Jump to content

Guvernul vrea sã impunã o taxã auto la prima vânzare


claudiuBWR

Recommended Posts

taxa unica, e foarte rezonabila, restul te cocoseaza.

E o nebunie ce se intampla... daca ei chiar fac asta se termina cu orice fel de comert de masini in Romania.

Exista lege si in Germania ca daca stii ca stai mai mutl de 6 luni pe teritoriul ei esti obligat sa o inmatriculezi. Oricum nue drama si te costa 2-300 de euro cu tot cu placute impozit, si alte angarale..

In Danemarca e si mai aspra legea, in sesnul ca nu conteaza pe numele cui e masina si ce procuri ai.

dar e ceva mia greud e dovedit, dar te pot turna vecini, te pot cauta pe camere de trafic etc..

 

 

 

 

 

 

Edited by DOMI
Link to comment
Share on other sites

domi,asta ar fi tare,iti dai seama ar infiinta astia o noua structura de supraveghere platita bineinteles de la buget care sa i dea in gat pe astia care circula cu masini neinscrise cu procuri :laugh:

 

sa vezi filaje si urmariri made in romanica :hyper:

Link to comment
Share on other sites

treaba e mult mai simpla, se revine la turnatorie, o meserie cu care romanii sunt familiarizati..

Iti dai seama ca e suficient sa vina in instanta o baba fara preocupare, care reazama usa blocului 24/24 si sa zica ce a vazut ea, adica pe tine, sly, urcand ca un animal evazionist ce esti, un chiabur, un nenorocit gen "patron" care nu se gandeste cu ce bani se planteaza padurile in ROmania si nu ii pasa de unde se scot bani de parcuri, cu multa nesimtire si lipsa de respect fata de fiinantele statului, intr-o masina cu nr. de bulgaria..

Cam asa o sa stea treaba..

Link to comment
Share on other sites

pai asta e valabil si la noi,dar smecheria este ca masina nu este pe numele tau,doar ai procura cu drept de circulatie

 

dreptul la libera circulatie n au cum sa l ingradeasca,pt ca ai nostri ar fi facut de mult ceva

 

inca mai crezi in Mos Craciun.

Eu am platit 8000 euro ca sa inmatriculez 5-arul in Olanda anul trecut si tu imi explici ca nu se poate. Ca rezident / cetatean olandez n-ai dreptul sa conduci masina cu numere straine ( nu conteaza ca ai 70 procuri , dubla cetatenie, etc) mai mult de 2 saptamani pe teritoriul Olandei ( e lege de 10 ani si nu a zis nimic UE despre ea ), Daca vii in vacanta si n-ai acte aici nu te intreaba nimeni nimic, in schimb ca rezident trebuie sa inregistrezi masina intr-o baza de date ( cu serie sasiu etc ). Daca au trecut 2 saptamani si te-au prins pe strada ai 5000 euro amenda + taxa de prima inmatriculare ( 42% din valoarea de catalog pentru masini noi ). La fel e si prin Danemarca, Norvegia etc. Si Ungaria vrea sa baga la fel . N-are nimic de-a face cu libera circulatie.

 

Ce s-a trecut cu vederea in discutia de aici :

Legea actuala a taxei a fost contestata de UE datorita faptului ca facea diferenta intre masinile sh de pe piata interna si cea externa. Adica mai pe inteles : nu mai vindea neamto-turcu cu autohaus prea multe masini la romanica din cauza taxei . ( Si cum au lobby puternic pe la UE au facut gura si aia au luat masuri ).

 

UE nu are cum sa desfiinteze nici o taxa in Romania oricat de ilegala ar fi, pentru ca mai ales in situatia actuala economica, guvernul Romaniei poate sa spuna : ok noi scoatem taxa, dar voi ne dati vreo X miliarde de euro ( cat e gaura in buget) pentru ca altfel ajungem in situatia Greciei / Spaniei / Irlandei si tot voi trebuie sa ne scoateti din belele. Drepturile omului si libera circulatie sunt vorbe frumoasa dar din pacate nici macar prin Vestul Europei nu mai da nimeni 2 bani pe ele.

Edited by DSF
Link to comment
Share on other sites

:LMAO:

 

de abia astept sa mi faca astia dosar :cool:

 

DSF vorbeam de romania.orice s ar introduce si orice s ar face in stilul tipic romanesc :rolleyes: se vor gasi solutii de ocolire a masurilor cretine

 

si ajung din ce in ce mai mult sa fiu atras de conceptul de haiducie :download:

Edited by sly06
Link to comment
Share on other sites

:Ai domiciliul in Romania atunci ai voie doar 2-3 saptamani sa circuli cu o masina inmatriculata in strainatate.

Da da dar daca eu imi fac rezidenta in Bulgaria :rolleyes: sunt o garamada care fac rezidenta si inscri masina pe numele tau . Costa 900 e cu totul ! 5 ani cred ca e valabila rezidenta :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

Da da dar daca eu imi fac rezidenta in Bulgaria :rolleyes: sunt o garamada care fac rezidenta si inscri masina pe numele tau . Costa 900 e cu totul ! 5 ani cred ca e valabila rezidenta :thumbsup:

 

Pai rezidenta si domiciliu sunt 2 lucruri diferite. Legea poate sa spuna : nici o masina inmatriculata in strainatate nu are dreptul sa circule pe teritoriul Romaniei mai multe de 3 luni sa zicem ( cat e termenul pentru turist). In rest orice cetatean strain care domiciliaza/ munceste mai mult de 3luni are obigatia sa inmatriculeze masina in Romania. Asa e aici in Olanda si nu te ajuta cu nimic ca mai ai vreo 10 pasapoarte / rezidente. Atata timp cat stai in Romania ( adica domiciliezi) o sa trebuiasca sa o inscrii + taxa.

Nici nu trebuie sa gandeasca guvernantii doar o iau direct si o traduc de prin alte tari. Tu crezi ca daca mergea vreo golanie nu se facea si prin Olanda / Danemarca/ etc . S-au gandit aia inainte la toate portitele si le-au astupat, in Romania merge pentru ca sunt atat de cretini si incapabili guvernantii incat nu le iese o lege buna nici dupa 5 incercari.

Link to comment
Share on other sites

mai sunt mutle de discutat. In primul rand, in Olanda aia e singura taxa care o platesti

In al doilea rand e taxa de prima inmatriculare exact cum ii spune numele, si o platesti la valoarea masinii, nu disproportionat.

IN Romania ai asa.. taxa de prima inmatriculare, impozit auto, rovineta, acciza la benzina, tva aplicat accizei ( asta e chiar de pomina, e TVA aplicat la taxa), si, din ce am citit in curand si autostrazile o sa fie cu taxe, cel putin asta noi concesionate.

 

Cam asta e diferenta.

Cum stau lucrurile acum, Romania e deja peste Germania la taxe auto ( si nu vorbesc ca parte din venit ci nominal), si in curand o sa sara si peste Danemarca.

Singurul lucru ieftin ramas sunt asigurarile, dar nu tine mult, in cel mult 3 ani o sa fie fix la fel cu cele din Vest..

Edited by DOMI
Link to comment
Share on other sites

e chiar eleganta chestia aia.. nu spune cat costa totusi.. :)

Iti dai seama ca inebunesc astia cand te opresc.. :) si faci si asigurare in Ro, de doi bani.. :)

L.E. am gasit.. 1200 de USD primul an si 600 in urmatorii..

Edited by DOMI
Link to comment
Share on other sites

Stai sa vedem cu taxa de prima vanzare intai ce iese , desi cred ca pana la sfarsitul anului gasesc ei ceva ca sa opreasca si treaba cu bulgaria, pentru ca la vara cea mai populara destinatie de vacanta o sa fie tot la vecini.

Or sa aiba pachete all inclusive : Hotel 4 stele / mancare / bautura / inmatriculat auto /

 

Sau varianta FULL : hotel 5 stele / mancare buna / bautura buna / rezidenta / cetatenie bulgara + inmatriculare auto :D

 

e chiar eleganta chestia aia.. nu spune cat costa totusi.. :)

Iti dai seama ca inebunesc astia cand te opresc.. :) si faci si asigurare in Ro, de doi bani.. :)

L.E. am gasit.. 1200 de USD primul an si 600 in urmatorii..

 

Uite una si mai tare si e langa tine acolo. 7% din valoarea de piata a masinii, super avantajos pentru masini vechi cu motoare mari.

Vanuatu nu mai face inmatriculari. :cry:

 

 

"Noua formă a taxei auto va viza toate maşinile aduse în ţară înainte de 1 ianuarie 2007 pentru care nu s-a plătit taxă. Taxa va fi plătită de vânzător la momentul la care se va face tranzacţia", a declarat, marţi, ministrul Mediului, Laszlo Borbely.

Edited by DSF
Link to comment
Share on other sites

lasa ca face cook island.. :)

ce imi e una ce imi e alta..

In andorra nu merge, ca trebuie sa fii resident non-eu..

A mea ramane inmatriculata in DE chiar daca plec, pastrez contul, Steuernummer, e unic, si valabil pe viata si asta e tot ce imi trebuie.. asta si un cont in DE, care e complet moca, sa pastrez masina inmatriculata. Odata la 2 ani trebuie sa fac un drum sa fac ITP.. il faca in orice vacanta cand mai merg prin Europa.. :)

 

Nemtii nu au fasaone dianstea, i-au banii de la oricine si nu le pasa ca nu mai ai domiciliul in DE.. :) .. daca vrei sa le dai bani in continuare ei zic.. multumim, cu placere.. :)

L.E. hmm "toate masinile aduse in tara inainte de 2007.." pai daca e formulata asa, tot discriminare e, inseamna ca alea fabricare in Ro sunt scutite de plata.. deci dai in judecata fix pe acelasi motiv si castigi..

 

 

 

 

Edited by DOMI
Link to comment
Share on other sites

orice lege din asta n ar trebui sa aibe caracter retroactiv,adica sa afecteze persoane care au adus masini inainte de data intrarii in vigoare a legii

 

plus ca normal cumparatorul ar trebui sa plateasca o oarecare taxa...

 

in fine, numai aberatii

Link to comment
Share on other sites

da' normal ca-i tot discriminare, adica daca sunt 6 proprietari pe cartea masinii si eu sunt al 7-lea de ce sa platesc eu si aia 6 nu?

 

sa plateasca toti,anual, chit ca nu mai au masina..de fapt sa plateasca de la nastere in tara asta de kkt, amanetati pt viitor..

Link to comment
Share on other sites

Mda,cica toate guvernele au sustinut taxa asta,pai si atunci cu cine mama naibii sa mai votezi cand toti sunt niste hoti? cred ca cea mai buna lectie pt ei ar fi ca nimeni sa nu se prezinte la vot,dar asta nu se prea poate ca se gasesc toti boschetarii si analfabetii "cu frica de dumnezeu" care fac cozi la votat inca din primele ore,iar daca-i intrebi cu cine si de ce au votat,spun ca asa trebuie in rest dau din umeri;dup-aia se plang ca nu le da nimeni nimic.

Link to comment
Share on other sites

@Domi - care sunt formalitatile ce trebuie indeplinite sa primesti ''Steuernummer''? Pe mine oricum ma bate gandul de multa vreme sa ma mut acolo, am si rude, poate dupa ce mai stau pe aici(Abu Dhabi) cativa ani ma trag acolo, oricum as vrea sa imi aduc o masina de aici iar in Ro m-ar costa prea mult inmatriculatul si ma gandesc la DE ca o alternativa dar pe numele meu sa nu ma complic cu rudele.
Link to comment
Share on other sites

pai trebuie sa fii macar odata in viata rezident..

Pentru asta iti trebuie o dovada de domiciului.. gen un act de inchiriere, ca te ia cineva in spatiu etc..

dovada ca ai asigurare medicala pe teritorul german.. asta e vreo 50 de euro pe luna cred..

UN cont bancar la o banca germana..

Si cam atat.. esti rezident.. daca ai astea 3 acte mai completezi niste formulare pe loc, dureaza vreo 30 de mind aca nu e coada si iti vine prin posta rezidenta.. impreuna cu Steuernummer asta..

Daca ai fost rezident macar odata e simplu, ca ramane pe viata, e complicat altfel sa vii sa iti faci rezidenta doar pentru asta, costa ceva si asigurarea medicala..( poti face doar pe cateva luni, minim 6 parca), plus treaba cu inchiriatul, desi asta nu e mare drama, se poate rezolva, gen iti face ruda ta un contract la el in casa pe 20 de euro pe luna sau ceva de genul..

Pentru masina sa o inmatriculezi.. acte de proprietate, dovada asigurarii ( iti da un cod societatea la care faci asigurarea) si cam atat.. e vreo 60 de euro cu tot cu numere..

Treaba se comlica la tine cu masina ca nu din spatiul EU si platesti vama cel putin, daca nu si TVA, oriunde in EU ai veni sa o inmatriculezi..

Nu mai stiu daca e posibila inca repatrierea pentru cei care vin din tari non-eu, merita explorata si optiunea asta..

Edited by DOMI
Link to comment
Share on other sites

nu o sa creasca nici o vanzare, nu poti forta piata astfel. Lumea nu cumpara masini noi ca nu are bani..

Ce zici tu de e36 zici ca esti fan BMW, dar lumea "normala isi cumpara o masina ca are nevoie sa mearga din A in B de cele mai multe ori si i se rupe de marca, stinuta de drum si mai stiu eu ce, pe majoritatea ii intereseaza cat costa..

Link to comment
Share on other sites

eu chiar am stat o vreme, cumulat aproape 1 an si am avut locuinta inchiriata insa nu am stiut la momentul ala si nu ma gandeam la ceva permanent, ma rog, care ar fi perioada minima de inchiriere ca sa imi dea rezidenta? Edited by mik15
Link to comment
Share on other sites

peste 3 luni .. 6 minim cred.

 

Daca stau bine sa ma gandesc cred ca 4 luni..de fpat ca legea spune "peste 3 luni trebuie sa te inregistrezi ca rezident" .. deci 4 luni probabil..

 

 

 

Edited by DOMI
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.