Jump to content

Intrebare cumparare BMW 540i


banateanul

  

80 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Ma gandeam sa imi schimb masina si sa imi iau un un E39 din anul 2000

arata bine, nu are rugina, dar cam multi kilometri... 269.000 km

am atasat fotografia, cere pe el echivalentul a 3450 de Euro.

Merita ?

 

 

km aia nu s multi pt un v8, mai bine ai intreba cat e impozitu :frantics:

Link to comment
Share on other sites

Banuiesc ca la motorizarea care o are,ar trebui sa aiba toate obtiunile pe ea....oricum la ce stie sa faca motorul ala eu zic ca merita s-o iei,numai sa fie intretinuta bine.

 

 

"optiunile" :D

Edited by 535i
Link to comment
Share on other sites

pe 1600 RON o asiguri RCA carte verde platesti impozitul si ITP pe 1 an de zile la Ruse...

de ce sa te panichezi cu 60 de milioane, lasa sa plateasca aia care vor "sa traiasca bine"

si pentru consum poti pune instalatie de gaz si platesti cam cu 30-40% mai putin... :sorcerer:

Link to comment
Share on other sites

pe 1600 RON o asiguri RCA carte verde platesti impozitul si ITP pe 1 an de zile la Ruse...

de ce sa te panichezi cu 60 de milioane, lasa sa plateasca aia care vor "sa traiasca bine"

si pentru consum poti pune instalatie de gaz si platesti cam cu 30-40% mai putin... :sorcerer:

cu bulgarii sunt de acord, da sa nu faci prostia sa ii pui gaz, mai bine o lasi in parcare.

eu zic ca merita un 540i, dar daca te gandesti deja la gaz, nu vreau sa imi imaginez cum va fi intretinuta.

bafta

Link to comment
Share on other sites

am ajuns ca in Romania sa nu te mai intereseze cat consuma masina ci cat este impozitul pe an...aproape de necrezut :LMAO:, tragic-comic

 

 

 

poate are omu bani !!!!!!drinks.gif

 

eu unu nu ma gandesc sa imi iau un 540 ,pt ca nu imi permit ,nu ca nu mi-as luathumbsup.png....

Edited by geniomann
Link to comment
Share on other sites

cu bulgarii sunt de acord, da sa nu faci prostia sa ii pui gaz, mai bine o lasi in parcare.

eu zic ca merita un 540i, dar daca te gandesti deja la gaz, nu vreau sa imi imaginez cum va fi intretinuta.

bafta

 

tie iti cad galaonele, la altii cu masini de 80k nu le cad sa isi pun gaz..

Nu mai e ca pe vremea daciei 1300, instalatiile au mai evoluat intre timp..

E fix ca si inmatricularea in Bulgaria, de ce platesti fara rost acciza in prostie ?

Link to comment
Share on other sites

motor 4.4 286 de cai, corect?

stie careva despre hibe, fiabilitate, etc?

 

 

 

 

citeam mai demult intr un catalog din asta nemtesc cu date tehnice,probleme aparute la utilizare etc

 

zicea ceva gen "nu sunt cunoscute probleme legate de functionarea motorului v8" :w00t:

Link to comment
Share on other sites

tie iti cad galaonele, la altii cu masini de 80k nu le cad sa isi pun gaz..

Nu mai e ca pe vremea daciei 1300, instalatiile au mai evoluat intre timp..

E fix ca si inmatricularea in Bulgaria, de ce platesti fara rost acciza in prostie ?

nu zic ca instalatiile de gaz de acum nu sunt bune, doar ca pe un bmw 540i care ar cam fi doar de wk sau de "placerea de a conduce"nu s-ar merita instalatie de gaz.

pt. o masina de zi cu zi nu cred ca s-ar renta un 4400cmc ,chiar si cu gaz , dar ca masina de concedii eu zic ca merita (fara gaz ::laugh: )

Link to comment
Share on other sites

depinde de multe chestii..oricum mie mi se pare ciudat sa emiti judecati pe banii altora.. la o faza dinasta eu i-as trimite in a masii pe toti, sa isi dea cu parearea cand o sa imi plateasca ei facturile.

Argumente tehnice ok.. dar dinastea gen "ha ha.. 540I pe gaz "..

De Cayene pe gaz ce zici ? de un 500 S ? de o multime alte masini, tinute in Vest, de oameni care castiga ce cel putin 4 ori decat posesori de masini similare din RO .. ?

IN momentul in care nu pierzi din putere (de exemplu peste 4000 rpm poate fi setata sa mearga pe benzina, sound-ul si feeling-ul masini ramane per total neschimbat ? care rostul sa mai dai niste taxe in plus ?

Aceasi argument il poti da pentru o masina diesel, un 535D ? pentru ce sa il iei ? adica vrei masina de 300 de cai si sa si consume 9 euro/100 de km.. pai nu ? i-ati 535I.. daca tot vrei putere.

 

TU de ce ai diesel ? pentru consum nu ? GPL e o alta optiune..

Edited by DOMI
Link to comment
Share on other sites

da nu am dat cu paru'...:(

 

din cate stiam porsche are din fabrica gaz (optional), pe s-uri iti pui tu. cu asta nu am nimic impotriva.

 

baiatul a cerut o parere, eu am spus-o.

eu nu am judecat pe banii baiatului, m-am pus in locul lui, daca as avea un 540i l-as tine doar de concedii.

 

525tds nu este cine stie ce masina, dar 3 ani de zile a fost masina mea de concedii, si nu are un consum asa de mare incat sa nu merg cu el si in oras. daca as fi avut si 525i tot nu i-as pune gaz.

tu ai gaz pe a ta?

 

le: eu nu mi-am luat diesel pt. consum, nu i-am mai facut consumul din 2009, si nici nu merg cu ea subturat ca sa scot vreo 2 litrii la suta, ca la un motor asa vechi nu stiu cum ai mai putea face economie decat sa o lasi in parcare.

 

eu am dat comanda de masina din olanda, eram 100% ca voi avea un mercedes benzina (boala celui care s-a dus sa cumpere masina din olanda), dar m-am ales cu tds-ul (si nu regret)

Edited by turmentatu
Link to comment
Share on other sites

nu, dar as fi pus fara sa clipesc din ochi la cati km afac anual (30k minim). Din pacate in Luxembourg e interzis sa intri in parcari subterane cu masini pe GPL, si nu pot parca la munca, altfel aveam pus GPL de mult. E o chestei importanta, ca masina asta o folosesc pentru naveta de zi cu zi..

iti dai seama ca ma arde la bani binisor, fa un calcul 30k km/an x 10l/100km x 1.30 benzina cat e acum..

Edited by DOMI
Link to comment
Share on other sites

mi se pare snobism fortat si gratuit sa i mai judecam pe cei care monteaza gaz

 

am vazut si la hamann un model m3 cu instalatie pe gaz...ceva proiect eco...cu turbo & shit,avea vreo 500 si ceva de cai

 

deci...

Link to comment
Share on other sites

atunci i-ati diesel :laugh: (glumesc).

 

aici vroiam sa ajung. daca vrei un 540i si stii ca vrei sa faci cu el aproximativ 10-15 mii km pe an, merita sa ii pui gaz?

 

le: ma repet, nu am nimic impotriva gazului, parerea mea era strict la situatia data.

 

daca tot vrei consum mic, atunci puneti gpl si pe diesel, sa vezi atunci afacere.... :popcorn:

Edited by turmentatu
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.