Jump to content

Guvernul vrea sã impunã o taxã auto la prima vânzare


claudiuBWR

Recommended Posts

Pai tu n-ai urla, daca statul ti-ar cere sa platesti taxe pentru drepturile alea de autor?

 

Adica tu incerci sa eludezi statul si nu primesti salariu ci plati pe drepturi de autor, nu cunosti legislatia, care spunea ca daca treci de limita de 100 de mii de euro esti obligat sa tai TVA, binenteles iei bani dar nu tai acel TVA la factura, si apoi cand vine statul si constata ca esti in ofsaid, incepi sa latri. Pai nu e interesul tau sa vina altii la putere ca sa scapi de plata datoriilor la stat?

 

E aceasi faza ca si la micro intreprinderi, daca ai cifra de afaceri pana in nu stiu cat, ramai pe 3% impozit pe cifra de afaceri, daca depasesti, intri la 16% pe profit. Pai daca tu depasesti limita si nu stii, ca nu esti in stare sa iti faci bine contabilitatea, e vina statului cand vine si constata ca ai gresit si trebuie sa dai bani? Poti sa spui, scuza-ma, n-am stiut, deci nu platesc?

 

Si nu numai Badea e in situatia asta, toti sunt in aceasi situatie, si se plangeau ca acele controale la srl-urile pe care le-au facut ca sa ia banii pe drepturi de autor, au fost trimise intentionat de Blejnar. Pai atunci nu latri tu toata ziua ca Blejnar ala e un mare hot?

Edited by WLF
Link to comment
Share on other sites

Degeaba urla daca face pe clownul. Devine ridicol de la un moment dat, oricat de bine le-ar spune, a dezvoltat niste stereotipuri enervante. Personal nu l-as agrea nici ca prieten, in plan personal, lasand la o parte politica ce o face.
Link to comment
Share on other sites

Badea vorbeste el mult, pare ca stie ce spune, dar in realitate nu are deloc habar. Imi amintesc emisiunea lui in care explica doct cat de inutile sunt cauciucurile de iarna

E pe dinafara cam in toate domeniile in afara de barfe, jigniri si amenintari cu bataia.

Link to comment
Share on other sites

Eu l-as numi mai degraba sceptic. Sa nu uitam ca de fapt legea cauciucurilor de iarna s-a dat si pt a da niste amenzi frumusele, cui e prins, si pentru a stimula un pic vanzarile intr-un sector. Sa nu credeti ca legea e data pt ca ii pasa cuiva de siguranta pe sosele (el cam asta incearca sa zica, in toate subiectele, ca guvernantii se p*sa pe popor).
Link to comment
Share on other sites

Nu mai stiu exact ce a zis in emisiune, dar in traficul din bucuresti cu o medie de 13kmh mie unul nu mi-ar trebui de iarna.

 

Dar eu am avut mereu cauciucuri de iarna (de fapt prima iarna n-am avut si aveam probleme la plecarea de pe loc si atunci am hotarat ca-mi trebuie), nu era cazul sa-mi dea o lege occidentala, intr-o tara fara drumuri, unde in oras ajungi sa inveti pe derost gropile sa nu rupi masina (in afara sunt ceva mai bune).

Edited by increatul
Link to comment
Share on other sites

1. Basescu a introdus interzicerea masiniloe sub 8 ani acum ceva timp.

2. Tariceanu a introdus taxa, apoi a triplat-o, avand UDMR-ist ca ministru

3. Boc a promis ca o scoate dar a mintit, si doar a redus-o

4. Boc a acceptat toate porcariile lui Borbely si schimbarile de taxa succesive.

 

Deci pt mine sunt de vina

Basescu+Tariceanu+Boc+Borbely

Si nu o sa mai votez

PDL+ PNL+UDMR

 

Nu am nici o culoare politica, dar sa nu uitam subiectul topicului, TAXA DE PRIMA INMATRICULARE sau POLUARE cum se numea initial, si cand vb de vinovati, ma refeream la acest subiect, nu l-a perioada 89-2011.

Asa ca nu mai sariti asa, si fiti sinceri referitor la vinovati. Toate guvernele au avut si parti bune si parti rele, dar aici vb de TAXA.

Link to comment
Share on other sites

Nu mai stiu exact ce a zis in emisiune, dar in traficul din bucuresti cu o medie de 13kmh mie unul nu mi-ar trebui de iarna.

Si in oras sunt foarte importante pentru fluidizarea traficului. Eu m-am saturat sa stau iarna la semafor in spatele unuia care tot patineaza si nu e in stare sa plece de pe loc si se face din nou rosu.

Link to comment
Share on other sites

Mircea Si

 

La comasare cica se face economie 20 mil euro, nu 20 de miliarde...insa e NECONSTITUTIONAL, mandatul primarilor va fi prelugit ILEGAL pana la sfarsitul anului :thumbsup:

 

Ca tot vorbiti de Badea, poate va amintiti ca spurca din toti plamanii PSD-ul acum ceva vreme, la fel si PNL, cu Tariceanu si Patriciu...dar o dati iar din cola'n fanta.

 

 

Ale dreaq televiziuni, urla degeaba, ca n-are cine sa asculte. Cum naiba manipuleaza ele, cand lucreaza cu materialul clientului? Cand vezi azi o declaratie a unui pdlist, si maine se da o lege EXACT CONTRA celor spuse??? Cum se face ca mana dreapta si stanga a lui BOC (Apostu si secretarul general al guvernului/fosta) erau ce sa vezi, corupti???? Fara stirea lui desigur... :pinch: Cum se face ca Anastase nu a patit nimic dupa o frauda VIZIBILA DE PE MARTE in Parlament??? Cum se face ca dupa atatea asumari de raspundere a guvernului BOC (ca asa trec niste legi acum, cu asumarea p..dii) NU SI-A DAT NIMENI DEMISIA PANA ACUM??? Cum se face ca o damaieftina e ministru' cu FOARTE MULTI BANI PE MANA, ea pozeaza sjexy in reviste de laba, si face piscine si sali de sport pe la draq in praznic, dar e criza domne????

 

Cum se face ca platim de ne ustura curu' taxe si impozite la masini, accize, rovigniete, si avem 3 poteci in loc de autostrazi? Si se tot amana, carpesc, dar se taie panglici??? PS: vezi emisiunea Romania te iubesc Autostrada Romania.

 

Cum se face ca avem cea mai de c...t rata de absorbtie a fondurilor europene (3.7%), in schimb ne calca FMIul pe cap, si dansam dupa cum ne canta?

 

Ale naibii televiziuni, ce mai dezinformeaza astea bai nene, scot din burta niste stiri, ar trebui inchise sau scoase de pe cablu (RCSRDS e pe felie) iar CNAul sa le bage amenzi cacalau ca dezinformeaza...

 

In schimb vad ca iar se uita de TVR, televiziune NATIONALA, platita din banii tuturor, care face LOBBY pe fata ptr PDl si BAsel??? Pe bani grei, ptr postacii portocalii? Televiziune de stat, nu particulara, ca laB1...

 

Sau ati uitat cand s-a bagat de CSAT/Basel pe lista posibilelor vulnerabilitati la siguranta nationala, a presei scrise si TV????? Ce atata libertate de exprimare.... :pinch:

 

Aproape toate institutiile publice sunt conduse politic, iar un singur om taie si spanzura, suna a totalitarism, sau ce?

 

 

 

A, nu, cand o disparea si antenele, atunci va fi un regim cu adevarat totalitarist.

 

WLF, eu nu l-as sanctifica pe Blejnar...un alt soldat portocaliu, regina reginelor :thumbsup: cume aia, hotul striga hotul?! L-a controlat pe POnta si'n chiloti, cu sponsorii de la raliu..iti dai seama ce scrie in fisa postului??

 

Economia neagra duduie, si el face controale la Ponta, Realitatea, Razvan Dumistrescu (iti amintesti episodul cand lucra la Realitatea si l-a dat in gat in direct pe Basel...).

 

Dar "Regina" si "Number One" sunt doar niste nascoceli ale televiziunilor, nu de parca ar fi fost negru pe alb in stenograme.

 

De ce nu il cerceteaza nimeni pe Boc, ptr implicare sa in scandalul de la Cluj (fondul de urgenta al guvernului) si pentru acoperirea lui Andreescu?

 

Ca pe Blejnar l-au scos bazma curata, el nu stia nimic de scandalul din vami... :pinch:

Edited by max83
Link to comment
Share on other sites

Sa nu ne mai luam de max, eu cred ca e un tip simpatic. Pur si simplu cred ca traieste intr-un mediu nefast, cu un job afectat de criza, dand vina pe oricine aflat la conducere, uneori pe buna dreptate.

 

Am mai zis ca stiu un pilot de avion comercial (pasageri) care castiga 25-30000eur pe luna, daca eram toti in locul lui, mi se rupea de ce se intampla. Si la tarom cred ca se castiga peste 10000.

Link to comment
Share on other sites

Cand or disparea antenele vom putea spune ca am mai scapat de niste scelerati si ca ne apropiem de normalitate.

 

 

 

WOW, paul...WOW!!!

 

Nu ma asteptam de la tine sa spui o asemenea monstruozitate!

 

increatul,

 

mersi :) dar nu mi-a afectat cu nimic criza, jobul (inafara de taxarea bonurilor), in schimb ca pe toti ceilalti...

Edited by max83
Link to comment
Share on other sites

nu, nu esti amuzant.

 

Max, tu chiar nu vezi ca toata lumea face misto de tine? Ti se pare ca problema e la ei si nu la tine? Ai atins si tu paradoxul bobo: chiar daca faci o afirmatie care, pur teoretic, poate fi corecta, felul in care o faci o descalifica instantaneu.

 

Iar daca nu te prinzi de ce ti-am scris SI eu, inseamna ca intradevar ai o problema ciudata.

 

Ia sa vedem Max, ai o problema ciudata?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.