Jump to content

Guvernul vrea sã impunã o taxã auto la prima vânzare


claudiuBWR

Recommended Posts

Nu e vorba numai de dacii, e mare rau taxa si la multe altele straine inmatriculate inainte de 2006.

 

La cum au scazut vanzarile la masini noi, or sa vanda astia prin credit cu buletinu, sa scape de loganurile de pe stoc.

 

 

Doamne ajuta!!!! "Dealer!!!!.....,doua bucati te rog...le duci in spate ca vin sa le iau mai tarziu! A,si sa fie cu aer ambele!":goodjob:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Sa vedeti ce o sa ne mai ferim de daciile vechi in trafic , o sa se ajunga la al 15-lea proprietar si in acte e trecut proprietarul numarul 4 :goodjob: , si ala mort de cand hai sau masina radiata .

 

 

Se modifica si codul rutier, asa incat proprietarii vor fi raspunzatori de accidentele care se intampla cu masina lor. Adica, daca imprumuti masina unui prieten (cazul bun), si omul face accident, esti raspunzator - de vazut cum se va incadra in lege.

Deci se va termina si cu masinile "vandute" la care ramane in acte vechiul proprietar.

Mie personal mi se pare aberant...dar...vedem...

Link to comment
Share on other sites

Se modifica si codul rutier, asa incat proprietarii vor fi raspunzatori de accidentele care se intampla cu masina lor. Adica, daca imprumuti masina unui prieten (cazul bun), si omul face accident, esti raspunzator - de vazut cum se va incadra in lege.

Deci se va termina si cu masinile "vandute" la care ramane in acte vechiul proprietar.

Mie personal mi se pare aberant...dar...vedem...

 

esti raspunzator daca ala caruia i-ai dat masina era baut cand i-ai dat-o(tre sa ne cumparam etilotest cu totii :laugh: ), foarte obosit (LOL), nu avea permis (de unde stim noi ca nu e suspendat?), sau accidentul s-a produs din cauza unor defectiuni tehnice (masina era praf...).

 

Si eu sunt curios cum s-ar dovedi primele... :frantics: some fucked up shitlaw

Link to comment
Share on other sites

Se modifica si codul rutier, asa incat proprietarii vor fi raspunzatori de accidentele care se intampla cu masina lor. Adica, daca imprumuti masina unui prieten (cazul bun), si omul face accident, esti raspunzator - de vazut cum se va incadra in lege.

Deci se va termina si cu masinile "vandute" la care ramane in acte vechiul proprietar.

Mie personal mi se pare aberant...dar...vedem...

 

 

Liviu, dau 80 de beri virtuale, dau de inteles, dau ce vrei tu, daca imi explici de unde STII TU ca se va modifica asa Codul Rutier.

 

Dar nu ceva de genu' stiu eu ca Base o bajbaie pe Udrea, ci un raspuns obiectiv.

Link to comment
Share on other sites

ei au impresia ca asta va stimula piata de masini noi dar nici gand .

Pe mine nu ma afecteaza aceasta lege pentru ca nu ma incadrez in acest segment.

 

Cei care se incadreaza in acest segment nu vor da niciodata banii astia la stat. (taxe de 6000-8000 euro )

ca nu au de unde ,sau face ca pretul masinii sa fie mic ca taxa. prefera sa dea foc la masini decat sa le vanda sa plateasca statului ....

 

Sau o sa se umple rematul cu masini bune :)), sau dezmembrate.

 

 

Eu cred ca legea asta are efect invers , ii face pe posesori sa nu-si mai schimbe masina....

 

Daca masina ta valoreaza 3000 euro , si taxa este 8000 , ce rost mai are sa o mai vinzi ?

Daca o dezmembrezi , iti iei banii pe ea , fara sa mai dai la stat ...

Edited by ak_47
Link to comment
Share on other sites

 

 

Nici pe departe. O stire de presa nu e o sursa credibila in privinta asta; mai mult, chiar si plecand de la premiza ca ar fi corect ce scrie in linkul tau, afirmatia userului Liviu tot fundamental gresita ramane.

Mi-e lene sa explic de ce si cum NU SE POATE introduce o astfel de aberatie. Las ca vorbim atunci :p

Link to comment
Share on other sites

Da, eu am auzit la TV intamplator.

Mi-a atras atentia, pentru ca aveam un cazan de dacie pe la tara, pe care o lasasem in curte la tata, si pe care tata a dat-o unui pustan, si nu am facut actele. Il stie tata pe ala unde sta, si nr de tel, etc, dar nu am avut timp sa ma ocup.

Oricum, mi se pare o aberatie fara margini...cum numai pe la noi se poate....

Link to comment
Share on other sites

Am vazut acum la stiri ce nebunie a fost in toata tara la inmatriculari. La Bucuresti au devastat sediul, au spart geamuri, azi cica au chemat jandarmii sa faca ordine, era nebunie de lume. Pe motivul sa isi inmatriculeze masinile pana la anu. Pai pana acum ce naiba au facut?
Link to comment
Share on other sites

Am vazut acum la stiri ce nebunie a fost in toata tara la inmatriculari. La Bucuresti au devastat sediul, au spart geamuri, azi cica au chemat jandarmii sa faca ordine, era nebunie de lume. Pe motivul sa isi inmatriculeze masinile pana la anu. Pai pana acum ce naiba au facut?

 

s-au facut multe tranzactii zilele astea sau inainte de sarbatori , practic ai 60 zile dupa identificarea RAR ,deci cei care mai asteptau din diverse motive au venit acum sa rezolve .

Link to comment
Share on other sites

WLF, dar cand s-a aprobat taxa? pe 15 cumva? Pana s-a aflat ca e oficial, pam pam a veniT Craciunul....

 

Chiar si daca mai intarzie cateva zile pana intra in vigoare (MO), a fost bagata cam pe SEST, sau...cum?

 

Si zdrentele alea de la RAR, nu mai e loc domne'....chipurile.

 

Desi ar trebui sa platesti/sau nu taxa poluare la prima vanzare, in functie de cand a fost luata in evidenta la financiar, NU DE CAND AI AUTENTICITATEA FACUTA LA RAR!

 

Pentru ca din momentul ala e a ta, si teoretic tre; sa platesti impozit ptr ea. Ce conteaza ca primesti un cac.t de foaie in care iti zic aia ca e motorul si caroseria care trebuie la RAR?

Eu in 2009 ianuarie am platit taxa de poluare ptr inmatriculare cea de dinainte de 15 decembrie (veche, mai mica), ptr ca am cumparat si inregistrat la financiar masina INAINTE de 15 decembrie 2008.

Edited by max83
Link to comment
Share on other sites

dupa cum am spus, eu m-am hotarat sa nu mai achit niciun impozit pentru masina si sa ma bucur de ea, pentru ca mi-s suficienti cei aproape 3000 cmc. sa ma execute silit, lol

 

:)) + 2 , rezolvarea e "ALTAA TARAAA"

Edited by ak_47
Link to comment
Share on other sites

degeaba ne plangem, e prea tarziu ca sa mai putem obiecta..nu suntem in stare. Nici in '89 nu am fost noi, ci altii..

nu mai avem nimic de facut decat sa ne acceptam conditia (nu spun aici care e aia, pentru ca unii s-ar putea simti putin jigniti) :)

 

altii in locul nostru, erau in strada de mult

multe legi idioate nu s-ar mai fi dat daca am fi avut un cuvant de spus [.....]...

Link to comment
Share on other sites

Pentru ca din momentul ala e a ta, si teoretic tre; sa platesti impozit ptr ea. Ce conteaza ca primesti un cac.t de foaie in care iti zic aia ca e motorul si caroseria care trebuie la RAR?

Eu in 2009 ianuarie am platit taxa de poluare ptr inmatriculare cea de dinainte de 15 decembrie (veche, mai mica), ptr ca am cumparat si inregistrat la financiar masina INAINTE de 15 decembrie 2008.

 

Deci vezi ce om esti? Trebuia sa platesti taxa tripla a lui Tariceanu, daca tot esti de al lui. In loc sa zici sarumana lui Boc ca a venit si a schimbat legea si te-a scos din belea si asa ai platit de trei ori mai putin (probabil vreo 2000 euro in buzunar la tine).

Edited by WLF
Link to comment
Share on other sites

M-a scos din belea? OUG 50/2008 a inlocuit taxa de inmatriculare cu taxa poluare...la 1 iulie 2008, iar in 15 decembrie s-a triplat, iar prin 2009 s-a redus cu o treime.

 

Nu m-a scos cu nimic boc, m-am scos eu ca am luat masina la timpul potrivit, bulan...

 

fata de taxa de dinainte de 1 iulie 2008 era o diferenta de 600 euro.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.