Jump to content

Informatii legate de schimbul de lichid pentru frana


Fan4BMW

Recommended Posts

Am si eu din nou o dilema mai mult informatie ca de ajutat fapta e deja facut am fost astazi la service sa schimb lichidul de frana am cumparat 1 litru de lichid de frana ATE de la colegul claudiu , toate bune si frumoase am ajuns la service stiam ca lichidul de frana se schimba sub presiune cu o pompa speciala astia la service nu au avut aceea pompa speciala au inceput sa desfaca conductele pentru frane au inceput cu stanga fata dupaia dreapta spate dupaia stanga fata si la sfarsit stanga spate au lasat sa curga cat au lasat au inceput sa toarne dinala mi au dat masina jos de pe elevator si mau pus sa apas pedala de frana de 5 ori , acum intrebarea mea este urmatoarea au procedat bine ?

 

ma intreb daca voi avea probleme in viitor de exemplu

 

sa nu prinda franele

sa am pierderi de lichid

sa se slabeasca franele in timp

sau tot felul de probleme ce pot aparea la urma uremi imi este foarte frica ca vorbim de frane..

Link to comment
Share on other sites

Asa fac in multe locuri, asa mi-a facut si mie, dar nu la service, si mi-a zis ca e ok, a fost acum un an jumate, si frana e OK. INtr-adevar ar trebui sa aiba o pompa de vid s atraga lichidu vechi si sa il bage pe al nou. Mie mi-a bagat cam 700 de ml. A turnat pana cand i s-a parut ca s eschimba culoare la lichidul care curge.

Dupa cum ai scris tu mai sus, frana dreapta fata e neaerisita.

Link to comment
Share on other sites

acum intrebarea mea este urmatoarea au procedat bine ?

ma intreb daca voi avea probleme in viitor de exemplu

 

Mai toata lumea inlocuieste lichidul de frina prin metoda cea mai la indemina public/style_emoticons/default/twoup.gif dar si uneori cea mai costisitoare (mai tirziu) public/style_emoticons/default/angry.gif :

1) un operator apasa frina, se face presiune in sistem si

2) al doilea operator desface supapa de pe cilindrul receptor si lichidul de frina este recuperat printr-un furtun sau tisneste prin imprejurimi.

 

Multi am auzit: "apasa", "dai drumul" public/style_emoticons/default/blink.gif , repetat de actionarea supapei cilindrului de frina de fiecare data.

 

Metoda este TOTAL CONTRAINDICATA deoarece:

1) Pedala de frina va fi actionata la maxim, garnitura de cilindrului pompei va parcurge o distanta neobisnuit de mare si mai ales va lucra intr-o zona in care "NU A MAI FOST", nu a mai lucrat, nu este rodata si sigur nu e recomandata.

Aceasta zona, care in timp, ani, poate devini usor coroziva actioneaza ca un "smirghel" pe garnitura pompei de frina.

In plus cursa mare pe o zona care nu a fost lubrifiata cu lichid de frina va crea o UZURA MARE acestei garnituri.

2) Forta uneori prea mare cu care se actioneaza asupra garniturii pompei - se apasa exagerat citeodata - mareste si mai mult uzura acestei garnituri.

3) In urma actionarilor repetate (poate 10 - 15 la fiecare roata), la fiecare "apasa", "dai drumul" se uzeaza filetul supapei aerisitorului sau zona de etansare.

 

CONSECINTE:

Depinzind de factorii prezentati mai sus, sigur viata garniturii cilindrului pompei de frina este scurtata sau se poate strica un aerisitor al cilindrului receptor. public/style_emoticons/default/bashwall.gif

 

Ei bine vor spune unii, dar la ambreiaj cum de functioneaza atit de mult garnitura si pe o cursa asa de mare?

Foarte corect, cursa este mare dar si suprafata cilindrului este extrem de prelucrata chiar de garnitura. In plus la fiecare actionare suprafata cilindrului este unsa cu lichid de frina (ambreiaj) si practic garnitura "merge" pe o pelicula foarte fina de lichid si uzura ei este ff mica. Fapt dovedit de practica.

 

Sursa

Link to comment
Share on other sites

Asa fac in multe locuri, asa mi-a facut si mie, dar nu la service, si mi-a zis ca e ok, a fost acum un an jumate, si frana e OK. INtr-adevar ar trebui sa aiba o pompa de vid s atraga lichidu vechi si sa il bage pe al nou. Mie mi-a bagat cam 700 de ml. A turnat pana cand i s-a parut ca s eschimba culoare la lichidul care curge.

Dupa cum ai scris tu mai sus, frana dreapta fata e neaerisita.

Dar zici ca acum 1 an jumatate ai schimbat lichidul de frana ai avut probleme cu franele de 1 an si jumatate ti au facut figuri din cauza ca a fost schimbat asa?

 

Multumesc frumos un raspuns de nota 10 mai mult decat satisfacator

Link to comment
Share on other sites

Mi-e mi s-a schimbat lichidul astfel.

A fost scos cel vechi pe la supapele respective, dupa care pe calculator nu stiu ce comenzi, probabil in legatura cu sistemul ABS si pompa de frana s-a facut un fel de eliminare totala a lichidului, o data pe fiecare roata(se auzea pompa de frana cum lucra singurica, fara apasari de pedala) dupa care unul era responsabil cu completarea permanenta cu lichid la nivel, altul era trimis de la o roata la alta, nu stiu ordinea, de catre cel care era cu calculatorul pe masina si ultimul tinea apasata pedala de frana( o data la fiecare roata) atunci cand IT-istul ii spunea.

La final a facut un test complet al sistemului de franare precum si "pozitionarea automata a pedalei de frana".

NU e inventie ceea ce am scris, am asistat la acest lucru si vedeam pe laptop, dupa ce s-a facut legatura cu masina si a deschis programul era ceva de genul -aerisire roata stanga fata-tineti apasat pedala de frana(timp in care se auzea pompa cum lucreaza)-dati drumul la pedala de frana si in final aparea un OK si trecea la alta roata. S-a intamplat la o roata sa nu dea OK si s-a repetat aerisirea si abia dupa aceea s-a trecut la alta roata deoarece programul revenise la aerisirea "nereusita".

A fost ceva de genul next, next, next, finish.

Link to comment
Share on other sites

Nu te gandi ca am fost la reprezentanta sau ceva de genu. Un priten bun are un mic service in Calugareni(jud. Giurgiu), el se ocupa de ce inseamna test la o masina, comanda de piese plus un mecanic priceput(care unde nu stie nu se baga) si un ucenic. Nu se ocupa cu reparatii de motoare, face orice altceva adiacent motorului, bucsaraie, ulei etc.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.