Jump to content

Problema sprituitoare parbriz


r4ulik

Recommended Posts

Am cautat putin pe aici, dar nu am gasit ceva asemanator, poate nu am cautat bine, nu-mi dati in cap.

Am o problema, de cateva zile cand dau sa spal parbrizu nu iese lichid de spalare, stergatoarele merg in gol, fara lichid.

 

Nu ma pricep inca prea bine, dar ce ar putea fi? Am dat capitonajul de la capota jos am verificat conexiunile sunt ok, am verificat sigurantele de sub capota, m-am gandit ca poate fi arsa careva, am verificat mufa de la motorasul de tragere lichid, totul pare ok. Ce ar putea fi?

 

Sa fie maneta de la stergatoare?

 

Multumesc anticipat!

 

Ciao, Raul.

Link to comment
Share on other sites

Am cautat putin pe aici, dar nu am gasit ceva asemanator, poate nu am cautat bine, nu-mi dati in cap.

Am o problema, de cateva zile cand dau sa spal parbrizu nu iese lichid de spalare, stergatoarele merg in gol, fara lichid.

 

Nu ma pricep inca prea bine, dar ce ar putea fi? Am dat capitonajul de la capota jos am verificat conexiunile sunt ok, am verificat sigurantele de sub capota, m-am gandit ca poate fi arsa careva, am verificat mufa de la motorasul de tragere lichid, totul pare ok. Ce ar putea fi?

 

Sa fie maneta de la stergatoare?

 

Multumesc anticipat!

 

Ciao, Raul.

verifica motorasul pompei de apa sau daca nu cumva e infundata sita din rezervorul de lichid.(se demonteaza usor)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Am alimentat motorasul pe direct, adica am scos mufa si am pus plus si minus de la baterie si nu s-a intamplat nimic. Trebuia sa faca zgomot motorasul?

Acum am scos complet motorasul si ma gandeam sa-l duc la un electrician sa-l verifice, daca nu merge cumpar altul.

 

Mai astept si alte sfaturi, cat se paote de urgent!

 

Stima, Raul.

Link to comment
Share on other sites

Am alimentat motorasul pe direct, adica am scos mufa si am pus plus si minus de la baterie si nu s-a intamplat nimic. Trebuia sa faca zgomot motorasul?

Acum am scos complet motorasul si ma gandeam sa-l duc la un electrician sa-l verifice, daca nu merge cumpar altul.

 

Mai astept si alte sfaturi, cat se paote de urgent!

 

Stima, Raul.

 

trebuia sa-ti mearga motorasu cand ai pus curent pe el, trebuie sa faca sgomot, sa bazaie

Link to comment
Share on other sites

Am pus curent direct de la baterie si nu s-a intamplat/auzit nimic, concluzia e ca s-a ars motorasul?

Se poate repara? sau cat costa un motoras in dezmembrari?

 

Stima, Raul.

 

Probabil ca nu mai ating periile colectorul. Se poate desface si curata desi nu red ca gasesti alte perii sau vei pune de alt tip. Cel mai bine e sa pui altul si gata.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

eu am aceeasi problema la un E90.

se aude motorasul, dar nu scuipa apa. cand este mai gol rezervorul cu lichid, atunci arunca apa la un sfert de parbriz, in loc de jumatate. la sprituri merge mai tare, dar daca trag de maneta la maxim de abia se simte, parca nu am nimic in rezervor.

ciudat este ca cel de la xenon merge, fara probleme, doar cel de la parbriz face fite. am incercat sa il desfac, dar este ascuns bine.

vreo ideie in cazul meu ?

merci.

Link to comment
Share on other sites

eu am aceeasi problema la un E90.

se aude motorasul, dar nu scuipa apa. cand este mai gol rezervorul cu lichid, atunci arunca apa la un sfert de parbriz, in loc de jumatate. la sprituri merge mai tare, dar daca trag de maneta la maxim de abia se simte, parca nu am nimic in rezervor.

ciudat este ca cel de la xenon merge, fara probleme, doar cel de la parbriz face fite. am incercat sa il desfac, dar este ascuns bine.

vreo ideie in cazul meu ?

merci.

 

verifica furtunul care trece pe langa balamaua capotei, sa nu fie cutat in momentul inchiderii capotei, poti sa verifici cu capota ridicata cum arunca, asa a patit un amic, ii mergeau stropitorile doar cu capota ridicata

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

eu am aceeasi problema la un E90.

se aude motorasul, dar nu scuipa apa. cand este mai gol rezervorul cu lichid, atunci arunca apa la un sfert de parbriz, in loc de jumatate. la sprituri merge mai tare, dar daca trag de maneta la maxim de abia se simte, parca nu am nimic in rezervor.

ciudat este ca cel de la xenon merge, fara probleme, doar cel de la parbriz face fite. am incercat sa il desfac, dar este ascuns bine.

vreo ideie in cazul meu ?

merci.

ai rezolvat ceva?

 

si la mine e exact la fel.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.