Jump to content

Noul seria 1 2012


AlinMotru90

Recommended Posts

Tare faza cu crapul chinezesc! :laugh: Sa stii ca si mie imi da aceeasi impresie.Oricum nu poti sa zici ca e lipsit de personalitate.Orice BMW are o personalitate a lui...masinile fara personalitate sunt Kia, Hyunday, etc. BMW in niciun caz! Eu deja m-am obisnuit cu botul masinii si sunt sigur ca atunci cand o voi vedea in realitate o sa imi placa si mai mult, :D iar cat despre spatele masinii este destul de ok.Despre interior pot sa zic ca e un pas inainte, este superb.

 

 

:D. Mda. Pareri si pareri. Eu la interior nu m-as arunca la "superb". Este in mod clar mai high tech decat anteriorul, dar nu pot sa spun ca ma da pe spate. Si asta as generaliza oricum la BMW pana pe la seria 5.. Cat despre personalitate, aici depinde de ce intelege fiecare. BMW ca marca - sigur. Noul seria 1 - avand in vedere ca are acelasi bot ca si celelalte (dar mai mic :p), cangi personalitate. Am zis si sustin - seria 1 2008 - facelift pus langa seria 1 2012 - mie doar una imi face cu ochiul (la "moaca" ma refer, evident, ca motorizarile noi ma trag ca magnetul). Paarerea mea..

 

PS - Chiar sunt curios daca consumul ala este cat de cat aproape de realitate, ca la 116i cel oficial era chiar poveste de adormit fata de real.

 

Tare faza cu crapul chinezesc! :laugh: Sa stii ca si mie imi da aceeasi impresie.Oricum nu poti sa zici ca e lipsit de personalitate.Orice BMW are o personalitate a lui...masinile fara personalitate sunt Kia, Hyunday, etc. BMW in niciun caz! Eu deja m-am obisnuit cu botul masinii si sunt sigur ca atunci cand o voi vedea in realitate o sa imi placa si mai mult, :D iar cat despre spatele masinii este destul de ok.Despre interior pot sa zic ca e un pas inainte, este superb.

 

 

Si apropo de obisnuit cu botul ala - poti spune cu mana pe inima ca X1 arata cool? Mie sincer mi se pare suuper uratzel.

Link to comment
Share on other sites

:D. Mda. Pareri si pareri. Eu la interior nu m-as arunca la "superb". Este in mod clar mai high tech decat anteriorul, dar nu pot sa spun ca ma da pe spate. Si asta as generaliza oricum la BMW pana pe la seria 5.. Cat despre personalitate, aici depinde de ce intelege fiecare. BMW ca marca - sigur. Noul seria 1 - avand in vedere ca are acelasi bot ca si celelalte (dar mai mic :p), cangi personalitate. Am zis si sustin - seria 1 2008 - facelift pus langa seria 1 2012 - mie doar una imi face cu ochiul (la "moaca" ma refer, evident, ca motorizarile noi ma trag ca magnetul). Paarerea mea..

 

PS - Chiar sunt curios daca consumul ala este cat de cat aproape de realitate, ca la 116i cel oficial era chiar poveste de adormit fata de real.

 

 

 

 

Si apropo de obisnuit cu botul ala - poti spune cu mana pe inima ca X1 arata cool? Mie sincer mi se pare suuper uratzel.

 

Eu vroiam sa spun ca interiorul seriei 1 F20 este superb in comparatie cu cel al seriei 1 E87.Referitor la personalitate...eu zic ca nu duce lipsa F20-ul.Acum fiecare cu parerea lui, :) iar referitor la X1 sa zicem doar ca nu este cel mai frumos "mini" SUV/SAV pe care l-am vazut dar cu pachetul M arata al naibii de bine! :wub: Eu sunt de parere ca fiecare BMW e frumos in felul sau, daca nu mi-ar placea aceste masini nu as mai avea ce cauta pe aici. :twoup:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Am fost astazi si am vazut noul seria1.

Numai cuvinte de lauda am la adresa lui.

 

Masina arata muuuult mai bine in realitate decat in poze.

Plusuri. Interior frumos desenat (exceptie manere de pe usi care sunt foarte grosolane din punctul meu de vedere).

Spatiul in spate mai mare.

Tabloul de bord simpatic si sigur in niste combinatii de materiale si culori interesante o sa arate intr-un mare fel.

Led-uri la luminile interioare, plafonierele.

Portbagaj absolut ok.

Finisarea generala una buna.

 

Ce nu-mi placea la masina din showroom. Intra execrabil in viteze dar cu siguranta era o problema doar la acea masina.

 

 

Una peste alta, consider ca noul 1-er are un start mai in forta decat l-a avut primul seria 1 cu cativa ani in urma.

 

Succes noului model :goodjob:

Link to comment
Share on other sites

oribil, la exterior...ptr o masina relativ mica, sa pui atata farurile...apoi capota aia, nu inteleg de ce aU marit spatiu din lateral, se vede foarte urat..linia capotei din lateral n-ar trebui sa se vada, ca la modelele ma vechi zici ca e chevy cruise...naspa.apoi stopurile....wtf?!!!!!!!!!!!interior si motorizare nu cred ca am ce sa comentez.exterior FAIL. Edited by max83
Link to comment
Share on other sites

Max83, vorbesti si tu doar pentru ca e liber la vorbareala.

In rest, ai vazut masina in realitate?

 

Ce te recomanda pe tine, ce realizari majore in domeniul designului auto ai ca sa pui la indoiala inspiratia si de ce nu, transpiratia, celor designerilor de la BMW?

Ai idee cate exemplare din prima generatie de seria1 s-au vandut?!?

 

Aaaa, ca tie nu-ti place, ca e parerea ta personala, asta e altceva. Dar vad ca te bagi in a critica deciziile celor de la BMW si crede-ma, oricat te-ai strofoca, nu esti in masura sa faci asta.

 

Noul seria 1 e o masina desenata frumos, ergonomica la interior si dupa ce o s-o conduc o sa ma pronunt si dpdv dinamica dar in traditia BMW, nu am nici cea mai mica grija in sensul asta ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Max83, vorbesti si tu doar pentru ca e liber la vorbareala.

In rest, ai vazut masina in realitate?

 

Ce te recomanda pe tine, ce realizari majore in domeniul designului auto ai ca sa pui la indoiala inspiratia si de ce nu, transpiratia, celor designerilor de la BMW?

Ai idee cate exemplare din prima generatie de seria1 s-au vandut?!?

 

Aaaa, ca tie nu-ti place, ca e parerea ta personala, asta e altceva. Dar vad ca te bagi in a critica deciziile celor de la BMW si crede-ma, oricat te-ai strofoca, nu esti in masura sa faci asta.

 

Noul seria 1 e o masina desenata frumos, ergonomica la interior si dupa ce o s-o conduc o sa ma pronunt si dpdv dinamica dar in traditia BMW, nu am nici cea mai mica grija in sensul asta ;)

 

Lui in general nu ii plac masinile noi :w00t:

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
Deja mi-e dor de Bangle; in parcare intre seria 5 si 7 trebuie sa te uiti atent sa faci diferenta. Am mers cu noul 525xd cu motor in 4 cilindri diesel! Masina super, dar paraiala aia de motor ultra fortata... daca prinde 100k km fara schimbare motor e norocos...Am inteles ca acum trend-ul in lumea auto il face contabilul dar nic asa...
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Imi place ce au facut cei de la BMW cu noile serii 3 si 5 (F30 & F10), dar noul Seria 1 mi se pare foarte urat! Un pas inapoi fata de generatia anterioara, in loc sa fi facut unul inainte! Sunt convins insa ca este o masina extrem de buna, lasand la deoparte design-ul! Cu toate acestea, ma bucur ca au scapat de Bangle, Sedan-ul E90 de la Seria 3 si E60 Seria 5 aratau aiurea! Printre cele mai urate masini BMW. Parerea mea.
Link to comment
Share on other sites

BMW parerea mea joaca in alta liga. Doar Mercedes cu ale lor A si B Klasse sa fie ca tehnologie pe langa ei. VW-Ford, PSA, coreenii, au multe de invatat de la nemti.

Despre design, ne vom obisnui cu noua parte frontala si peste ani o vom considera extrem de frumoasa, cum s-a intamplat cu E60.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Pai de ce gluma proasta , tu numai masini de sute de cai ai avut? Mai sunt si tineri incepatori pt care probabil si aia 100 cai sunt multi.

Nu e vorba despre ce masini am avut eu aici, ci de faptul ca este un model care pur si simplu nu isi are rostul, era de ajuns entry-level-ul 116i de 136 de cai.

Apropo de tineri incepatori, sa stii ca si cu 100 de cai poti sfarsi intre patru blani, la fel de bine cum poti sfarsi si cu 300. :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

salut. sunt nou aici pe forum si nou proprietar BMW 116i F20.. 05.05.2012

Am luat-o cu 800km la bord din reprezentanta BMW cu un discount de aprox 6000.

Alb, Sport Line, Xenon, Computer Bord, Clima, Auto Stop etc.

Incep sa o explorez, dar asa ca o prima impresie . ca design int si ext arata nemaipomenit, este f spatioasa ( aproape ca un seria 3 combi ) .. deocamdata ma declar f multumit de investitie.

O sa revin cu niste poze si noi impresii

:)

Link to comment
Share on other sites

Vad ca e 1.4 cu turbo ca sa aibe 100 de cai ..opel corsa D are 1.4 fara turbo cu 90 de cai si doua modele 1.6 cu turbo unul de 150cai si unul de 192 de cai :) si e doar un opel.. Edited by gelu_bmw
Link to comment
Share on other sites

O gluma proasta din partea celor de la BMW-114i de 101 cai :no: http://www.6post.com/forums/showthread.php?t=699630

 

 

 

nu este chiar o gluma proasta atata timp cat sunt multe tari in care impozite/asigurari/taxe au o formula de calcul ce tine cont de capacitate cilindrica/putere/emisii de CO2...iar in acest fel masina se incadreaza la o categorie mai accesibila; in plus, motorul fiind "detunat" promite pe langa emisii scazute, si un consum mic, iar performantele sunt normale pentru un vehicul urban (0-100 km/h in 10.2 sec, v max 195 km/h).......in conditiile unui trafic normal si cu o infrastructura dezvoltata (vezi vestul Europei) nu iti trebuie super performante(vezi Romania unde trebuie sa depasesti tir-uri, etc, drumuri cu o singura banda pe sens, etc.)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.