Jump to content

Pierdere antifurt prezon ajutor


Recommended Posts

salutare,am facut prostia de a pierde antifurtul de la jante,si am pana la masina,nici macar nu e la mine acasa e la ceva departare in necunoscut si mi se rupe inima sa o las singura,va rog ideei cum sa il scot,sau un antifurt la fel/asemanator imprumut ,e cineva care ma poate ajuta ? :hyper:

 

prezonul-antifurt la mine este acesta :

 

http://img215.imageshack.us/img215/1825/img0240uc.jpg

 

 

 

Va rog ajutati-ma sa imi aduc iubirea :heart: mea acasa :bye:

Edited by AdixX
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Pai, ce pana ai:?

Pneul e distrus in totalitate?

 

Daca ai doar o simpla pana, cumpara-ti un kit de pana ca la moto sau la atv. Ai in el tot ce-ti trebuie. Butelie pentru umflat roata, snur cu dispozitivele de aplicare, poti lua si un spray din ala de pana, un mic compresor. De ce nu aveti la voi toate astea, costa pana in 100ron.

Eu cand am luat un cui ceva, nici nu am dat roata jos de pe masina, i-am bagat snurul direct si aia e. Am refacut presiunea si merge perfect si in ziua de azi.

Link to comment
Share on other sites

Multam' ,pai defapt am luat o denivelare si la jentiile mele pe 18'' 225/40 a fost de ajuns incat sa imi strambe un pic janta si astfel cauciucul a rasuflat si banuiesc ca sa si miscat de pe janta deci ar fi nevoie de o vulcanizare :download: .... O sa incerc sa dau de baiatul acela cu IF 63 BMW daca e de pe langa mine poate va reusii sa ma ajute,acum nu creed ca voi gasi un antifurt asemanator insa astept raspunsuri dar si ideei cum as putea sa il dau jos (manual fara antifurt) !

 

PlatformĂŁ, dacĂŁ chiar nu vrei sĂŁ o laÂşi unde e acuma.

Zilele viitoare, faci un mulaj cu mastic / plastelinĂŁ la prezon Âşi te duci la dealer sĂŁ cumperi cheiĂža antifurt, care costĂŁ aprox. 20 lei.

BaftĂŁ.

 

Orice deelar de antifurt mar putea ajuta cu asta?

Link to comment
Share on other sites

am avut antifurt identic, si doamne, la mine sa olarit antifurtul, daca ai sti cate batai de cap mi-a dat, nu vroia sa iasa prezonu. in fine, am cautat peste tot, si din cate am inteles ar fi un antifurt original, si ai sanse sa il gasesti la reprezentanta, parca avea si un cod dar nu il mai stiu, cauta ca ai sanse sa gaesesti, intreaba si la grozadan si claudiubwr.

 

eu prezoanele le-am scos 1 sudat cu o bara si celelalte 3 cu bara inrosita la autogen si facut stanta pe loc pe roata.

Edited by Munteanu
Link to comment
Share on other sites

Mergi la orice reprezentanta BMW, acelasi lucru l-am patit si eu tot cu acelasi model ( am pierdut cheia antifurt).

 

In reprezentanta au un kit cu toate antifurturile originale BMW. ;)

 

Bafta.

 

da dar e bmw antifurtul? multi au spus ca nu e bmw...o sa fac si o intrebare la reprezentanta si la claudiu si groza

@Munteanu tu singur ai facut operatiunea aia?

Link to comment
Share on other sites

Eu am rupt antifurtul cand am vrut sa dau o roata jos,desfacusem un prezon si cand am incercat prezonul antifurt,poc!s-au rupt dintii la cheita antifurt :bye:

 

Prezoanele erau stranse cu pistolul de la ultimul service in care fusesem :aww:

 

Am fost la alt service si cei de acolo mi-au scos toate antifurturile de la roti cu extractor de prezon apoi mi-am cumparat alt set antifurt roti,second-hand de pe forum.

 

De atunci sunt atent cand merg pe la srvice-uri sau vulcanizari,sa nu-mi stranga prezoanele la roti foarte tare.Le spun de obicei sa le stranga la mana sau daca e la pistol dar sa nu fie setat la puterea maxima,sa fie cu o treapta mai jos,si asa cheia de roti la e46 mi se pare cam firava :unsure:

Edited by 535i
Link to comment
Share on other sites

Asta e o aberaĂžie, crezi cĂŁ sunt toate unice?

 

Sunt vreo 30 de feluri de antifurturi BMW.

 

Mergi la o reprezentanÞã BMW, au cu siguranÞã antifurtul de care ai nevoie.

pai acu am venit de la bavaria baneasa,si baiatu dacolo a iesit(ca am fost cu masina cu morcovul bagat in cur de frica sa nu fac vro pana) a iesit omu sa uitat si nu e original bmw,+ ca alea bmw sunt negre toate.....din intamplare am gasit ca ar fi firma McGuard...nu m-am gandit si eu sa ii zic sa incercam poate so potrivii unu ca eram grabit ca la 13:00 se inchidea programu si eu ajunsesem la 12:00 si nu m-am gandit cu graba sa ajung acolo...ceva ideei?

Link to comment
Share on other sites

Cauta Borbet sau McGard, 1005 nu e model original BMW.

Pe 1 Mai e o vulcanizare pe partea stanga cum vii de la Victoriei la intersectia cu Banu Manta si stiu ca au ceva antifurturi asemanatoare sau mai este pe Cheiul Dambovitei cum vi de la trag de la Vitan spre Mihai Bravu cu 200 m pana in semafor este o vulcanzizare mare langa o gradinita.

Link to comment
Share on other sites

si eu l-am pierdut zilele trecute la o vulcanizare, ma rog, un fel de-a spune, ideea este ca azi am fost sa cumpar si nu aveau pe stoc asa ca m-am dus la un atelier si mi le-a scos si am pus prezoane normale, ma agasa ideea de-a merge asa si in eventualitatea unei pene sa ma uit la ea, oricum daca e sa ti le fure ti le ia si cu asa zisul antifurt, e o nimica toata ala in calea hotilor, la atelierul asta mi le-a scos cu o cheie improvizata pentru asa ceva, avea o lada plina de prezoane din astea, semn ca multi isi pierd adaptorul...:) Edited by mik15
Link to comment
Share on other sites

si eu l-am pierdut zilele trecute la o vulcanizare, ma rog, un fel de-a spune, ideea este ca azi am fost sa cumpar si nu aveau pe stoc asa ca m-am dus la un atelier si mi le-a scos si am pus prezoane normale, ma agasa ideea de-a merge asa si in eventualitatea unei pene sa ma uit la ea, oricum daca e sa ti le fure ti le ia si cu asa zisul antifurt, e o nimica toata ala in calea hotilor, la atelierul asta mi le-a scos cu o cheie improvizata pentru asa ceva, avea o lada plina de prezoane din astea, semn ca multi isi pierd adaptorul...:)

 

de as gasi si eu un astfel de atelier prin ilfov-otopeni-prahova-bucuresti ar fi genial,ca nici sa ma duc la cineva care nu se pricepe si sa imi strice jantele... stie cineva un astfel de service?

 

Cauta Borbet sau McGard, 1005 nu e model original BMW.

Pe 1 Mai e o vulcanizare pe partea stanga cum vii de la Victoriei la intersectia cu Banu Manta si stiu ca au ceva antifurturi asemanatoare sau mai este pe Cheiul Dambovitei cum vi de la trag de la Vitan spre Mihai Bravu cu 200 m pana in semafor este o vulcanzizare mare langa o gradinita.

 

Mersi,insa mie cam frica/jena sa merg prin bucuresti-ul nostru plin de gropi in cautari sa nu fac vro pana si apoi sa ma uit la ea...insa o sa vad zilele urmatoare sa fac un mulaj si sa fac niste cautari,mar interesa si un service care sa aiba niste oameni capabili sa le scoata manual(nu neaparat cu cheie antifurt la fel) dar cu conditia de a nu imi f*** jantele

Link to comment
Share on other sites

Salut

 

Si eu sunt in aceiasi situatie.Ieri am trecut o linie de tramvai si imediat a pocnit cauciucul dreapta spate.Ideea e ca si eu am pierdut anitufurtul.Dupa ce am cumparat alte anvelope(dunlop) am fost la autosoft pe sos.Fundeni si cu aceea cheie minune(improvizata)mi-au desfacut prezoanele.Ca sa nu dau din lac in put ,adica sa raman pe fata cu prezoanele originale si pe spate cu altele,mi-am cumparat un set complet pt toate rotile la pretul de 80 lei.Sunt facut de Aez si am primit si 3 ani garantie la ele.vezi ca au deschis pana la ora 17 duminica.200 de lei toata distractia cu indreptatul jantei,demontat,montat,plumbi,valve si manopera.

Link to comment
Share on other sites

Salut

 

Si eu sunt in aceiasi situatie.Ieri am trecut o linie de tramvai si imediat a pocnit cauciucul dreapta spate.Ideea e ca si eu am pierdut anitufurtul.Dupa ce am cumparat alte anvelope(dunlop) am fost la autosoft pe sos.Fundeni si cu aceea cheie minune(improvizata)mi-au desfacut prezoanele.Ca sa nu dau din lac in put ,adica sa raman pe fata cu prezoanele originale si pe spate cu altele,mi-am cumparat un set complet pt toate rotile la pretul de 80 lei.Sunt facut de Aez si am primit si 3 ani garantie la ele.vezi ca au deschis pana la ora 17 duminica.200 de lei toata distractia cu indreptatul jantei,demontat,montat,plumbi,valve si manopera.

Mersi mult,o sa dau si eu o fuga la autosoft pe fundeni atunci daca e, problema la mine este doar de a imi scoate antifurtul ! sa fie vremea mai frumoasa.

Link to comment
Share on other sites

revenit de la vitan fara succes de a gasi...se pare ca ramane doar sa le sparg/gauresc etc.... :faceless:

am vorbit si cu baieti de la Auto-soft si degeaba,au zis ca nu prea au ce face e sansa foarte mica sa reuseasca si foarte mare sa il strice si atunci devine si mai rau decat e deja... deja incep sa ma panichez :frantics: :hyper:

Link to comment
Share on other sites

am vorbit si cu baieti de la Auto-soft si degeaba,au zis ca nu prea au ce face e sansa foarte mica sa reuseasca si foarte mare sa il strice si atunci devine si mai rau decat e deja... deja incep sa ma panichez :frantics: :hyper:

mai este o varianta dar strici prezonul: cu un spiral de 4-5 dai o gaura in centru prezonului apoi cu altul mai mare largesti gaura cat sa nu mai fie acea parte plina din centru prezonului, apoi cauti un subub care sa intre fortat in locul unde ai dat gaura il bati cu ciocanul bine (tre sa intre minim 1,5 cm, apoi se desface cu cheia respectiva surubului, eu am facut operatiunea asta si nu am dat gres, dar tre mare atentie sa nu strici marginile prezonului pentru a avea in ce sa se blocheze surubul cand il bati. bafta!

daca ai nelamuriri: tel 0766546459

Edited by gyno09
Link to comment
Share on other sites

mai este o varianta dar strici prezonul: cu un spiral de 4-5 dai o gaura in centru prezonului apoi cu altul mai mare largesti gaura cat sa nu mai fie acea parte plina din centru prezonului, apoi cauti un subub care sa intre fortat in locul unde ai dat gaura il bati cu ciocanul bine (tre sa intre minim 1,5 cm, apoi se desface cu cheia respectiva surubului, eu am facut operatiunea asta si nu am dat gres, dar tre mare atentie sa nu strici marginile prezonului pentru a avea in ce sa se blocheze surubul cand il bati. bafta!

daca ai nelamuriri: tel 0766546459

din cate mi sa spus,e un otel-carbon tratat cu nustiu ce c******i , si e cam greu rau de tot de gaurit,a incercat un prieten si cand a vazut ca aproape nici nu sa zgariat sa lasat pagubas...daca tu zici ca ai facut operatiunea asta si ai reusit fara sa strici jantele,zimi un pret si unde ne putem vedea daca ai placearea de a ma ajuta si pe mine :console:

Link to comment
Share on other sites

omule ti-am mai zis odata si pe pagina din spate, cum se scoate. nu intelegi? bara de otel 12-18 nu ii stiu diametru exact, cu autogen o incalzeste si iti face stanta pe loc pe antifurt. apoi sudeaza bara si asa le scoti, nu te complica cu burghie si alte acarecturi, nu faci nimic. am fost in aceasi situatie ca si tine. 3 le-am scos asa si 1 ptr ca se olarise, din cauza antifurtului prost, a trebuie sa sudez de el o piulita de 13 si l-am scos cu cheia. scurt, nu iti mai repet. vrei sa scoti faci asa nu, nu!
Link to comment
Share on other sites

omule ti-am mai zis odata si pe pagina din spate, cum se scoate. nu intelegi? bara de otel 12-18 nu ii stiu diametru exact, cu autogen o incalzeste si iti face stanta pe loc pe antifurt. apoi sudeaza bara si asa le scoti, nu te complica cu burghie si alte acarecturi, nu faci nimic. am fost in aceasi situatie ca si tine. 3 le-am scos asa si 1 ptr ca se olarise, din cauza antifurtului prost, a trebuie sa sudez de el o piulita de 13 si l-am scos cu cheia. scurt, nu iti mai repet. vrei sa scoti faci asa nu, nu!

inteleg mersi,insa nu ma pricep si nici nu cunosc pe cineva care se pricepe !...nu inteleg partea cu ''''sudeaza bara si asa le scoti'''' daca ii fac stanta dece sau ce sa mai sudez?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.