Jump to content

bec xenon


adi_fox07

Recommended Posts

Depinde de masina poate fi si cu bec D1S.Cel mai bine ca sa nu cumperi aiurea scoate becul tau ars si vezi exact de care este ( la mine de exemplu masina este E60 din 2005 si am bec D1S).

Bafta!

Link to comment
Share on other sites

nu trebuie sa scoti nici un bec.cel mai simplu e sa te pui in fata farului si sa citesti ce scrie pe marginea lupei.acolo iti scrie ce bec foloseste.

 

m-am uitat pe lupa, la ambele faruri dar nu scria nimic. am incercat sa desfac capacul acela din spatele farului si nu am reusit. trebuie sa dau farul jos?

Link to comment
Share on other sites

Daca nu ai loc sa dai jos capacul, trebuie demontat farul. Daca tin bine minte, capacul este fixat cu suruburi, dupa ce dai capacul jos, e o mufa ciudata de care tre sa invarti ca sa dai jos. Daca ai rezolvat toate astea atuncia ramane numai prinderea becului. Becurile OEM sunt de 4300k.
Link to comment
Share on other sites

m-am uitat pe lupa, la ambele faruri dar nu scria nimic. am incercat sa desfac capacul acela din spatele farului si nu am reusit. trebuie sa dau farul jos?

 

 

Eu le-am schimbat pe ale mele (non-LCI), e o cacareala dar cu grija se pot schimba rapid.

1. scoti chederul 21 ( eprins in niste cleme si se coate destul de usor tragand in sus)

2. scoti suruburile de deasupra grilei

3. scoti cele 2 suruburi de deasupra farului si cele 2 de la baza farului doar le slabesti, ca daca ti-au scapat ai pus-o de cateva ore de munca in plus!

4. pt a scoate farul trebuie sa ai grija sa nu tragi tare de el ca ii poti rupe clemele, trebuie doar sa tragi un pic spre tine(2-3 cm) de grila cu rinichii si apoi scoti farul zgaltaind usor ca sa-l eliberezi.

5. becul e prins doar in niste cleme si se scoate usor, doar sa nu fie contactul pus ... :p Becurile mele sunt D2S pt simplu xenon.

 

Stiu ca e mai usor sa mergi la cineva, dar m-am gandit ca e mai bine sa incerc personal, ca nu se stie cand raman in pana prin nu stiu ce loc si va trebui sa mi le schimb singurel.

post-6002-0-08118400-1304505653_thumb.png

Link to comment
Share on other sites

salut. de curand mi s-a ars becul de la xenon si nu stiu de care sa ii pun. mentionez ca am xenon din fabrica doar pe faza scurta

 

La E60 nu e far simplu si far cu xenon pe ambele faze? E si un "intermediar"?

 

La mine am un bec xenon pt ambele. Becul din centru este pentru cornering lights.

Link to comment
Share on other sites

La E60 nu e far simplu si far cu xenon pe ambele faze? E si un "intermediar"?

 

La mine am un bec xenon pt ambele. Becul din centru este pentru cornering lights.

 

eu am xenon doar pe faza scurta si e normal sa difere becul fata de cel pe faza lunga

Link to comment
Share on other sites

eu am xenon doar pe faza scurta si e normal sa difere becul fata de cel pe faza lunga

 

Ok. Nu te contrazic. Asa o fi la tine. Nu stiam si de asta am intrebat.

 

Insa la mine este unul si pentru faza scurt si pentru lunga. Cand trec de pe una pe cealalta, se ridica sau coboara din lentila.

 

P.S. Am facelift cu xenon pe faruri adaptive.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

salut. de curand mi s-a ars becul de la xenon si nu stiu de care sa ii pun. mentionez ca am xenon din fabrica doar pe faza scurta

Ce eroare ti-a aparut ,ca si mie nu imi mai merge unu dar nu imi apare eroarea cum ca ar fi ars ci 'exista o problema '.ms

mai exact''dipped beam right failure''

Edited by 99buz
Link to comment
Share on other sites

posibil sa fi intrat apa in el . incearca sa il usuci repede pana nu se duc modulele din el

Daca nu ma pricepeam si eu putin ma cam speria ce ai spus.Nu are cum sa intre apa in el .Am scos farul afara azi si intradevar nu era becu ars ci 'spart',

deci cui ii apare erroarea 'dipped beam (right/left)failure' este 80% sau poate mai mult sa fie becul spart ,puscat etc...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.