Jump to content

suspensie sport


idx

Recommended Posts

  • Replies 66
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Ce jante ai.?sincer sa fiu pe mine ruliul ma deranjeaza un pic dar eu am jante pe 16 si balon 55'in rest la mine se simte la fel atat ca am coborarea 55 cu 35

Style 32, 8x18 fata, 8.5x18 spate, cu anvelope 225/40 fata, respectiv 255/35 spate.

Imi imaginez ca arata foarte bine masina ta, coborata 55 cu 35, insa mie mi-a fost teama ca daca o voi cobora in felul acesta nu va mai fi practica, in special in sezonul rece.

 

mie mi se pare prea mica diferenta , adica cand te urcai in masina , aceasta mai cobora de fata putin ..cam cum e acum :)

 

oricum , eu personal pe a mea as prefera sa o am putin mai inalta :) ..susp. sport de fabrica ,aia mai soft..deabi le intra cricu la astia de la vulcanizare sub masina...adica ridica putin de masina.

Intr-adevar diferenta foarte mare nu este. Din specificatii trebuia sa coboare 3.5cm pe fata si sincer cred ca asa s-a si intamplat.

 

Ideea este insa ca nu am schimbat suspesia doar pentru look, chiar daca a fost si acesta un criteriu. Cea veche era deja destul de uzata, astfel ca trebuia sa aleg fie 4 amortizoare stock noi, fie kit suspensie.

 

Imi place ce vad :) iar telescoapele toate sunt stock? Schimbate sau de pe vremea masinii?

Cat te-a ajuns setul de arcuri?

Multam de apreciere! :)Am schimbat si arcuri si amortizoare cu kit-ul de suspensie despre care spuneam mai sus - H&R Touring Cup Kit. Costuri totale undeva la 2300 ron suspensia + vreo 200 ron montat.

 

@idx pt body roll iti recomand bari stabilizatoare,mai ales ca la tine sunt mai ieftine si le fabrica si H&R

Ma gandeam in prima faza sa pun o bara de rigidizare, pentru ca am tot auzit ca la e46 oalele amortizoarelor au tendinta sa se apropie, in timp. Iar o suspensie mai rigida cu siguranta nu ajuta din punctul asta de vedere.

O sa mai fac niste km asa, sa ma obisnuiesc cu ea si ma decid si in privinta barelor stabilizatoare.

Edited by idx
Link to comment
Share on other sites

aaa eu zic de anti roll bars http://www.raceperformancemodified.com/BMW-E46-Shop/BMW-E46-HR-Adjustable-Anti-Roll-Bar-Kit

bari rigidizare am fata spate deja :)

@Poiuyt doar la M tech cred

o sa incerc sa vad la mine dar nu cred ca difera part number,oricum la compact e mai dubios,teoretic toate 325 compact au venit cu suspensie sport de fabrica.Practic nu am reusit sa gasesc codul de pe amortizoare nicaieri :)

Edited by alex230ro
Link to comment
Share on other sites

@Poiuyt doar la M tech cred

o sa incerc sa vad la mine dar nu cred ca difera part number,oricum la compact e mai dubios,teoretic toate 325 compact au venit cu suspensie sport de fabrica.Practic nu am reusit sa gasesc codul de pe amortizoare nicaieri :)

 

 

pai basculele pt suspensie sport arata ca si cele normale doar ca lasa masina mai jos fata de cele normale :)

Edited by POIUYT
Link to comment
Share on other sites

ma uit la part numer cand le-oi da jos :p

 

edit:

 

http://bmwfans.info/parts/catalog/E46/Compact/Europe/325ti-M54/LHD/N/2001/june/browse/front_axle/front_axle_support_wishbone/

 

uite

zice doar pentru For vehicles with:

M Sports package II

iar la mine am

Vehicle information Type code AT31 Type 325TI (EUR) Dev. series E46 (5) Line 3 Body type COMP Steering LL Door count 3 Engine M54 Cubical capacity 2.50 Power 141 Transmision HECK Gearbox MECH Colour TITANSILBER METALLIC (354) Upholstery STOFF/KUNSTLEDER ASIA/ANTHRAZIT (H4AT) Prod. date 2001-06-25 Order optionsNo. Description 210 DYNAMIC STABILITY CONTROL (DSC) 249 MULTI-FUNCTION FOR STEERING WHEEL 262 HEAD AIRBAG 288 LT/ALY WHEELS 315 REAR WINDSCREEN WIPER 320 MODEL DESIGNATION, DELETION 403 GLAS ROOF, ELECTRIC 423 FLOOR MATS, VELOUR 428 WARNING TRIANGLE 431 INTERIOR RR VW MIRROR W AUT ANTI-DAZZLE 441 SMOKERS PACKAGE 473 ARMREST, FRONT 481 SPORT SEATS F DRIVER/FRONT PASSENGER 493 STORAGE COMPARTMENT PACKAGE 494 SEAT HEATING F DRIVER/FRONT PASSENGER 502 HEADLIGHT WASHER SYSTEM 508 PARK DISTANCE CONTROL (PDC) 522 XENON LIGHT 534 AUTOMATIC AIR CONDITIONING 661 RADIO BMW BUSINESS 672 CD CHANGER BMW FOR 6 CDS 801 GERMANY VERSION 818 MAIN BATTERY SWITCH 863 EUROPE/DEALER DIRECTORY 879 GERMAN/OWNERS HANDBOOK/SERVICE BOOKLET Series optionsNo. Description 226 SPORTS SUSPENSION SETTINGS 255 SPORTS LEATHER STEERING WHEEL 321 EXTERIOR PARTS IN BODY347 TITAN. LINE EXTERIOR 520 FOGLIGHTS 548 SPEEDOMETER WITH KILOMETER READING 550 ON-BOARD COMPUTER 832 BATTERY IN LUGGAGE COMPARTMENT 851 LANGUAGE VERSION GERMAN .

Edited by alex230ro
Link to comment
Share on other sites

pai basculele pt suspensie sport arata ca si cele normale doar ca lasa masina mai jos fata de cele normale :)

 

M-am gandit ca s-ar putea sa fie necesara schimbarea bieletelor, cu unele mai scurte, insa mi s-a spus ca nu - de la Racing Nick. De bascule recunosc ca nu am intrebat explicit, dar pana acum nu mi-a spus nimeni nimic de ele, nici macar mecanicul care a montat suspensia.

 

Ajuta-ma te rog cu ceva mai multe detalii Poiuyt. Cum ar trebui sa imi dau seama daca trebuia sa le schimb? Poate avea vreun impact negativ faptul ca le folosesc inca pe cele vechi?

Link to comment
Share on other sites

1.Cum ar trebui sa imi dau seama daca trebuia sa le schimb?

2.Poate avea vreun impact negativ faptul ca le folosesc inca pe cele vechi?

 

 

 

1. Pai nu ai cum sa iti dai seama , daca ai avut suspensie normala , normal ar fi trebuit sa pui bascule pt suspensie mai joasa, daca nu le-ai schimbat n-are nimic.

 

2. nu.

Edited by POIUYT
Link to comment
Share on other sites

M-am gandit ca s-ar putea sa fie necesara schimbarea bieletelor, cu unele mai scurte, insa mi s-a spus ca nu - de la Racing Nick.

 

Daca ai pus suspensie sport, la E46 trebuie sa schimbi si bieletele neaparat.

Bine...poti sa aplici si varianta: Las-o ba..ca merge asa!

Edited by BRANDEX
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.