Jump to content

comparatie 318i


Corvin

Recommended Posts

Azi m-am intalnit cu Slow Death, faza la care ne-am cunoscut. Mi-a facut placere intalnirea, chiar daca era de afaceri ca sa zic asa...

Normal ca am venit amandoi cu pisicile, drept ptr care am stat sa le comparam. Si nu mica ne-a fost mirarea sa constatam ca motoarele noastre, injectiile etc... ce se vede din exterior, nu prea seamana.

El are un E36 din 1991, eu unul din 1994, cum scrie si in topic description. Ca sa nu o mai lungesc, dati-va si voi cu parerea la pozele atasate. Cea visinie e a mea, cea neagra a lui Slow Death. Sunt motoarele identice?

post-2791-1163091880_thumb.jpg

post-2791-1163091948_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Omu' vrea sa stie (mai exact) ce motor are el !

Sa nu fie schimbat, adica sa nu aiba altceva decat scrie in talon.

 

Acum, pe bmwinfo scrie ca in anii 1990-1993 318i este motor M40 (113 HP) iar din 1993-1998 318i este motor M43 (115 HP).

 

Deci, in concluzie eu (SlowDeath) am motor M40 iar Corvin are motor M43 !

 

PS. Corvin, am bagat si eu benzina Efix de la Rompetrol, dupa ce ne-am "despartit" ! :blink:

Acum, dupa ce am plecat de la benzinarie, nu am simtit nimic diferit la masina cu toate ca am mai mers ceva.

Dar, azi la ora 21 cand am plecat de acasa, parca era mai sprintena ! Nu stiu ce sa zic, dar o sa vad si maine dimineata cum se comporta !

Link to comment
Share on other sites

Eu am o alta nelamurire legata de ceasuri - eu am un e36 316i 102 hp din 1997 si are vitezometru' pana la 240 (motor m 43 distributie pe lantz), am vazut e36 316 generatzii mai vechi ca au 220, shi mi-a zis cineva ca are e36 316 cu 126 hp shi 260 pe bord. Se poate??? :blink:

150320[/snapback]

probabil e schimbat bordul
Link to comment
Share on other sites

La care iti plac pungile ? :)

La aia neagra ?

Pai, e ciupit cauciucul ala de la bobina, si ca sa nu intre apa, proprietarul dinaintea mea a folosit schema cu punga ! Daca te uiti mai bine, nici capacul de plastic de la debitmetru nu exista. S-a folosit o "tehnologie inovatoare" tot cu banda izolatoare !

Eu tot incerc sa rezolv problemele alea, dar nu imi da nimeni doar capacul de la debitmetru sau cauciucul de la bobina de inductie. :blink:

Link to comment
Share on other sites

La care iti plac pungile ?  :)

La aia neagra ?

Pai, e ciupit cauciucul ala de la bobina, si ca sa nu intre apa, proprietarul dinaintea mea a folosit schema cu punga ! Daca te uiti mai bine, nici capacul de plastic de la debitmetru nu exista. S-a folosit o "tehnologie inovatoare" tot cu banda izolatoare !

Eu tot incerc sa rezolv problemele alea, dar nu imi da nimeni doar capacul de la debitmetru sau cauciucul de la bobina de inductie.  :blink:

150720[/snapback]

Si ce buson frumos la ulei ai, nichelat...capacul de plastic de la clapeta de acceleratie unde-i? :)

Incearca sa le gasesti codurile pe realoem si sa le comanzi la un magazin, nu cred insa sa gasesti capac de debitmetru decat de la unul de aruncat. Si cauta si materialul care se prinde de capota si izoleaza fonic. :)

Link to comment
Share on other sites

turnerbj, crede-ma ca si eu vreau sa aflu multe lucruri in legatura cu masina mea. Eu nu am modificat nimic pe ea, din contra, incerc sa-i fac rost de toate piesele originale care ii lipsesc.

Daca il sun pe fostul proprietar, imi e ca il injur la telefon, in loc sa-i pun intrebari ! :blink:

Pai, daca pompa de benzina cu care mi-a dat masina, era prinsa cu sarma si nu mai avea sita, ci un ciorap de dama... !!! :)

Slava Domnului, ca motorul pare ok !

Link to comment
Share on other sites

Cred ca vrei sa il faci asa cum ar trebui sa fie si iti doresc succes in treaba asta.

Eu am dat un 316i din '91 fara nici cea mai mica improvizatie si cu un interior de ziceai ca masina are 4-5 ani. Abia dupa ce au inceput cautarile pt. un alt E36 mi-am dat seama cat respecta romanul aceasta masina. Am vazut cateva exemplare si nu imi venea sa cred cum aratau, cate improvizatii si cat de jalnic aratau in interior(fetele de portiera prinse cu holtsuruburi imi plac cel mai mult :blink: ) si m-a apucat lehamitea cand am vazut ca am dat vrabia din mana pe cioara din gard.

Link to comment
Share on other sites

Asa e romanul... meserias !

Si eu am fetele de usa prinse cu holzsuruburi. :blink:

Si nu inteleg de ce? Pentru ca ii lipsesc doar clemele alea de plastic, albe.

Eu daca eram in locul fostului proprietar, mergeam o zi sau doua fara fetele de la usi, pana cand gaseam clemele cu pricina, si salvam masina de la tziganeala si implicit pe mine !

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.