun anunt pe nicaieri, n-a raspuns nimeni la telefon, pe site nu scria nimic).

 

Am apucat totusi sa fac cateva poze la motor. Nu stiu ce se intelege din ele, dar mai bine de atat nu prea puteam sa fac.

 

http://i1122.photobucket.com/albums/l539/Filon_Anghel/Accident/IMG085.jpg

 

http://i1122.photobucket.com/albums/l539/Filon_Anghel/Accident/IMG086.jpg

 

http://i1122.photobucket.com/albums/l539/Filon_Anghel/Accident/IMG087.jpg?t=1303485114

Edited by filon
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
E34 e tare ca o piatra!!!eu am rupt 2 bucati de balustrada la 90 la ora!!si masina a plecat acasa pe rotile ei dupa ce a intervenit un tovarash cu o ranga,pentru ca imi atingea aripa de roata si nu puteam sa virez in exterior!!!!de vina a fost un magar cu un audi de bulgaria,care a fugit de la locul accidentului!!probabil nu avea asigurare!!m-a atins pe bara din spate era polei si am derapat,noroc cu balustrada ca altfel aterizam intr-o rapa de 5-10 metri!!sper sa iti iei banii si daca nu te despagubesc corect,dute in tribunal,eu am scos 35 de milioane pe o dacie din 86,prima mea masina dupa ce a lovit-o un tir din spate,bine era originala masina!!deci sanse ai,mai ales masina din cate vad era in stare buna,e pacat sa nu te scoti!!multa bafta!!
Link to comment
Share on other sites

eu zic ca,daca are un avocat bun iese bine!de exemplu capota la motor e facuta praf,era originala,capota la motor cata uzura poate sa aibe??pretul ei pe original e imens plus capitonaju si asa mai departe,va trebui facuta o expertiza a masinii de un inspector platit de proprietar si dupa expertiza se va merge in instanta si se va cere repararea masinii cu piese originale!!!
Link to comment
Share on other sites

ani nu,cateva luni da!!!mai exista si varianta 2,face expertiza calculeaza suma pe care considera inspectorul necesara aducerii masinii la starea initiala si isi repara masina el,si poate sa si-o repare cu piese din dezmembrari!!oricum ild uce ceva bani si din dezmebrari!!
Link to comment
Share on other sites

n-are cum,eu m-am judecat pt aceasi problema,firma care trebuia sa ma despagubeasca era carpatica,vroiau sa-mi dea 9 milioane pt reparatie,masina vea urmatoarele,bara spate panou,lapa dreapta bara flaps,rezervoru rupt gatu,aripa praf capota portbagaj,si altele,sistemud e franare dat peste cap!!!masina era originala,si se investise in ea,inkidere,alarma,muzica de 40 de milioane,folie lumar asta in 2005,masina era impecabila interior exterior!!cu 9 milioane o carpeam,i-am dat in judecata pentru ca eram suparat,practic chiar daca am reparat-o bine tot nu mai e cum a fost,la fel va fi si cu e34 asta!!de facut o face,dar nu va mai fi aceasi treaba!!cand e original e original,ce conteaza daca e vechi,asta e mentalitate romaneasca,noi va trebui sa mai strangem de gat asiguratorii,ca sa-i facem sa inteleaga ca vechi nu inseamna lipsa de valoare sau de calitate!!
Link to comment
Share on other sites

Nu gresesti. Pe mama a tamponat-o unu cu un papuc, ea conducea Cielo. Au venit aia de la Tiriac, au inceput cu masina veche, ca daca depaseste reparatia 3800 lei ei imi dau nu stiu ce procent din suma si imi pastrez epava etc. Pana la urma am mai scos eu din buzunar 2700 pe langa ce a fost la asigurare. Sincer cred ca am facut bine desi stiu ca am fost pussy. Dar avand in vedere ca avocatul mi-a facut un recurs pentru o prostie numita nedepunerea la timp a actelor la camera de comert (gata sa-mi dea firma in lichidare) si m-a sarit de 400 lei, nu vreau sa ma gandesc cat costa o epopee d-asta!

La final cred ca se ajunge la a i se lua aluia canapelele din casa! SI?

Link to comment
Share on other sites

ideea e ca nu trebuie dat in judecata conducatorul auto ci firma asiguratoare si dinc ate am vazut propritarul masinii e o firma,deci aici e bine pentru colegul nostru pentru ca are de unde mulge la o adica!!insa asiguratorul trebuie dat in judecata la modul,frate eu am avut o masina buna intreaga,o vreau la starea initiala,plus daune pentru imposibilitatea de utilizare a masinii n* zile !!!
Link to comment
Share on other sites

Geo sunt de acord cu tine dar ce te faci daca prostii opun rezistenta cum o fac de obicei? Sincer e ca la loto sa conduci o masina veche, uite de ce te lovesti. Eu unul merg numai cu frica. Bine, daca ai pe cineva sa-ti faca si treaba asta cu datul in judecata merita incercat.

E ca la noi RCA e de umplutura? Te obliga s-o platesti dar nu ai nicio garantie ca iti repara cineva masina! Vai de noi si halul in care am ajuns.

Edited by ifx
Link to comment
Share on other sites

Chiar acum vin de la RCA.

Pana acum mi-au tot mutat dosarul de colo - colo. M-am dus direct la sediul central, am intrat in ei si le-am zis ca sigur dosarul le-a fost trimis miercuri ca am vorbit cu inspectorul care asa mi-a zis.

Pana la urma au gasit dosarul... cica ajunsese ieri si nu fusese inregistrat inca si de aia nu l-au gasit mai repede.

 

Se uita ala acolo si vede o estimare initiala de 7300 lei. Cand am vazut aia i-am zis ca sper ca glumeste. Incerca el acolo sa-mi explice ca uite ca masina a fost accidentata inainte ca se vede chitul pe capota si pe aripa dreapta si ca n-are cum sa-mi plateasca pentru capota noua... ca au printat ei niste masini de pe autovit si gasisera una la 2300 euro.

 

I-am zis ca nu ma intereseaza cat sunt pe autovit ca acolo gasesc si Tico la 2500 euro. Nu e relevant. I-am zis ca m-am interesat de legislatie si stiu ca trebuie sa foloseasca tabelul dat de CSA si formula de calcul care spune ca se ia uzura conform acelui tabel (pentru masini de peste 10 ani e 85%) se scade din valoarea de nou a masinii (care se ia din catalogul Schwacke) si apoi se mai scade 25% epava.

I-am zis ca am cautat prin catalogul Schwacke, am cautat si in alta parte (bursaasigurarilor.ro parca) si mai putin de 30.000 euro n-am gasit valoarea de nou. Minus 85% minus 25% din ce-a mai ramas si tot nu ajunge la 7300 lei si ca sub nicio forma n-o sa accept atat de putin pentru masina. Am investit mai mult in masina fara sa iau in calcul costul de achizitie.

 

A ramas ca o sa se uite si el in catalog si o sa-mi dea alta oferta luni.

 

Daca iau piese de la dezmembrari pot s-o repar cu 7300 lei, dar eu nu mai scot masina din ea. Asa ca nu vreau sa fac asta. Daca insista cu valoarea de piata ca asa au vazut ei pe autovit le arat E34 ala de 7500 euro care ardea in flacari. :laugh:

Nu, serios... dar le fac reclamatie la CSA ca nu respecta reglementarile in vigoare si ca nu-mi calculeaza conform pretului de catalog. Si la o adica le zic ca le dau in judecata clientul pentru restul de daune, inclusiv perioada asta cat m-au taraganat ca n-am putut sa folosesc masina, am ratat un concediu din cauza aceasta. Clientul lor, firma de leasing, nu cred ca o sa le convina sa le vina proces pentru o chestie cu care cica erau "asigurati"... mai ales ca e vorba de un BMW din '94... nu vreun Rolls Royce.

Link to comment
Share on other sites

Eu nu cred ca se scoate masina aia cu 7xxx ron la reparatie. E jignire pe fata si atitudinea lor. Adica iti facem alta oferta luni! Cum adica? O dam in negocieri, nu se mai poate spune nimic pe corecte si cinstit din prima in tara asta? Sau un fel de a spune "Noi vedem daca pune botul, daca nu mai incercam!". Mie asta imi da impresia ca vor sa faca.

Cum zici si tu exista legislatie sub care isi desfasoara ei activitatea si singura lor chestie cu care vin este sub forma unor anunturi de pe autovit? Mi se par lipsiti de profesionalism si imi pare rau ca, exact cum ma asteptam sa fie, nu fac altceva decat sa frece scaunele de la birou toata ziua si sa se dea pe net.

Sper sa termini cat mai repede cu pacalicii aia cu aere de superioritate.

Anunturi de pe autovit, auzi la ei! :LMAO:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.