Jump to content

Pe cine intereseaza CASCO


m_mihai_i

Recommended Posts

astia de la Tiriac sunt niste hoti !

am fost acum doua luni la ei si mi-au facut un pret de-mi luam in patru ani alta masina cu banii pe care trebuia sa-i dau lor. adica 2400e pe an fara fransiza la o valoare de 11000e. dupa mai multe cautari am facut la BCR cu 770e full casco.

Link to comment
Share on other sites

astia de la Tiriac sunt niste hoti !

am fost acum doua luni la ei si mi-au facut un pret de-mi luam in patru ani alta masina cu banii pe care trebuia sa-i dau lor. adica 2400e pe an fara fransiza la o valoare de 11000e. dupa mai multe cautari am facut la BCR cu 770e full casco.

146161[/snapback]

cam asa e.. si eu am fost acum 1 luna sa-mi fac casco la tiriac.. si la o valoarea de 25000euro imi cereau 3950 cu franciza 0 pt daune partiale si nu stiu cat pt dauna totala sau furt... preturile sau schimbat numai pt persoane fizice.. pt pers juridice au ramas la fel.. am vb cu cea de acolo pt ca o cunosc si mia zis.. ca preturile astea au crescut fff mult numai la bmw si mercedes pt ca e riscu cel mai mare din ce zic ei .. pana la urma am facut la RAI ( roumanie assurance international) si miau luat in jurul la 1500euro.. oricum e cam japca .. si de la 1 ianuarie toti se vor alinia la aceste preturi ..

Link to comment
Share on other sites

La fel am patit si eu la alinz , mi-au cerut 2800 euro cu optiuni si RCA ajungeam la 3 000 euro, asa ca am mers la BT asigurari ( transilvania) si am facut acolo casco cu 1 500 si ceva, suma asigurata 18 - 19 mii. inca nu am auzit sa nu plateasca , dimpotriva am auzit ca platesc daunele si sunt seriosi. La unita mi-au cerut si mai putin, dar aveau biroul prea departe. Succes la toti ....si eu am renuntat la alianz din cauza pretului exorbitant.

 

 

 

 

 

 

 

Sa va povestesc

Mi-am luat masina anu asta in luna a 6 am platit pe casco cam 1300eur pe an la Allianz pt suma asigurata de 21000eur si ceva.

Acum am fost din nou la asigurator din alte motive si am auzit ca s-a scumpit si am vrut sa imi calculeze si mie sa stiu cam cat o sa platesc la anu si ce sa vezi...

Mentionez ca am un BMW 520 D 2002 piele, climatronic, jante, ma rog restu sunt minore ca te intreaba acolo dotarile cand iti calculeaza polita.

Asa ca mi-a calculat si m-am imbolnavit cel mai ieftin casco la aceiasi masina la care acum am platit 1300eur fara fransiza la avarie, decat la furt total 20%, acum este 2800euro pe an cu frasiza de 750eur la avarie partiala si vreo 4000eur la avarie totala si tot in jur de 4000 si ceva la furt total si tinetiva bine FULL CASCO fara fransiza este 5300eur. Era sa cad de pe scaun pai in 3 ani iti mai iei o masina la fel... Asta asa ca prima remarca ce mi-a venit in cap sa le spun...

In alta ordine de idei acum se calculeaza in functie de vechimea de carnet care o ai mentionez ca eu am carnet de 4 ani in functie de alte antecedente rutiere mentionez ca nu am avut nici asa ceva si in functie de masina BMW instiga la goana riscu e mare...

Ceva de genu ce parere aveti

V-ati mai face casco stiind ca o sa va coste la o masina similara in jur de 2400-2800eur?

Ce pareri aveti?

145695[/snapback]

Link to comment
Share on other sites

La fel am patit si eu la alinz , mi-au cerut 2800 euro cu optiuni si RCA ajungeam la 3 000 euro, asa ca am mers la BT asigurari ( transilvania) si am facut acolo casco cu 1 500 si ceva, suma asigurata 18 - 19 mii. inca nu am auzit sa nu plateasca , dimpotriva am auzit ca platesc daunele si sunt seriosi. La unita mi-au cerut si mai putin, dar aveau biroul prea departe. Succes la toti ....si eu am renuntat la alianz din cauza pretului exorbitant.

146213[/snapback]

 

la bt nu e vb ca nu platesc.. dar o sa dureze ceva.. pt ca dosaru de daune il trimite la cluj.. sau nush .. pe undeva pe acolo din cate imi aduc aminte si acolo ii da accept sau nu .. deci o sa dureze ceva:)

Link to comment
Share on other sites

Si eu am prospectat o luna piata pana sa-mi fac casco! Cei de la Tiriac imi calculase o prima anuala de 4400 euro :) :) :) Mai gasisem pe la omniasig si la asiban ceva in jur de 1500 euro :blink: In final am optat pentru BCR Asigurari unde am platit 860 euro (cu fransiza pt furt total 30%) :D De la anu' cred ca imi fac casco la biserica daca "ne aliniem" dupa modelul Tiriac!
Link to comment
Share on other sites

Apropo de Germania si aici sunt asigurarile f f mari pentru cei tineri mai ales sub 23 de ani si masini sport ajungi lejer la 5.000€ pe an de asta ma mira ca la voi niste pusti se plimba de nebuni cu M3-uri cine stie ce vine acolo dar eu zic ca daca e ceva mai scump te mai si gandesti ce si cum conduci.
Link to comment
Share on other sites

Nu trebuie comparat salariul ci masina ce e mai ieftin un BMW acolo iar reparatile chiar in Ro la BMW sunt mai mari ca la noi in Germania nu ma intreba de ce dar e asa.Si o asigurare asigura un bun care e scump si se repara scump deci trebuie o prima mare plus ca se pune si sistemul de circulatie cred ca nu exista tara din Europa sau din UE cu atitea acidente pe densitatea populatie.Asa ca castigul nu zice totul si fii convins ca in Ro se castiga mult mai bine in unele meserii ca aici.
Link to comment
Share on other sites

incercati sa evitati societati ca ARDAF , OMNIASIG , UNITA si pe moment ASIBAN .

OMNIASIG , ASIROM , UNITA au probleme cu decontarile , ARDAF e pe duca de vreo 2 ani si nu cred ca mai rezista mult iar ASIBAN e in reorganizare financiara si isi desfasoara activitatea sub supraveghere . asa ca incercati GENERALI , BCR , BT Asigurari , INTERAMERICAN care se pare ca deconteaza cum trebuie . la ALLIANZ nu mai merita din cauza pretului dar sa stiti ca daca aveti masina inmatriculata pe firma e cel mai convenabil pentru ca tarifele s-au modificat doar pentru pers. fizice . pretul e acceptabil si , ca servicii nu se compara cu nici una din celelalte societati .

Link to comment
Share on other sites

Eu am la OMNIASIG si deconteazĂŁ super repede Âşi fĂŁrĂŁ probleme. Cine Ăži-a dat Ăžie informaĂžia cĂŁ Omniasig are probleme sau cĂŁ deconteazĂŁ prost?

147446[/snapback]

 

nu zic ca nu exista si clienti multumiti de serviciile lor dar cum ti se pare sa astepti de 6 luni banii pt. o factura din care oricum au taiat o gramada ? iar cu centrul de vis ce e asa misto .... ? te bucuri ca au bar si poti sa iti iei un suc ? dosar de dauna iti poti deschide si in service iar faptul ca e si politia tot acolo nu e mare lucru .... am asteptat 6 ore la rand sa imi faca un politist procesul-verbal de constatare . aaa , da` e misto , ca pana la ora 18 -19 sunt cateva fete care te conduc la o masa unde iti poti incepe lunga asteptare . din punctul meu de vedere prefer sa existe mai multe puncte de constatare fara fete si baruri decat unul singur si aglomerat . iar asta chiar e singurul punct de lucru pe care il au cei de la Omniasig . celelalte societati au cam 3-5 locatii fixe + inspectori prin service-uri .

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
La BCR ASIGURARI mi-au cerut 600 EUR/an pentru masina din semnatura pentru full casco. E mult? E putin? Vreau si eu o parere cat se poate de repede ca sa o asigur pana la Craciun. Multumesc.

166494[/snapback]

 

www.asigur.com

 

intra aici si vezi oferta comparata a maimultor societati de asigurare, printre care chiar BCR.

Link to comment
Share on other sites

La BCR ASIGURARI mi-au cerut 600 EUR/an pentru masina din semnatura pentru full casco. E mult? E putin? Vreau si eu o parere cat se poate de repede ca sa o asigur pana la Craciun. Multumesc.

166494[/snapback]

 

 

Cam atat am platit si eu anul asta [luna mai] la bcr :blink:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Ieri era sa cad de pe scaun cand mi-au spus cei de la Allianz , cat ma costa daca vreau sa continui casco la ei si anul asta....2400 de euro !!! :blink: Asta dupa ce-am platit anul trecut 900 si ceva de euro cu fransiza de 20%...asa ca bye bye Allianz. Am facut la Asirom , full casco cu 1100 de euro pe an , desi gasisem si mai ieftin cu 900 de euro la Generalli dar fara furt , o chestie de genul asta...Sunt chiar curios mai are cineva Casco la Allianz, pe persoana fizica la cotele astea ?
Link to comment
Share on other sites

Ieri era sa cad de pe scaun cand mi-au spus cei de la Allianz , cat ma costa daca vreau sa continui casco la ei si anul asta....2400 de euro !!! :blink: Asta dupa ce-am platit anul trecut 900 si ceva de euro cu fransiza de 20%...asa ca bye bye Allianz. Am facut la Asirom , full casco cu 1100 de euro pe an , desi gasisem si mai ieftin cu 900 de euro la Generalli dar fara furt , o chestie de genul asta...Sunt chiar curios mai are cineva Casco la Allianz, pe persoana fizica la cotele astea ?

183669[/snapback]

 

Nu ai incercat la bcr-asigurari? :)

Link to comment
Share on other sites

Nu ai incercat la bcr-asigurari? :blink:

183810[/snapback]

 

He he...va salut :)

N-am incercat la bcr asigurari ca e acolo nu cunosc pe nimeni. Asa la Asirom mai avem niste cunostinte, care ne-au ajutat si cu dauna de la Cielo. La masina "copilului" cat a fost casco ? :)

Link to comment
Share on other sites

He he...va salut  :)

N-am incercat la bcr asigurari ca e acolo nu cunosc pe nimeni. Asa la Asirom mai avem niste cunostinte, care ne-au ajutat si cu dauna de la Cielo. La masina "copilului" cat a fost casco ? :)

185964[/snapback]

 

Salut! :) La bcrasig-539E anul trecut in luna iunie. Full-casco :blink:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.