Jump to content

Mi-a dat de m-a julit


filon

Recommended Posts

Gataaa!

 

Dupa ce am discutat si ieri cu ei mi-a dat in final oferta de despagubire. Mentionez ca a trebuit sa trag de ei, sa fiu infipt si sigur pe mine, sa le dau citate din Normele din Ordinul 5/2010 dat de CSA ca sa imi faca un calcul corect.

Altfel ei tot incercau sa ma abureasca. Vezi ca se vede chitul pe capota. Ca masina a mai fost accidentata... ca avea uzura si piese vechi.

I-am zis clar: bai nene... CSA-ul zice clar acolo. Modalitatea de calcul este:

Valoarea de NOU a masinii - Uzura = valoarea masinii. Din asta se mai scade maxim 25% pentru epava.

 

http://cedam.csa-isc.ro/files/o05_2010.pdf

 

Asta este respectivul ordin. Acolo e si tabelul dupa care se stabileste uzura masinii. Tot acolo scrie si ca in functie de kilometraj se mai pot face ajustari la nivelul de uzura. Eu i-am zis sa tina cont si ca eu aveam 234.000 Km la momentul accidentului, cu 20.000 mai putin decat media trecuta acolo, astfel incat.... la 0,5% pentru fiecare 1000 Km inseamna ca ar trebui sa ma incadreze la uzura 75% si nu 85% cum reiese din tabel. De asemenea i-am zis ca pot sa-i dau si facturi pentru piesele schimbate (NOI) care se scad si ele din nivelul de uzura.

Ce nu aveam eu era valoarea de nou, din catalog, a masinii. Am putut doar sa ghicesc si sa estimez pe baza catalogului Schwacke (valabil pentru masini mai noi, din generatia E39... nu si pentru a mea) si a Calculatorului de pret de catalog a site-ului bursaasigurarilor.ro

 

I-am mai zis si ca eu am completat cererea aia de despagubire pe 12.05 si ca au trecut alea 10 zile conform Art. 36 din respectivul ordin... iar conform alin. (3) din acelasi articol sunt indreptatit sa le cer penalizari in valoare de 0,1% pe zi.

 

Spun toate astea in caz ca o mai pateste cineva... sa cititi bine legislatia ca sa nu va pacaleasca astia cum au incercat sa ma pacaleasca pe mine (cand mi-au zis 7300 lei).

 

 

Pana la urma mi-au propus plata de 12.000 RON si pastrez si epava, suma pe care am si acceptat-o.

 

Daca nu primesc banii saptamana asta o sa incep sa-i pisalogesc iarasi cu telefoanele. :D

 

 

Asa ca.... vand E34 busit si cumpar E39 ieftin. :shifty:

 

(sincer... m-am uitat pe autovit si la alte masini in bugetul meu, dar zau ca nimic nu ma incanta asa mult ca un E39... fie el si tds sau 520i)

O sa am totusi grija sa nu-mi mai iau masina in care sa bag mai multi bani decat pretul de achizitie. :laugh:

Link to comment
Share on other sites

M-ar interesa tare mult motoru de 2500. Mai e functional ?

Pret ?

N-am timp, rabdare, cunostinte s-o dau pe bucati ca n-o dau asa nici intr-un an. O dau cu totul asa cum e ea. Ma duc azi sa-i fac niste poze si o sa pun anunt.

Link to comment
Share on other sites

Stai linistit ca nu a intrat cu nimic in ei... deocamdata... In general tot la judecata se ajunge.

Pesimistule! Zici ca esti similea in zilele lui poetice cand nu e ihearto. :p

Vezi ca nu-i dracul asa de negru? Oricum, astia de la Uniqa sunt un pic mai seriosi decat Carpatica&co.

Link to comment
Share on other sites

+1.

 

Mare miracol ca ai reusit. Bravo.

 

De ce miracol?

Asta e soluția, trebuie sĂŁ studiem legile!

DacĂŁ ar fi toți informați nu ar mai fi atâtea abuzuri și bĂŁtaie de joc.. ei se bazeazĂŁ pe faptul cĂŁ oamenii nu cunosc legile..

Mulțumim pentru informații filon.

Link to comment
Share on other sites

Tot la uniqa am avut si eu un dosar de dauna, la mine a fost mai naspa pentru ca respectivul avea numere de bg, dar am scos`o la capat cu ei tot dupa o reclamatie la csa. Trebuie sa fii ferm si sa ridici tonul, altfel te calca in picioare. Mie imi ziceau ceva de genul: nu tel las eu cu masina aia veche - 2000 - sa mergi sa o repari la bavaria, i`am trantit`o in nas ca merg unde vreau eu, el nu poate decat sa imi recomande un service, si n`au mai zis nimic. Asta e tara in care traim, trebuie sa fii mai tigan decat tiganul, ca altfel mori cu dreptatea in mana.
Link to comment
Share on other sites

De ce miracol?

Asta e soluția, trebuie sĂŁ studiem legile!

DacĂŁ ar fi toți informați nu ar mai fi atâtea abuzuri și bĂŁtaie de joc.. ei se bazeazĂŁ pe faptul cĂŁ oamenii nu cunosc legile..

Mulțumim pentru informații filon.

 

 

Tot la uniqa am avut si eu un dosar de dauna, la mine a fost mai naspa pentru ca respectivul avea numere de bg, dar am scos`o la capat cu ei tot dupa o reclamatie la csa. Trebuie sa fii ferm si sa ridici tonul, altfel te calca in picioare. Mie imi ziceau ceva de genul: nu tel las eu cu masina aia veche - 2000 - sa mergi sa o repari la bavaria, i`am trantit`o in nas ca merg unde vreau eu, el nu poate decat sa imi recomande un service, si n`au mai zis nimic. Asta e tara in care traim, trebuie sa fii mai tigan decat tiganul, ca altfel mori cu dreptatea in mana.

Exact! Trebuie sa-ti stii drepturile si sa tragi pentru ele.

E si logic ca n-o sa-ti apere drepturile cineva (oricine, nu numai firme) care are tot interesul sa-ti traga o teapa cat mai mare. Cat timp ei imi dau bani au tot interesul sa-mi dea cat mai putin. De ce sa-i las pe ei sa-mi zica ce sa fac si cat sa primesc si sa nu ma interesez si eu cat e corect?

PS: Am realizat ca masina are 242.000 Km, nu 234 (atat avea cand am luat-o), deci calculul lor e foarte aproape de al meu.

Link to comment
Share on other sites

Am vazut un tds si ma bucur ca am avut cu ce sa fac comparatie. Mai dotata putin masina, dar mecanic cu prea multe probleme.

 

Pana una alta ma gandesc ca nu stiu ce naiba fac cu masina in stare actuala. Nu stiu daca o dau la banii pe care ii vreau si nu stiu cat dureaza pana o dau. Ma gandesc s-o repar sa am cu ce sa merg. Asa daca-mi iau E39 si raman si cu asta in garaj e cam nasol ca raman fara bani. Daca trebuie sa fac o reparatie mai scumpa la E39 nu pot... sau sa plec si eu in concediu.

Sa dau vrabiuta cu o aripa rupta din mana pe cioara de pe gard?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.