Jump to content

Guvernul vrea sã impunã o taxã auto la prima vânzare


claudiuBWR

Recommended Posts

Ce aiurea...adica am auzit de taxa asta sub denumirea "taxa de prima vanzare". Daca e greu sa vinzi o masina acum...sa vezi nene cu noua taxa... A mea e inmatriculata in 2008, am si eu un avantaj, poate o vand mai usor.

Totusi ma gandesc, se poate afla in ce an a fost inmatriculata in RO o masina inainte de cumparare? Pot sa pun pariu ca vor deveni "pierdute" cartile multor masini !

Edited by vimann
Link to comment
Share on other sites

Dacă vreau să vând un vw golf cumpărat anul trecut în noiembrie din germania(acum înmatriculat în România, cu taxa aceea de prim-inmatriculare plătită) şi să cumpăr un e36 înmatriculat în românia înainte de 2007 cam ce taxe ar trebui să plătesc?

 

E adevărat ce mi-a spus cineva că a dat la ştiri că pt un golf din 2001, 1.9 diesel, este de plătit o taxă ce depăşeşte puţin 2000€? :mellow:

Link to comment
Share on other sites

Dacă vreau să vând un vw golf cumpărat anul trecut în noiembrie din germania(acum înmatriculat în România, cu taxa aceea de prim-inmatriculare plătită) şi să cumpăr un e36 înmatriculat în românia înainte de 2007 cam ce taxe ar trebui să plătesc?

 

E adevărat ce mi-a spus cineva că a dat la ştiri că pt un golf din 2001, 1.9 diesel, este de plătit o taxă ce depăşeşte puţin 2000€? :mellow:

 

 

 

Mai exact 2160E minus 25%(actuala taxa minus reducerea hotararata de cacanarii astia) Zi merci ca nu e din 2003, ca plateai in jur de 3000E....

 

 

Acum, pe bune, am cumparat acum 2 ani din Germania un Opel Omega din 96, de care am fost si sant in continuare multumit. Am dat pe masina 900euro (am vernit cu ea pe roti si o buna perioada nu i-am facut nimic, afara de un schimb de ulei si benzina, asa ca se poate si masini ieftine dar bune, cat de cat)), daca o inmatriculam pe romania ma costa 2400E. Clar ca am optat pentru inmatriculatul in bulgaria. Si sincer, n-am avut probleme cu actele, chiar si cand am avut accident din vina mea si si-a facut celalalt masina pe asigurarea mea. Si-atunci, de ce sa dau statului roman 2400euro? Ca de banii astia imi fac opelul de se invarte dupa soare.......

Edited by cristi_vlh
Link to comment
Share on other sites

in comunicatul de presa al ministerului mediului se numeste proiect de lege... in momentul asta este aprobat de guvern. asta inseamna ca proiectul trebuie sa treaca prin parlament (ramane de vazut daca prin ambele camere sau nu). asta, experienta ne-a invatat, mai dureaza cateva luni.

autovit nu e o autoritate in acest sens.

decamdata ne agitam mult degeaba.

Link to comment
Share on other sites

Pai cand sunt disperati, o da in OUG ca sa nu mai piarda timp cu legea,ca pana trece prin parlament,poate una din camere nu o aproba,apoi o retrimit,bla bla...deci e pierdere de vreme,asa ca e mult mai simplu s-o faca OG,mai ales ca tre' sa fie neaparat de urgenta!!!! Hotii astia....pana unde poa' sa-i duca mintea!!!:bash:
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.