Jump to content

E46 M-technikII 320d


flavius.paul

Recommended Posts

Masina a fost achizitionata in martie 2011, nascuta in 2005, a copilarit primii trei ani in Germana si a inceput sa se maturizeze din 2008 pana in prezent pe meleagurile noastre.

 

Pentru mine este al treilea e46 (dupa un 318d touring si 316i) si pot spune ca este acel e46 mult visat.

 

Istoric… in momentul achizitionarii din pricina unor proprietari indiferenti, masina nu se afla intr-o stare tehnica & estetica tocmai ok, de aceea in ea s-au investit destul de mult timp, bani si pasiune pentru a o adduce la stadiul din prezent si se vor investii in continuare cei trei factori necesari unui pasionat pentru a pastra masina intr-o stare de exceptie.

 

Suma de achizitie plus totalul de invistitii se ridica undeva la 12.ooo euro.

 

Lista de investitii o voi impartii pe doua categorii: Intretinere & Tunning

I. Intretinere:

- revizie totala motor (filtre, ulei motor, servo, lichid frana, grup)

- curatare motor ( galerie admisie, senzori , valva egr, circuit turbo )

- doi senzori parcare

- termostat apa & egr

- set anvelope 18’’

- kit complet ambreaj + volanta

- bucse bascule & telescoape fata

- tampoane motor + cutie + racord flexibil

- oglinzi exterioare

- senzor pilot automat

- stergatoare bosch & baterie boch 100ah

- inlocuirea anumitor accesorii/ plastice cu urme de uzura

- covorase mocheta oem

 

II. Tuning:

- resoftare ECU: 180CP/390NM

- faruri Xenon OEM + AngelEyes SMD + Xenon proiectoare

- eleron luneta & portbagaj

- folie autorizata 25% transparenta

- bara rigidizare (strutbar) punte fata

- pedale aluminiu M

- grile crom look

- inele crom look + folie carbon bord

- colant carbon 3D diverse elemente (praguri, fusta bara spate, proiectoare, interior faruri etc)

- manson schimbator cusatura M

- difuzoare harman/kardon + amplficare statie Sony XM-754 (4*75W RMS)

- iluminare interior complet LED 6000k

- triple led (urmeaza)

- toba sport Carub (urmeaza)

 

 

Lista de optionale ale fabricantului:

 

1CA SELECTION COP RELEVANT VEHICLES

167 EU4 EXHAUST EMISSIONS NORM

226 SPORTS SUSPENSION SETTINGS

249 MULTI-FUNCTION FOR STEERING WHEEL

320 MODEL DESIGNATION, DELETION

338 M SPORTS PACKAGE II

403 GLAS ROOF, ELECTRIC

411 WINDOW LIFTS, ELECTRIC

423 FLOOR MATS, VELOUR

428 WARNING TRIANGLE

431 INTERIOR RR VW MIRROR W AUT ANTI-D

441 SMOKERS PACKAGE

473 ARMREST, FRONT

481 SPORT SEATS F DRIVER/FRONT PASSENGER

494 SEAT HEATING F DRIVER/FRONT PASSENGER

495 3. HEADREST REAR CENTRE

508 PARK DISTANCE CONTROL (PDC)

520 FOGLIGHTS

521 RAIN SENSOR

534 AUTOMATIC AIR CONDITIONING

550 ON-BOARD COMPUTER

606 NAVIGATION SYSTEM BUSINESS

644 PREP. FOR. MOB. PH. BLUET. INTERF.

672 CD CHANGER BMW FOR 6 CDS

710 M LEATHER STEERING WHEEL

716 M AERODYNAMICS PACKAGE II

724 EDITION SPORT

760 INDIVIDUAL HIGH-GLOSS SATIN CHROME

770 INTERIOR TRIM ALU SILVER CUBE

775 INDIVIDUAL ROOF-LINING ANTHRACITE

785 WHITE DIRECTION INDICATOR LIGHTS

787 M LT/ALY WHEELS DOUBLE SP.135 W MIXED T.

8SP COP CONTROL

801 GERMANY VERSION

818 MAIN BATTERY SWITCH

863 EUROPE/DEALER DIRECTORY

879 GERMAN/OWNERS HANDBOOK/SERVICE BOOKLET

972 COMFORT PACKAGE

 

http://img855.imageshack.us/img855/7546/dsc044316x9.th.jpghttp://img40.imageshack.us/img40/1231/dsc041516x9.th.jpghttp://img23.imageshack.us/img23/4425/dsc042916x9.th.jpg

 

http://img94.imageshack.us/img94/6866/dsc0432crop.th.jpg

Edited by flavius.paul
Link to comment
Share on other sites

Foarte frumoasa, ca si vechiul 316 de altfel :)

Ce cauciucuri ai pe spate? 225/40/18 sau 255/35/18?

Mi-as lua si eu modelul ala de jante dar ma gandesc sa nu atinga cu 255/35.

 

Momentam am 225/45 fata si 245/40 spatele, pe spate trebuie se le schimb si voi pune ca si pe fata 225/45 - au balon nitel mai mare decat cu 245/40 + fiind mai inguste trage mai bine motorul.

 

Nu-ti recomand 255, se va cunoaste la tras si consum, compromisul ok sunt cele de la seria 5 -> 245/40, eu le prefer mai inguste si putin mai inalte in balon de aceea voi merge pe 225/45.

Edited by flavius.paul
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 months later...

@shoot3r90 - Asa m-a indrumat inima de ceva timp (2-3ani). Stiu de ce ma intrebi lucrul acesta... mi-au trecut prin mana atat modele de la mercedes cat si audi, dar pentru personalitatea si temperamentul meu BMW-ul se potriveste cel mai bine. Mercedesurile sunt destul de soft pentru mine, Audi ... masini foarte bine construite, dar personalitatea lor nu e bine definita ar dorii sa fie un bmw si mb la un loc...

 

Revenind la jucaria de fata... intre timp am mai schimbat mici componente pe la suspensie ce aveau o oarecare uzura (bucse oscilante, flanse, etc).

Pe partea estetica... zilele trecute am reusit sa instalez triplele led achizitionate de la veyron. Toba sport Carub a fost instalata si ea - si chiar imi place rezultatul estetic...

 

Voi mai atasa trei cadre cu ea de pe la diverse plimbari, inca nu am vrut sa ma apuc de o sedinta dedicata, mai am inca cateva maruntisuri de pus pe ea:

- inlocuit folia spate 7% -> 25% (doresc aceeasi nuanta ca si fata)

- semnale laterale 8 leduri - M style

- ploape faruri FL

post-8508-0-23863200-1319010846_thumb.jpg

post-8508-0-53873600-1319010852_thumb.jpg

post-8508-0-82984100-1319010924_thumb.jpg

Edited by flavius.paul
Link to comment
Share on other sites

frumoasa masinuta, pozele astea ii fac dreptate, dar pune unele neprelucrate :). Nu imi place ce le-ai facut etrierilor, banuiesc ca sunt doar Brembo cover si nu sunt cu adevarat etrieri Brembo, nu prea cred ca isi au rostul, mai bine cei stock vopsiti in culoarea OEM!
Link to comment
Share on other sites

Da :) M-am intalnit cu Marius in sfarsit... deasemeni il felicit pentru grija ce o are pentru jucaria lui -> 320d e46. Noi pastram legatura... sper sa-l pot ajuta in anumite chestiuni.

 

Cat despre e46-ele cu pricina... azi mi-au sosit pleoapele de la vopsitor si semnalele laterale M :frantics:

 

In seara asta am montat o pleoapa, m-am chinuit destul de mult sa o asez... vor avea un aer mult mai discret fata de cum se monteaza normal. Promit ca voi revenii cu poze :)

 

Saptamana viitoare merg sa schimb si folia spate + ceva schimbari prin instalatia de sonorizare si pot spune ca am terminat in sfarsit proiectul de "reabilitare" al acestui e46.

 

Multumesc colegilor ce m-au ajutat pe alte topicuri sa aduc acest exemplar e46 la un alte "nivel" de intretinere.

post-8508-0-72355900-1319307753_thumb.jpg

post-8508-0-87214000-1319307765_thumb.jpg

Edited by flavius.paul
Link to comment
Share on other sites

:goodjob:

 

semnalele sunt.... :frantics:

 

ps: mie imi plac etrierii brembo, rosii :thumbsup:

 

Merci

 

Chiar uitasem sa mentionez ... la semnale vreau saptamana viitoare sa fac o vizita pe la un electronist -> doresc sa fie alimentate o data cu pozitia dar sa-si pastreze si rolul de semnalizare (am un sentiment urat ca va trebuii sa dau rotile fata jos <_< pentru a face legaturile )

 

@Brembo - intotdeauna vor fii pareri pro/contra - sunt constient de faptul ca o parte din noi le considera kitsch, mie personal mi-a placut aspectul (dar trebuie neaparat sa ai niste jante cu care sa le asortezi)

Edited by flavius.paul
Link to comment
Share on other sites

eu vroiam sa subliniez faptul ca, culoarea rosie nu e Trade mark Brembo, sunt o gramada Big brake kit-uri cu etrieri rosii, si nu cred ca in cazul tau se punea problema de Brembo wannabe, din punct de vedere estetic da foarte bine, in functie si de culoarea jantelor si a caroseriei (contrast).
Link to comment
Share on other sites

eu vroiam sa subliniez faptul ca, culoarea rosie nu e Trade mark Brembo, sunt o gramada Big brake kit-uri cu etrieri rosii, si nu cred ca in cazul tau se punea problema de Brembo wannabe, din punct de vedere estetic da foarte bine, in functie si de culoarea jantelor si a caroseriei (contrast).

 

Am inteles punctul de vedere si il apreciez, raspunsul meu a fost tangential la postul lui mik15 :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.