Jump to content

Poate fi montat un motor de M3 pe un 316i


Karolus

Recommended Posts

In curand voi fi si eu un fericit(sper) posesor de bmw si as avea o intrebare pentru cunoscatorii in domeniu care sunt membri ai acestui forum.

 

Un motor M3 poate fi montat pe un 316i compact din 2000? si care ar fi, in mare, demersurile de facut pt asta

 

In afara de cumpararea motorului,desigur :wacko: :wacko: :wacko:

 

Multumiri anticipate pt raspunsuri si o zi cat mai buna

Link to comment
Share on other sites

Cred ca iesi si mai ieftin si cu nervii intregi daca alegi varianta M3 second

plus ca, orice i-ai face la 316-le ala, tot n-o sa-l aduci la aceeasi linie cum e M3-ul autentic.

Daca ai nervi de otel si un buget maricel, te poti apuca de acest proiect, satisfactiile vor fi pe masura.

Link to comment
Share on other sites

e vorba de un 316i compact din 2000,are motorul de 105HP pe el

 

cu privire la cumpararea unui M3 direct, m-am gandit la varianta asta, dar cand am vazut ce impozit ar trebui platit mult-iubitului stat roman, m-am calmat...in plus,m-am gandit la varianta asta pt ca ma batea gandul sa nu il trec in acte :D

 

masina e cu cutie manuala la momentul actual

 

ca sa raspund la toate mesajele :)

 

deci pe scurt,mi-ar fi foarte util sa ma interesez la un service serios sa aflu cat m-ar costa toata afacerea,cu toate modificarile care ar trebui facute masinii

 

Ca nou-venit aici (contul l-am facut chiar azi),chiar nu ma asteptam la o primire asa calduroasa,daca pot sa spun asa :)

 

Multam fain pentru toate raspunsurile :)

Link to comment
Share on other sites

S-a vandut asta pe ebay care a fost 323 touring si i-a facut transplant de pe m3 la cam tot, doar ca nu mai gasesc topicul in care descria etapele :

http://cgi.ebay.com/ebaymotors/E46-M3-Touring-Wagon-S54-Engine-Rial-6spd-eibach-NR-/140573057906?pt=US_Cars_Trucks&hash=item20bacea372

 

Mai este acesta: http://www.rogueengineering.com/mm5/merchant.mvc?Screen=CTGY&Category_Code=2002WAG

 

si aici topicul despre cel de pe ebay : http://forum.e46fanatics.com/showpost.php?p=12865227&postcount=1

Edited by poison
Link to comment
Share on other sites

daca gasesc un service foarte bun si aflu exact tot ceea ce presupune "operatia", nu as vrea sa raman la stadiul de proiect

 

de bani s-ar face rost pana la urma;e o investitie pe care nu o fac in fiecare an,totusi

 

daca nu se poate si nu se poate,adica nu ar putea sa imi garanteze suta la suta ca iese bine, o sa ma gandesc la posibilitatea de a monta un motor mai mic decat M3-ul

Link to comment
Share on other sites

eu sunt curios daca se va trece la fapte sau ramane la stadiul de proiect.

Aberatii , vrabia malai viseaza , daca avea bani de asa ceva lua cel putin o masina apropiata . Dintr0un compact se viseaza M3 . MA mir ca mai puneti botic la topicuri de genul asta .

Link to comment
Share on other sites

Omul a intrebat, fiecare si-a dat cu parerea. Eu nu m-as baga la asa ceva, as lua un M3 second daca as avea bani sa il intretin asa cum trebuie. La cat ma costa intretinerea la 330cd (am o medie de 30 mil/luna - include tot motorina, piese, rca bla bla bla) cred ca M3 imi iau cand o sa castig minim EUR 3,000/luna (si aici vb de M3 e46 nu e90....)
Link to comment
Share on other sites

cu tot cu manopera sa arunci cateva mii de euro problema fiind ca masina cand o vinzi o vei vinde pe nimic,apoi cam toate motoarele de M3 sunt alergate in draci asa ca te poti astepta sa schimbi cuzinetii destul de rapid+ca la 2 ani cand facii itp trebuie sa pui motorul original pe masina inapoi.Una peste apta mai bine tii banii si iei altceva de ex un E36 sau E46 cu motoare mai mari .O intrebare de ce ai ales E36 compact?datorita pretului mai mic?
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.