Jump to content

Problema scartait infernal in curbe


Fan4BMW

Recommended Posts

Acum 2 zile am schimba basculele la masina stanga + dreapta + bucsele la bara stabilizatoare , bratele erau complect echipate noi noute marca moog sau swag nu mai stiu exact , si ieri am facut un drum de 120 de km si am observat ca in curbe scartaie de nu poti sta in masina si imi freaca cauciucu pe interior de la ce poate sa fie cauza , am fost astazi la service de unde le am comandat si montat la ei mi au spus sa ma duc sa fac unghiu de fuga ca de aia face asa si mi au inchis gura au dreptate ? asta trebuie sa fac sau si au batut joc de mine ? va rog sa va dati cu parerea multumesc anticipat..

 

masina este un bmw 318i din 1992

image_91592.jpg

Edited by Fan4BMW
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 56
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

da au, tre sa faci unghiurile mereu cand umbli la paralelism.

 

si ma mir ca nu ti-au zis imediat dupa ce le-au montat, daca ei nu aveau scule pt unhiuri.

 

tot nu ai gasit un service calumea..

Nu mi au zis tampiti am facut 120 km asa si am frecat cauciucurile pe interior le am facut guma turbo...are cineva idee cat costa sa fac unghiul de fuga cu aproximatie macar? sa stiu daca am buget si pt treaba asta

Link to comment
Share on other sites

Daca repari masina la coltul strazii, asa se intampla! Niciun service serios NU schimba ce ai schimbat tu FARA sa "faca geometria"!!! Poate inveti ceva din asta!:thumbsup:

Bafta!

Service la coltul strazi ? am fost la cel mai mare service din oras AUTO GRUP - care este si reprezentanta la Renaul si Dacia , altul mai bun nu am , nu uitati ca nu stau in bucuresti..

 

@si legat de daune mi a stricat doar cauciucurile pana acuma se pot strica si bratele sau sa fi afectat ceva? inafara de cauciucuri?

Edited by Fan4BMW
Link to comment
Share on other sites

DACA ai toate actele/facturile necesare, poti sa le fortezi mana (poate mergi si cu un avocat) sa-ti schimbe anvelopele pentru neglijenta lor! Dar, daca nu ai un deviz complet al lucrarilor efectuate, semnat si stampilat de ei + factura, nu ai ce face! Oricum, trebuie sa-ti faci geometria!
Link to comment
Share on other sites

DACA ai toate actele/facturile necesare, poti sa le fortezi mana (poate mergi si cu un avocat) sa-ti schimbe anvelopele pentru neglijenta lor! Dar, daca nu ai un deviz complet al lucrarilor efectuate, semnat si stampilat de ei + factura, nu ai ce face! Oricum, trebuie sa-ti faci geometria!

In ce au frecat cauciucurile?

Ei astazi la service mi au spus ca au frecat in aripile de plastic din interior...

 

@c.sainz am toate facturile daca e nevoie o sa le pun si aici sa le vedeti nu e nici o problema nu umblu prin tribunale ca nu am bani de avocati...ori cum cauciucurile le am primit si eu de pomana de pe la alti

@blitzu doar in curbe se aude nu si pe drum drept si la viraje mici rau de tot nu prea face dar cu atat e viteza mai mare si virajul mai mare cu atat mai rau face

 

Am factura + ordin de reparatie +certificat de control daca e nevoie le atasez

Nokia n95615.jpg

Edited by Fan4BMW
Link to comment
Share on other sites

Da, te cred. Doar ca, NU este normal (tehnic, vorbind) sa inlocuiasca aceste piese FARA sa faca si geometria!! ASTA am spus! Si, cu actele in mana, poti face "scandal" daca refuza! Oricum, poti scoate, macar, geometria GRATIS!!! Crede-ma!
Link to comment
Share on other sites

@increatul eu te intaleg perfect dar in cazul in care vor spune cheama si pe papa de la roma voi fi nevoit sa iau avocat dar cum nu am bani sunt sarac lipit pamantului prefer sa nu ma cert cu nimeni si in plus sunt pasnic de felul meu..

@c.sainz stiu iti dau totala dreptate sa fac gura pe banul meu dar eu nu stiu nu pot sa ma duc sa urlu acolo nu sunt genul stau sufar inghit acept dar nush stiu ca pierd pe bani mei...dar asta e traim in romania si toti vor sa neo traga

Edited by Fan4BMW
Link to comment
Share on other sites

Da, te cred. Doar ca, NU este normal (tehnic, vorbind) sa inlocuiasca aceste piese FARA sa faca si geometria!! ASTA am spus! Si, cu actele in mana, poti face "scandal" daca refuza! Oricum, poti scoate, macar, geometria GRATIS!!! Crede-ma!

Nu te-am contrazis nici un moment. E normal ca geometria trebuia facuta dupa aceasta operatiune.

Fan4BMW nu mi-a raspuns la intrebare. Trebuie sa se vada urma unde a frecat cauciucul.

Link to comment
Share on other sites

Nu te-am contrazis nici un moment. E normal ca geometria trebuia facuta dupa aceasta operatiune.

Fan4BMW nu mi-a raspuns la intrebare. Trebuie sa se vada urma unde a frecat cauciucul.

Asa era normal dar la noi totul ce e normal in romania e anormal..

@ti am scris putin mai sus am zis ca cauciucul a lasat urme pe aripa interioara aceea din plastic daca nu ma insel aripa parca i se spune e de plastic si se afla in spatele roti sus a frecat si pe stanga si pe dreapta

Link to comment
Share on other sites

@increatul eu te intaleg perfect dar in cazul in care vor spune cheama si pe papa de la roma voi fi nevoit sa iau avocat dar cum nu am bani sunt sarac lipit pamantului prefer sa nu ma cert cu nimeni si in plus sunt pasnic de felul meu..

@c.sainz stiu iti dau totala dreptate sa fac gura pe banul meu dar eu nu stiu nu pot sa ma duc sa urlu acolo nu sunt genul stau sufar inghit acept dar nush stiu ca pierd pe bani mei...dar asta e traim in romania si toti vor sa neo traga

 

Tocmai de aceea, am spus ca te-ai putea duce insotit de un avocat! Si, NU trebuie sa ... "urli"; se rezolva si cu voce scazuta! Crede-ma! (sau, eu asa procedez :laugh:)

Link to comment
Share on other sites

Daca au frecat in amortizoare inseamna ca piesele pe care le-a schimbat erau mai mult decat praf si a fost facuta geometria cu ele asa.

Am postat inainte sa citesc apropos de frecat in aparatoarea de noroi:)

Edited by blitzu
Link to comment
Share on other sites

Tocmai de aceea, am spus ca te-ai putea duce insotit de un avocat! Si, NU trebuie sa ... "urli"; se rezolva si cu voce scazuta! Crede-ma! (sau, eu asa procedez :laugh:)

E bine daca procedezi asa pentru ca o faci pe buna dreptate si pe bani tai dar nu stiu eu sunt genul de om moale care ma las prostit de toti si evit tot felul de probleme..incerc sa le rezolv ulterior sunt foarte calm in viata si nu imi place sa fac acuzati chiar daca sunt pe buna dreptate stiu am de pierdut tot am incercat sa ma schimb dar nu am reusit poate o data cu inaintarea in varsta o sa devin si eu la fel..

 

@blitzu tot ce e posibil dumnezeu stie...am sunat un amic am vorbit pentru maine de geometri mi a zis ca ma costa cu aproximatie 70 ron o sa o fac maine daca o sa pot si o sa vad dupa aceea daca a fost de la aia..

Edited by Fan4BMW
Link to comment
Share on other sites

Of!!! Muta-te-n Bucuresti! Si te invat!!:laugh:

As faceo cu ceea mai mare placere dar din pacate situatia financiara nu imi permite sa sar dintr-un oras de 6 km la un oras asa mare ...doar daca o sa castig la loto sau doar daca ma duc la un camin de nefamilisti :)) sau varianta cea mai buna dorm in bmw :))

Edited by Fan4BMW
Link to comment
Share on other sites

nu trebuie avocat, OPC e suficient. Practic pentru ei va fi de ales.. ori amenda ori te despagubesc., daca amenda e suficient de mare te despagubesc, daca ai satisfactia ca le-ai facut si tu o gaura. :)

 

 

 

Si intodeauna se reface geometria. E clar vina lor ca nici macar nu au oferit asta.

NU stiu cum ai mers atatia km pe de alta parte.

Eu am schimbat singur toate bratele fata, in garajul meu, dar stiam ca trebuie geometria refacuta si am zis ca nu o fi drama, 10 km pana la service sa merg asa..

 

Vai de capul meu cum am facut aia 10 km.. facea masina ca toti dracii abia o tineam pe strada la 70 de km/h si o curba dinaia prin sat la 90% luata cu 20 km/h scrataiau gumele ca la raliu.. :)

Dar atat am mers.. din garaj la mine pana la service direct la geometrie.. :)

Edited by DOMI
Link to comment
Share on other sites

nu trebuie avocat, OPC e suficient. Practic pentru ei va fi de ales.. ori amenda ori te despagubesc., daca amenda e suficient de mare te despagubesc, daca ai satisfactia ca le-ai facut si tu o gaura. :)

 

 

 

Si intodeauna se reface geometria. E clar vina lor ca nici macar nu au oferit asta.

NU stiu cum ai mers atatia km pe de alta parte.

Eu am schimbat singur toate bratele fata, in garajul meu, dar stiam ca trebuie geometria refacuta si am zis ca nu o fi drama, 10 km pana la service sa merg asa..

 

Vai de capul meu cum am facut aia 10 km.. facea masina ca toti dracii abia o tineam pe strada la 70 de km/h si o curba dinaia prin sat la 90% luata cu 20 km/h scrataiau gumele ca la raliu.. :)

Dar atat am mers.. din garaj la mine pana la service direct la geometrie.. :)

pai si la mine merge volanul mai greu si ma trage intr-o parte si se simtea ca si un balans asa nu stiu cum sa zic si eu dobitoc mai mergeam si 100-120 inafara...

Link to comment
Share on other sites

Of!!! Muta-te-n Bucuresti! Si te invat!!:laugh:

 

 

Salut.

Eu stau in Bucuresti, dar e prima masina BMW pe care o am si mai mult decat atat nu o am decat de 2 luni.

Recomanda-mi te rog un service......stii cum se spune.....ieftin si bun.

 

Scuze de off topic

Edited by Speedo
Link to comment
Share on other sites

Unghiul de fuga se face doar pe fata sau si pe spate? ca astia unde am fost sa fac programare au spus ca fac doar unghiul de fuga adica pe fata nu si pe spate si costa70 lei este bine?
Link to comment
Share on other sites

Unghiul de fuga se face doar pe fata sau si pe spate? ca astia unde am fost sa fac programare au spus ca fac doar unghiul de fuga adica pe fata nu si pe spate si costa70 lei este bine?

Geometria se face atat pe fata cat si pe spate. Pe spate ar trebui sa coste mai putin.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.