Jump to content

Guvernul vrea sã impunã o taxã auto la prima vânzare


claudiuBWR

Recommended Posts

Max83 (ce chestie, si Bobo iubea cifrele de dupa nick) uite, o situatie ipotetica: se facea ca lui Max i se stricase bemveul si trebuia sa mearga pana la Timisoara cu trinu'. In cuseta, hop, el si cu Basescu. 5 ore singuri, doar ei doi. Ce i-ar spune Max lui Bse in alea 5 ore, i-ar spune ochi in ochi (ma rog, asta daca esti si tu spanchi) ce scrie Max aici pe forum? Chiar, pune-te in situatia asta ipotetica, la rece.

 

LOL.

 

Era cu schepsis :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Eu doar de asta as vrea sa vina USL, sa vad atunci ce subiect de dezbatere va mai avea Antena 3. Cand nu o sa mai fie Base si PDL, si USL va face crima si pedeapsa in tara, ce vor mai comenta.

 

E, cum ce o sa mai spuna....?

 

Uite, saracii USL-isti ce nenorocire au preluat de la Basescu...

Impozitul pe venit de 40% e vina lui Basescu... samd

 

In alta ordine de idei mi se pare lipsita de fair-play chestia cu taxa la prima vanzare pentru masinile inmatriculate inainte de 2007; pai ce mama draq, acum sa ma apuc sa ii dau in judecata ca eu am platit vama cand mi-am adus masina din UE si acum nu se mai plateste ?

Edited by MaQ
Link to comment
Share on other sites

Eu astept ca nenea Similea sa stranga niste chef in loc sa-i explice lui Max ca vorbeste in eter, sa ne explice noua de ce nu pot uratii astia sa bage noul cod rutier.

Serios, nene. Mereu faci asa. "Asta nu e cum credeti voi, dar mi-e prea lene sa va explic si voua, pamantenilor".

Link to comment
Share on other sites

@max83

 

Basescu (personal), in mod evident. Nu asta e placa ce se tot repeta ?

 

Pacat ca nu a fost la putere USL-ul pe perioada crizei; iti dai seama ca acum ii imprumutam noi pe aia de la FMI...

 

Oricum, chiar daca nu ii imprumutam, se ducea Ponta si rezolva problema: le zicea astora de la FMI, ca un adevarat conducator responsabil: "Bai retardatilor, daca nu terminati cu criza asta va bat cum am vrut sa il bat pe Boc; aveti noroc ca e Dan Nica langa mine ca va spargeam, bai comunistilor" :laugh:

Edited by MaQ
Link to comment
Share on other sites

Eu astept ca nenea Similea sa stranga niste chef in loc sa-i explice lui Max ca vorbeste in eter, sa ne explice noua de ce nu pot uratii astia sa bage noul cod rutier.

Serios, nene. Mereu faci asa. "Asta nu e cum credeti voi, dar mi-e prea lene sa va explic si voua, pamantenilor".

 

Eu cred ca s-a referit doar la cateva prevederi din modificarea codului rutier (ca nu se introduce alt cod, doar se modifica niste chestii din actualul), si daca imi aduc bine aminte era vorba de tragerea la raspundere ptr imprumutarea masinii in anumite conditii si inca ceva.

 

@MaQ

 

N-am sustinut niciodata ca, cu USL ar fi curs lapte si miere...dar cu Basel&co, eu n-am mai vazut in viata mea atata ciordeala, coruptie, nesimitire, aroganta, incultura, neprofesionailsm, manipulare, prosteala, abuzuri etc etc etc...

 

Criza era din 2008, la noi a ajuns cu intarziere, in 2009, dupa ce Basel a iesit iar presedinte...era nasol daca se luau masuri din timp, la inceputul lui 2009, ca scadea in sondaje tatucu...asa ne-a prostit ca nu ne afecteaza criza, ca nu avem de ce sa ne facem griji, ca nu se taie salarii bla bla...apoi a iesit presedinte si s-a terminat smecheria...

Edited by max83
Link to comment
Share on other sites

Criza era din 2008, la noi a ajuns cu intarziere, in 2009, dupa ce Basel a iesit iar presedinte...era nasol daca se luau masuri din timp, la inceputul lui 2009, ca scadea in sondaje tatucu...asa ne-a prostit ca nu ne afecteaza criza, ca nu avem de ce sa ne facem griji, ca nu se taie salarii bla bla...apoi a iesit presedinte si s-a terminat smecheria...

 

Iar nu iei in seama istoria si evenimentele. La inceputul lui 2009 la guvernare erau in masura egala, PDL si PSD, deci conform teoriei tale, PSD a avut mare grija sa ne prosteasca ca sa nu scada Base in sondaje. Vorbesti asa sa n-adormi.

Link to comment
Share on other sites

sa ne explice noua de ce nu pot uratii astia sa bage noul cod rutier.

Serios, nene. Mereu faci asa. "Asta nu e cum credeti voi, dar mi-e prea lene sa va explic si voua, pamantenilor".

 

 

Ei, de asta. Cand explici ceva, trebuie sa ai si cui.

 

Cata vreme userul Filon intelege ca drujba-mpunge (ar fi inutil, totusi, sa te trimit cateva pagini inapoi, sa vezi la ce faceam eu referire...) orice efort din partea userului Similea ar fi unul naiv. :rolleyes:

 

Filon: u iu iu mai

Link to comment
Share on other sites

Nu poti sa explici sa intelegem si noi? Un rezumat, ceva?

 

Intreb fiindca pe mine chiar ma intereseaza. Eu banuiam ca nu prea pot sa introduca toate prevederile legate de condusul agresiv fiindca sunt aproape imposibil de dovedit si cum zice si max, ca e cam greu sa tragi la raspundere o persoana pentru o fapta pe care nu a comis-o, nu a dorit-o, nu a vazut-o venind, etc.

Link to comment
Share on other sites

Stie cineva pe ce data a trimis legea Parlamentul catre Presedintele Romaniei ptr a fi promulgata ? Am gasit asta pe site-ul camerei deputatilor:

 

"PROMULGAREA LEGILOR DE CĂTRE PREŞEDINTELE ROMÂNIEI

Promulgarea legii se face în termen de cel mult 20 de zile de la primire. Înainte de promulgare, Preşedintele poate cere Parlamentului, o singură dată, reexaminarea legii.

Reexaminarea legii de către Camera Deputaţilor, va avea loc în cel mult 30 de zile de la primirea cererii. Reexaminarea legii se efectuează mai întâi de Camera Deputaţilor dacă aceasta a fost prima Cameră sesizată. Cererea Preşedintelui României privind reexaminarea unei legi va fi examinată de comisia permanentă sesizată în fond cu proiectul de lege sau cu propunerea legislativă; aceasta va întocmi un raport în care va face propuneri cu privire la obiecţiile formulate în cererea de reexaminare. Raportul comisiei împreună cu cererea de reexaminare se supun dezbaterii Camerei Deputaţilor după regulile procedurii legislative

Promulgarea legii se face în cel mult 10 zile de la primirea legii adoptate după reexaminare sau de la primirea deciziei Curţii Constituţionale, prin care i s-a confirmat constituţionalitatea. "

 

Sa inteleg ca daca Presedintele nu o semneaza in 20 de zile de la primire, legea nu mai intra in vigoare?

Edited by BMW 740
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.