Jump to content

Guvernul vrea sã impunã o taxã auto la prima vânzare


claudiuBWR

Recommended Posts

Nu sufar de nimic, de unde ai dedus tu asta ? Tu te-ai apuca sa-ti schimbi domiciliul, acte, etc asa aiurea-n tramvai ? Ori as astepta cat ar fi nevoie la Bucuresti, ori as inmatricula-o si as da dupa in judecata ! In niciun caz nu as ajunge la schimbarea domiciliului si actelor !
Link to comment
Share on other sites

Teoretic da, insa trebuie sa faci un al doilea proces, in contencios ca sa le obtii. Si eu ma gandeam sa fac la fel, ca oricum nu tin o masina mai mult de un an, asa ca o tin cu numere rosii pana se termina procesul cu taxa si indiferent ca il castig sau nu, eu oricum vand masina si nu ma mai interesa rezultatul. Insa procesul cu numerele rosii merge in paralel cu cel cu taxa si nu mai e nici o smecherie. Edited by WLF
Link to comment
Share on other sites

eu cam trebuie sa inmatriculez masina acu la sfarsitul lunii , diferenta intre taxa noua si cea veche e de vreo 400 euro ... mai are rost sa scot nr rosii ? ca din ce am citit , o sa dea si inapoi diferenta dintre cele doua taxe, dar asta cine stie cand si in cate rate :))) partea nasoala la numere rosii e ca nu pot iesi cu masina afara din tara
Link to comment
Share on other sites

pai stai, dar nu se baga taxa asta anuala, asa incat sa returneaza toate taxele "de poluare" de pana acum?

 

eu asa am inteles, se introduce o taxa pe an, si teoretic ar trebui sa dea inapoi tuturor care au platit o taxa intr-o forma sau alta.

 

oricum incepe sa ma irite toata treaba si schimbarea modificarii, bine ca nu trebuie sa inmatriculez o masina acum, probabil singura sansa era bulgaria.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Cred ca cel mai bine e bulgaria eventual varianta pe numele nostru. Merita sa dai vreo 3-400 euro in plus dar sa ai masina pe numele tau si daca ai rezidenta poti avea mai multe masini in propietate. Si asteptam sa vedem ce variante de taxa apar.

 

cred ca nu o sa mai fie.

 

 

stie cineva daca s-a mai auzit ceva cu taxa asta?

Link to comment
Share on other sites

http://www.9am.ro/stiri-revista-presei/Business/218316/Taxa-de-prima-inmatriculare-se-aplica-pana-in-2013.html

 

Borbely declara, la inceputul lunii septembrie, in judetul Arges, ca intentioneaza ca de la jumatatea anului viitor sau inceputul anului 2013 sa elimine taxa auto de prima inmatriculare, urmand ca autovehiculele sa aiba o carte verde care sa certifice gradul de poluare.

 

carte verde? dar norma de poluare aia din catrea masiniiptr ce dracu mai e?!

Link to comment
Share on other sites

http://www.businessmagazin.ro/actualitate/cum-a-cheltuit-ministerul-transporturilor-un-miliard-de-euro-pe-autostrazi-care-nu-se-vad-8817573

 

Cum a cheltuit ministerul transporturilor un miliard de euro pe autostrĂŁzi care nu se vĂŁd...

 

Compania de autostrĂŁzi a fĂŁcut ĂŽn perioada ianuarie-iulie plĂŁĂži totale de aproape 4 miliarde de lei (peste 950 de milioane de euro), astfel cĂŁ primele 50 de plĂŁĂži reprezintĂŁ aproape 95% din banii pe care CNADNR i-a plĂŁtit ĂŽn aceeaÂşi perioadĂŁ. Potrivit bugetului de venituri Âşi cheltuieli pe 2011, instituĂžia are la dispoziĂžie anul acesta circa 8,2 miliarde de lei (aproape 2 miliarde de euro) pentru cheltuieli, astfel cĂŁ CNADNR mai are circa un miliard de euro de cheltuit anul acesta.

 

Cu un miliard de euro, cât a cheluit CNADNR În primele ºapte luni, ar fi putut fi construiÞi Între 160 ºi 260 de kilometri de autostrãzi, potrivit calculelor ZF care iau În considerare standardele de cost pentru construcÞia de astfel de drumuri. Potrivit acestor standarde de cost, preÞul minimal pentru un kilometru de autostradã variazã Între 3,86 ºi 6,1 mil. euro, În funcÞie de relieful pe care ar urma sã fie construit (ºes, deal, munte). ZF a solicitat CNADNR, În virtutea legii accesului liber la informaÞiilor publice, detalii despre modul În care a cheltuit banii pe care Îi are la dispoziÞie, În contextul În care Ministerul Transporturilor s-a plâns mereu cã nu are bani, deºi anual CNADNR a avut pe mânã 1,5-2 miliarde de euro. Multe dintre companiile care au Încasat bani În prima parte a anului, precum Euroconstruct Trading 98(controlatã de Dan Beºciu ºi Sorin Vulpescu), Straco Grup (fraÞii Horpos) sau Romstrade (Nelu Iordache) au primit milioane de euro doar pentru ÎntreÞinerea autostrãzilor ºi a drumurilor naÞionale.

 

 

Oare unde s-or duce banii nostrii?! eu cred ca se evapora...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.