Jump to content

Cum imi pot da seama


cocosila

Recommended Posts

Salut tuturor vreau sa cumpar un e39 din 2001(Dupa anul masinii ar trebui sa fie dar avand in vedere ca la noi se fac fel si fel de " magarii" nu pot avea incredere in vanzatorul masinii) . Masina arata bine, exteriorul este de facelift ( faruri, stopuri, la bari nu pot sa imi dau seama pentru ca are kit de M). In interior sunt anumite elemente care sunt schimbate? Astept un raspuns. Multumesc anticipat celor care vor sa ma lamureasca.
Link to comment
Share on other sites

For the 2001 model year (Cars made from September 2000), BMW updated the E39 with newer, clear-lens tail, side marker, and headlights which first displayed the now-popular "angel eyes." Rear tail lights were changed to "wave-guide" LEDs (Hella, the OEM, refers to these lights as "CELIS"), while the side and rear turn signals were changed from amber lenses to clear. The black trim was now painted to match the body color, and the front bumper now featured rounded fog lights. Internally many changes were made to electronics; items such as window regulators and the air conditioning were updated. The 528i was replaced by the 530i which had a new 170 kW (228 hp) M54B30 3.0 L inline-6. A new entry-level 525i was introduced featuring a 143 kW (192 hp) M54B25 2.5 L I6 and a slightly lower price. The available navigation system was changed to a wide screen version. The front grill was also changed to a new, more pronounced design.

 

Daca e 2001 e facelift sigur.

Link to comment
Share on other sites

concluzie gresita! teoretic da, practica ne omoara..............

 

in 2000-2001 s au facut e39 combinate , prefacelift-facelift! mare atentie! trebuie sa urmaresti mai multe elemente mai ales la masinile 2001. ca sa poti fi sigur 100% ca e facelift ( desi are stopuri facelift, faruri facelift) trebuie neaparat sa observi volanul ( ma exact airbag ul). daca si volanul are airbag dual stage atunci e 100% facelift, daca are volan single stage, atunci e din perioada aia in care au fost facute e39 combinate si aia nu e facelift 100% ( atat pe parte estetica cat si electrica-electronica)

 

 

PS: se mai pot observa si senzorii de parcare, in cazul in care are. o masina 2001 cu senzori de parcare de prefacelift e clar un e39 din generatia "combinata"

 

 

 

astea sunt observatii pur estetice! dar justificatoare !

Edited by Touring Girl
Link to comment
Share on other sites

concluzie gresita! teoretic da, practica ne omoara..............

 

in 2000-2001 s au facut e39 combinate , prefacelift-facelift! mare atentie! trebuie sa urmaresti mai multe elemente mai ales la masinile 2001. ca sa poti fi sigur 100% ca e facelift ( desi are stopuri facelift, faruri facelift) trebuie neaparat sa observi volanul ( ma exact airbag ul). daca si volanul are airbag dual stage atunci e 100% facelift, daca are volan single stage, atunci e din perioada aia in care au fost facute e39 combinate si aia nu e facelift 100% ( atat pe parte estetica cat si electrica-electronica)

 

 

PS: se mai pot observa si senzorii de parcare, in cazul in care are. o masina 2001 cu senzori de parcare de prefacelift e clar un e39 din generatia "combinata"

 

 

 

astea sunt observatii pur estetice! dar justificatoare !

Masina are volan de M si nu imi pot da seama iar senzori de parcare nu are.

 

Trimurile trebuie sa aiba cumva o culoare anume? Masina asta are un mahon care mie nu prea imi place. E asemanatoare cu culoarea din poza numai ca e putin mai inchisa.

Link to comment
Share on other sites

Vezi proiectoarele de ceaţă. Dacă sunt rotunde, e fl.

Încă ceva: la nfl pasagerii din spate primesc doar aer rece din gura de ventilaţie de pe consola centrală.

Edit:

Dacă are navi mk4 (cu dvd), e fl.

Edited by Rares_CJ
Link to comment
Share on other sites

Vezi proiectoarele de ceaţă. Dacă sunt rotunde, e fl.

Încă ceva: la nfl pasagerii din spate primesc doar aer rece din gura de ventilaţie de pe consola centrală.

 

Masina are proiectoarele rotunde dar are kit de M .Nu are navi, are casetofon cu Cd + magazie

Edited by cocosila
Link to comment
Share on other sites

Vezi proiectoarele de ceaţă. Dacă sunt rotunde, e fl.

Încă ceva: la nfl pasagerii din spate primesc doar aer rece din gura de ventilaţie de pe consola centrală.

Edit:

Dacă are navi mk4 (cu dvd), e fl.

 

 

 

proiectoarele si modulul de navi nu sunt elemente sigure ca masina e FL. astea se pot pune usor si pe o masina NFL

 

un lucru care nu se poate pune usor e volanul cu airbag dual stage. nu imi dau seama in poze ce tip de volan e , dar nu pare M, ai alta poza cu volanul, mai buna, sa ne uitam exact ce volan are?

 

 

daca masina are cel putin un element de mecanic sau electrica de NFL atunci masina nu e 100% FL!

 

 

cred ca gura de ventilatie pt pasagerii spate e un element f important prin care poti distinge un NFL, nu cunosteam informatia asta ca nu am studiat asa in detaliu e39NFL dar daca zici ca la NFL e asa, atuncio trebuie luat in considerare

 

 

din punctul meu de vedere, volanul ( cu airbag ul) spune imediat ce tip de e39 e dar asta numai in cazul in care masina nu are montat un volan asa doar de poza ( cu airbag neconectat si functional)

am vazut si e39NF cu volan M de FL, dar volanul era de poza, airbag ul nu era conectat la nimic, era sa fie acolo si atat

Edited by Touring Girl
Link to comment
Share on other sites

proiectoarele si modulul de navi nu sunt elemente sigure ca masina e FL. astea se pot pune usor si pe o masina NFL

 

un lucru care nu se poate pune usor e volanul cu airbag dual stage. nu imi dau seama in poze ce tip de volan e , dar nu pare M, ai alta poza cu volanul, mai buna, sa ne uitam exact ce volan are?

 

 

daca masina are cel putin un element de mecanic sau electrica de NFL atunci masina nu e 100% FL!

 

 

cred ca gura de ventilatie pt pasagerii spate e un element f important prin care poti distinge un NFL, nu cunosteam informatia asta ca nu am studiat asa in detaliu e39NFL dar daca zici ca la NFL e asa, atuncio trebuie luat in considerare

 

Poza din imagine era informativa.

Link to comment
Share on other sites

acum am citit ce ai scris, scuze, trimurile sunt elemente de design, nesemnificative. am zis si mai sus, trebuiesc urmarite elemente semnificative care nu se pot inlocui usor ( cu gandul de a te face sa crezi ca masina e FL).

 

o poza cu volanul ( presupunand ca e functional airbag ul si ca nu l a inlocuit cineva) si am rezolvat misterul.

 

 

dar din ce am vazut eu, e39 din 2001 sunt combinate ( NFL-FL), poate sa gasesti undeva 12/2001 un FL 100%

Edited by Touring Girl
Link to comment
Share on other sites

concluzie gresita! teoretic da, practica ne omoara..............

 

in 2000-2001 s au facut e39 combinate , prefacelift-facelift! mare atentie! trebuie sa urmaresti mai multe elemente mai ales la masinile 2001. ca sa poti fi sigur 100% ca e facelift ( desi are stopuri facelift, faruri facelift) trebuie neaparat sa observi volanul ( ma exact airbag ul). daca si volanul are airbag dual stage atunci e 100% facelift, daca are volan single stage, atunci e din perioada aia in care au fost facute e39 combinate si aia nu e facelift 100% ( atat pe parte estetica cat si electrica-electronica)

 

 

PS: se mai pot observa si senzorii de parcare, in cazul in care are. o masina 2001 cu senzori de parcare de prefacelift e clar un e39 din generatia "combinata"

 

 

 

astea sunt observatii pur estetice! dar justificatoare !

Ce sunt alea E39 combinate?

Din 09.2000 s-au fabricat facelift.

Link to comment
Share on other sites

combinate inseamna: unele elemente de prefacelift si alte elemente de facelift

 

ex: e39 2001

 

- faruri, stopuri.....facelift

- modul airbag , modul PDC....prefacelift

 

daca un e39 arata a facelift, nu inseamna ca si e facelift 100%. e poate mai are si anumite module inca de pe prefacelift( ti am dat exemplu mai sus)

Link to comment
Share on other sites

cine crede ca un e39 FL se distinge dupa bandouri, faruri, stopuri sau proiectoare se inseala amarnic!

 

@cocosila - sansele sunt foarte mari ca masina sa nu fie facelift 100%

 

sfat: daca vrei facelift, cumpara e39 2002-2003, lucru verificat dupa VIN si nu dupa ce scrie in certificat/carte/horoscop

 

 

Bafta!

Link to comment
Share on other sites

cine crede ca un e39 FL se distinge dupa bandouri, faruri, stopuri sau proiectoare se inseala amarnic!

 

@cocosila - sansele sunt foarte mari ca masina sa nu fie facelift 100%

 

sfat: daca vrei facelift, cumpara e39 2002-2003, lucru verificat dupa VIN si nu dupa ce scrie in certificat/carte/horoscop

 

 

Bafta!

Dupa ultimele 7 cifre este din 4.2001

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.