Jump to content

BMW 325i E46 2003


Acero99

Recommended Posts

da , gasisem si eu tutorialul pe un forum de afara dar mi se mare mult mai complicat de realizat

 

 

LE : e parcarea de la Billa Titan , mi s-a mai spus ca eu am dat cercurile de fericire ca a iesit masina bine , dar din pacate eu nu dau cercuri , cred ca e unul din cele mai daunatoare lucruri pe care trebuie sa le suporte diferentialu / cardanu / cutia

 

 

Am inteles, ai asezat masina exact pe urme :D

Link to comment
Share on other sites

erau urme in toata parcarea , am pus-o si eu acolo ca era mai liber

 

in alta ordine de idei , la urmatoarea revizie vreau sa renunt la uleiul Castrol pentru ca sunt sigur in proportie de 90% ca este contrafacut , si performantele lasa de dorit , as vrea sa trec pe Motul insa nu stiu exact ce ulei de la ei sa folosesc pentru motoru meu M54 2003 aproximativ 154.000 km , denumirile de la Motul sunt destul de ciudate , ce imi recomandati ?

Link to comment
Share on other sites

Arata foarte bine masina.

In ultimul timp chiar ma uitam foarte des la ea.

Desi cautam diesel si la ce masini am vazut pe autovit chiar ma gandeam serios la masina ta.

Dar pana la urma a aparut masina din semnatura :)

Nu am reusit sa vad ce vrei sa iti cumperi dupa ce o vei vinde.

Link to comment
Share on other sites

ms , planurile mele sunt in felu urmator , daca masina se va vinde pe 7500 euro , am mai multe variante : 330ci/cd FL , 325i/330i E90 , Golf V GTI.

 

In cazul in care nu o sa se vanda o sa primeasca mai multe bunatati , Mpak 2 , faruri cu lupa si angel , stopuri led , volan M , schimbator M si daca am noroc sa gasesc un CD Player OEM care citeste Mp3uri .

 

In septembrie o sa urmeze revizia completa si o sa fie pusa pe autovit , daca nu se vinde o mai pastrez cel putin 2 ani .

Edited by Acero99
Link to comment
Share on other sites

ms , planurile mele sunt in felu urmator , daca masina se va vinde pe 7500 euro , am mai multe variante : 330ci/cd FL , 325i/330i E90 , Golf V GTI.

 

In cazul in care nu o sa se vanda o sa primeasca mai multe bunatati , Mpak 2 , faruri cu lupa si angel , stopuri led , volan M , schimbator M si daca am noroc sa gasesc un CD Player OEM care citeste Mp3uri .

 

In septembrie o sa urmeze revizia completa si o sa fie pusa pe autovit , daca nu se vinde o mai pastrez cel putin 2 ani .

 

Eu zic sa o pastrezi pe a ta..330ci/cd FL o sa te chinui pana gasesti ceva ok, in majoritatea trebuie sa bagi cel putin 1000-2000e imediat dupa cumparare. Ar fi pacat de munca si banii investiti in masina ta, iar modificarile de care vorbesti nu sunt chiar atat de scumpe, cu 2000e maxim rezolvi toata lista :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

zilele astea am facut un mic test , am lasat sa se aprinda rezerva si am alimentat de 100 ron de la Petrom cu 99+ , adica fix 16.80 litrii de benzina , am resetat BCul masinii , am resetat trip KM . Pe perioada testului am circulat in proportie de 85% ziua intre orele 10.00 - 18.00 , am incercat pe cat posibil sa nu depasesc 3000 de ture , rezerva sa aprins dupa fix 135km , BC-ul imi arata un consum de 11.7 L/100Km , consumul calculat la pompa este de 12.44 L/100km , consider ca este un consum bun in conditiile in care se merge linistit cu masina , adica 60-70 km/h in viteza a5a .

 

In septembrie urmeaza revizia chiar daca nu o sa ating 10.000km pana atunci , a trecut anul asa ca masina o sa primeasca din nou toate filtrele MANN / ulei Motul Specific LL-04 5W-40 / senzor nivel ulei HELLA .

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

azi am reusit sa ajung sa fac revizia anuala , s-au schimbat :

 

- filtrele ( MANN )

- senzor nivel ulei ( HELLA )

- ulei motor ( Motul Specific LL-04 )

- antigel ( HEPU G12 )

+ o piesa la evacuare

 

Impresia initiala la uleiul Motul , motorul a devenit mult mai silentios , ramane de vazut cum o sa se prezinte in timp .

 

Urmeaza in viitorul apropiat sa schimb curele , role , pompa de apa ( nu au fost schimbate de cand e masina la mine - 2009 - ) si piesa cu tepi care incepe sa prezinte semne de uzura.

Link to comment
Share on other sites

Daca e modelul cu pale de plastic, va ceda la un moment dat. Dar in principiu, daca nu e cureaua de distributie care sa o ingreuneze, nu stiu cat de mult e solicitata.

 

I-am dat eu 5 stele sa iasa media. :)

Edited by WLF
Link to comment
Share on other sites

Daca e modelul cu pale de plastic, va ceda la un moment dat. Dar in principiu, daca nu e cureaua de distributie care sa o ingreuneze, nu stiu cat de mult e solicitata.

 

I-am dat eu 5 stele sa iasa media. :)

 

Deci nu se schimba obligatoriu (la 100.000km de exemplu), se schimba cand cedeaza?

Link to comment
Share on other sites

Nu stiu sa fie o limita. Stiu doar (am patit) ca erau doua tipuri de pompe de apa pe diverse modele, unele cu pale de plastic si unele cu pale de metal. Cele de plastic cedeaza, ma gandesc ca mai des cand e si vasc pe ax.

 

Oricum ca fapt divers, anul trecut am schimbat o pompa de apa la un X5 3.0d, am comandat 3 pompe de apa pe 3 producatori diferiti, nici una nu s-a potrivit, carcasa nu se pupa cu motorul, o portiune trebuia sa fie mai scobita ca sa zic asa.

Edited by WLF
Link to comment
Share on other sites

si ca fapt divers am facut un drum recent pana la Fagaras si inapoi am resetat consumul cand am iesit din Bucuresti , tur-retur am avut consum pe BC de 7.7 L / 100km , real probabil ca este undeva la 8.1 - 8.3 oricum un consum foarte bun dupa parerea mea , am mers in general constant cu 100 la ora +/- 10km la ora , si cateva depasiri
Link to comment
Share on other sites

Sambata mi-am facut putin timp si dupa spalarea saptamanala a masinii am aplicat si 2 straturi de ceara Collinite 476S , o sa pun masina pe autovit sa vad daca se vinde , daca nu o mai pastrez cel putin 1 an .

 

http://img813.imageshack.us/img813/6201/dsc0018ce.jpg

 

http://img703.imageshack.us/img703/9196/dsc0028xx.jpg

 

http://img718.imageshack.us/img718/3796/dsc0036sfr.jpg

 

http://img651.imageshack.us/img651/1136/dsc0034dz.jpg

Link to comment
Share on other sites

ceara o aplici manual sau...? in prealabil doar o speli sau faci si decontaminare? vreau sa fac si eu asta si am vazut ca te pricepi la partea de detailing, nu mi-ar strica cateva sfaturi :)! Frumoasa masina, eu as mai tine-o, ii mai faci niste modificari si te mai tine o vreme in priza :D!
Link to comment
Share on other sites

In cazul meu lacul era deja pregatit , pentru a aplica eficient protectie , trebuie intai decontaminat cu clay bar + clay lube , in sezonul cald se foloseste glaze pe post de paint cleaner pentru a reda putina viata culorii si ceara in 2 straturi pentru protectie , in sezonul rece in loc de glaze se foloseste sealent + ceara pentru protectie

 

Ceara o aplic manual , consider ca este cea mai eficienta metoda de a o aplica , paint cleanerul se poate aplica cu o orbitala pe pad negru de finish pentru o curatare mai in profunzime dar si el se poate aplica cu brio manual cu un aplicator de microfibra .

 

C. Sainz te ajut cu cea mai mare placere , in cazul in care vrei sa o faci ca la carte adica clay + glaze + ceara o sa dureze undeva intre 5 si 6 ore procesul , daca vrei doar ceara dureaza 90 - 120 de minute in functie de ceara .

Edited by Acero99
Link to comment
Share on other sites

In cazul meu lacul era deja pregatit , pentru a aplica eficient protectie , trebuie intai decontaminat cu clay bar + clay lube , in sezonul cald se foloseste glaze pe post de paint cleaner pentru a reda putina viata culorii si ceara in 2 straturi pentru protectie , in sezonul rece in loc de glaze se foloseste sealent + ceara pentru protectie

 

Ceara o aplic manual , consider ca este cea mai eficienta metoda de a o aplica , paint cleanerul se poate aplica cu o orbitala pe pad negru de finish pentru o curatare mai in profunzime dar si el se poate aplica cu brio manual cu un aplicator de microfibra .

 

C. Sainz te ajut cu cea mai mare placere , in cazul in care vrei sa o faci ca la carte adica clay + glaze + ceara o sa dureze undeva intre 5 si 6 ore procesul , daca vrei doar ceara dureaza 90 - 120 de minute in functie de ceara .

 

Merci! Sa vad ce fac cu bara fata si te sun!:thumbsup: Multumesc mult, oricum!

Link to comment
Share on other sites

Din UK de aici :

 

http://www.shinearama.co.uk/

 

http://www.cleanyourcar.co.uk/

 

Din RO de la Colin , insa unele lucruri nu le gasesc la el si trebuie sa apelez la strainezi :rolleyes:

 

Pe shinearama e foarte oke transportul 10-15 lire si ajung produsele in 3-4 zile maxim .

Edited by Acero99
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.