Jump to content

Guvernul vrea sã impunã o taxã auto la prima vânzare


claudiuBWR

Recommended Posts

Totusi cel mai corect e cum e in olanda.. toate taxele in combustibili. si o taxa la cumparare direct proportionala cu valoarea masinii.

La fel e si la noi. Basescu e cel care a bagat taxa de poluare in combustibil si taxa de drum tot in combustibil.

 

Dupa aia a dat-o la intors zicand ca a scos-o si a pus taxa de drum separat cu celebra ro-vigneta iar aia de poluare ca taxa de prima inmatriculare.

Credeti ca pretul la combustibil a scazut? Nicidecum. Doar ca au zis ca au scos cele doua taxe din pret pentru ca era ilegal sa le taxeze de doua ori. Dar doar au zis ca de lasat au lasat si in combustibil, si separat.

Link to comment
Share on other sites

Colegul Fanatic are perfecta dreptate,taxa asta e doar taxa si atat...a denumit-o astia in fel si chip pt a argumenta unde s-ar duce banii colectati din taxa respectiva,insa oricum nu se tine cont. Am observat ca se tot vorbeste de poluator,de cat se polueaza,pe ce durata,ce cantitate,etc...totul este un rahat!!!! Pe borbelitul ala nu-l intereseaza cat poluam,chiar nu va dati seama? daca l-ar interesa,ar face o lege in care intr-adevar cine polueaza mult sa plateasca,insa el ce face? el vrea cu orice pret sa puna mana pe cat mai multi bani deodata,sa stranga cat mai multi bani de la oricine,nu conteaza ca ala are ford cu motor de 6.0l din anii '70 iar altul are smart cu motor 1.0l euro6....Spuneti-mi si mie,de ce dupa ce platesti taxa,nu-i mai intereseaza cat poluezi indiferent de starea motorului? pt ca odata ce ai platit,ai intrat in capcana lor,pur si simplu ti-au luat banii sub pretextul taxei. Daca ar fi fost un ministru sau un guvern corect,ar fi procedat altfel cu taxarea masinilor in functie de cat polueaza fiecare,insa ei nu,ei vor bani si-atat. Insa la faza asta,sunt cam fraieri,pun pariu pe orice cu oricine,ca bulgarii au strins mult mai multi bani la buget pe carca noastra(si nu numai) fata de conducerea noastra idioata.
Link to comment
Share on other sites

Dacă vine PSD-ul, vă dați seama ce foame de bani va fi? O să ne dorim TPI-ul :bye:

 

si daca ramane PDL (90% sanse ca asta sa se intample cu fraudarile de rigoare ,gen voteaza oameni care nu au fost la vot..) , ce sa ne mai dam seama ca va fi ?! :)) eu stiu barem , ca pe vremea psd-ului legile erau mai umane.. in fine, poate o sa vie PNG si va curge numai lapte si miere, sau poate Diaconescu...personal as vota cu orice inafara de pdl chiar si de psd,pnL

Edited by POIUYT
Link to comment
Share on other sites

Problema cu taxa a introdus-o Tariceanu cand a fost in alianta cu Pdl, Boc a promis ca o scoate si a venit cretinul de Borbely Udmr-istu si ne-a infundat de tot. Nu are cum sa mai castige Pdl ca va fi revolutie. Poate la primarii si consilii vor mai fi pt ca oamenii vor vota oamenii nu partidul dar la Parlament si Presedentie nu are cum sa castige Pdl. Sper ca nu o sa mai avem iarasi Udmr in guvern pt ca dupa revolutie au tot fost.

Asteptam vremuri mai bune. Nu mai e mult pana la anu dar pana in 2014 pt ca sa scapam de Base mai e destul...

Link to comment
Share on other sites

Nu are cum sa mai castige Pdl ca va fi revolutie.

 

eu zic ca daca era cazul de revolutie...era deja...dar noi ce facem?! stam si asteptam poate poate ceva si de bine..rolleyes.gif

 

si mai zic ca tot pdl va iesi ;) de ce...pai la tara e simplu, cu galeata si kilu de faina isi iau clar votu' , pe prin afara tarii isi pun(pdl ) voturi de la ei din burta (ceea ce nu mi se pare normal ca nimeni sa nu ii atraga la raspundere pt pus votat la persoane care nici nu au participat la vot...cine ii trage la rapsundere pt acest furt deosebit de grav la nivel inalt ?! mascatii ce fac ?! ) iar restul decat sa voteze cu comunistii de psd , voteaza cu comunistii de la pdl...rolleyes.gif deci , cartile sunt facute, cand zici ca vine revolutia aia..?!

Edited by POIUYT
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Mi-e sa nu se intample ca la ultimele alegeri.

Adica PDL si base au castigat nu ca au fost ei mai buni si ca au dat puiul mai mare, ci deoarece contracandidatii au fost un dezastru total.

 

Si dupa cum se prezinta opozitia in prezent, se pare ca nu s-a schimbat nimic :( .

Link to comment
Share on other sites

si daca ramane PDL (90% sanse ca asta sa se intample cu fraudarile de rigoare ,gen voteaza oameni care nu au fost la vot..) , ce sa ne mai dam seama ca va fi ?! :)) eu stiu barem , ca pe vremea psd-ului legile erau mai umane.. in fine, poate o sa vie PNG si va curge numai lapte si miere, sau poate Diaconescu...personal as vota cu orice inafara de pdl chiar si de psd,pnL

 

Sunt dispus sĂŁ fac un pariu cĂŁ PSD-ul nu va elimina taxele deja existente și cĂŁ va introduce altele. PuținĂŁ lume știe cĂŁ multe dintre taxele astea vin de la PNL și PSD de fapt. Sunt propunerile și hotĂŁrârile lor.

 

Nu poți compara perioadele, pentru cĂŁ diferĂŁ. Ăn plus, dacĂŁ era așa de bine, nu ar fi pierdut alegerile. De 2 ori. Eu știu culisele PSD-ului și va fi foarte trist când va ajunge la guvernare. Nu cĂŁ acum ar fi scoși din orice activitate. Vezi gazonul recent pus pe marele stadion. :frantics:

 

Probabil cĂŁ dacĂŁ era un om al PDL-ului implicat, era la toate posturile tv vreo 2 luni.

 

Și dacĂŁ rĂŁmâne PDL va fi la fel de rĂŁu ca pânĂŁ acum. Știm o treabĂŁ. :pinch: :wacko:

 

Eu n-aș mai vota cu orice dar numai ĂŁia nu, pentru cĂŁ numai așa am votat și a fost de tot rahatul. Mai bine stau tot ĂŁștia, mĂŁcar știu la ce sĂŁ mĂŁ aștept.

 

Bine, nu cĂŁ ar mai conta cine vine. Au fost toți și nu au fĂŁcut nimic. Prefer sĂŁ rĂŁmânĂŁ ĂŁștia cu burțile pline.

 

M-ar bucura tare mult ca UDMR sĂŁ nu mai intre ĂŽn Parlament.

Link to comment
Share on other sites

M-ar bucura tare mult ca UDMR să nu mai intre în Parlament.

 

 

Udmr sunt momiti cu diverse promisiuni ba de psd ,ba de pdl...mai trist este ca in final nu ai de ales decat intre pdl cu diverse aliante si psd cu diverse aliante..iar daca lumea nu voteaza altceva sau nu voteaza deloc, normal ca fiecare vrea sa se asigure cu UDMR :)..atat de slaba este aceasta tara..

 

personal ,nu mai pot cu Boc ,Udrea si BAse..as prefera sa vina Dan DIaconescu decat sa ii mai vad p-astia la televizor.. oricum ,sunt curios pe cine va propune PDL la presedentie...pe Udrea sau pe Boc ?! :frantics:

Edited by POIUYT
Link to comment
Share on other sites

Da, asa e. Eu vad lucrurile astea asa, metaforic, ca pe o spirala conica, importanta e...spira pe care te situezi, pentru ca acolo is amestecati, de toate culorile. Numa' varful e unul singur, dar si ala e sustinut de trunchi si cap fara picioare nu se poate. Si uite-asa cercul vicios, daca intinzi spirala aia.

 

In momentul asta mi laic Boc (sa zicem), daca se tine de cuvand si da, din octombrie, amnistia aia in privinta penalitatilor si majorarilor de intarziere.

Link to comment
Share on other sites

Ai ramas in urma. S-a schimbat modificarea. :) .

Nu se mai plateste taxa la vanzare, ci se plateste o taxa anuala in functie de gradul de poluare al masinii. Taxa va fi platita pentru absolut toate masinile, indiferent de anul inmatricularii.

Link to comment
Share on other sites

PĂŁi e simplu. Se face testul de noxe ca la ITP și dacĂŁ nu corespunde mașina, te trimite sĂŁ o repari. DacĂŁ va corespunde, plĂŁtești cât iese ĂŽntre niște limite cel mai probabil.

 

Ce vrei tu este taxare la pompĂŁ, cea mai corectĂŁ.

 

Mie mi-e cĂŁ fac la fel ca la motor. SĂŁ nu stabileascĂŁ niște trepte de poluare. Pe afarĂŁ se poartĂŁ. Eu care sunt peste 200 CO2, nu mĂŁ vĂŁd bine. Probabil vor face peste o anumitĂŁ valoare sĂŁ plĂŁtești, cĂŁ doar ai mașinĂŁ cu motor mare, ce dacĂŁ mergi 5km pe an. SĂŁ-i f...........t

Link to comment
Share on other sites

oricum , va fi sigur trist pt noi si bine pt ei ...ce sa se roage de noi sa cumparam /vindem masinile ,cand pot incasa anual muuulllt mai multi bani si fara circ..?!..rolleyes.gif oricum , intrebarea care se pune, cu ce ajutam noi mediu prin aceasta taxa?! unii or sa plateasca alti nu fiind pe bg...mediu cu ce iese bine din afacerea asta ?! :) Edited by POIUYT
Link to comment
Share on other sites

oricum , va fi sigur trist pt noi si bine pt ei ...ce sa se roage de noi sa cumparam /vindem masinile ,cand pot incasa anual muuulllt mai multi bani si fara circ..?!..rolleyes.gif oricum , intrebarea care se pune, cu ce ajutam noi mediu prin aceasta taxa?! unii or sa plateasca alti nu fiind pe bg...mediu cu ce iese bine din afacerea asta ?! :)

 

El spune cĂŁ banii ĂŁia se duc la rabla și cĂŁ astfel ajutĂŁm mediul.

 

Cea mai corectĂŁ taxare este la pompĂŁ, dar nah. Nu cred cĂŁ va exista la noi așa ceva. Și sunt convins cĂŁ vor taxa la trepte. Cum cine are acum peste 3.000cc plĂŁtește de vorbește singur, așa va fi dupĂŁ pragul de 200 la emisiile de CO2. Ămi iau ... ce dracu sĂŁ-mi iau? Un "hidrid" din ĂŁla, care nu plĂŁrește nimic.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.