Jump to content

BMW M3 CSL


Vinti

Recommended Posts

De ce nu am inceput cu topul celor mai puternice sau mai rapide masini? Pentru ca nu este greu sa construiesti o masina cu mii de cai-putere sau care sa atinga viteze astronomice, in schimb este destul de delicat sa realizezi un sistem de franare performant si andurat. Primul loc este ocupat de BMW M3 CSL, la egalitate cu Koenigsegg CC8s si Porsche 996 Turbo, cele trei modele reusind sa se opreasca de la 100 km/h in 2,4 secunde. Prin urmare, oricare dintre ele ar putea sta pe prima pozitie, dar... M3 CSL este singura care emana un aer mai terestru. Desi urmatoarea afirmatie s-ar putea sa nu trezeasca simpatie, imi permit a spune despre CSL ca este, poate, ultimul BMW veritabil. Astept ca realitatea, adica bavarezii, sa ma contrazica. Secretul performantelor sta ascuns in niste discuri ventilate de 345 mm diametru si 28 mm grosime pe fata & 328 mm diametru si 20 mm grosime pe spate, de asemenea ventilate. BMW M3 CSL este unul dintre putinele produse de pe piata auto care musteste de motorsport, totul fiind oferit intr-un pachet adecvat utilizarii cotidiene. Despre performantele dinamice nu discutam aici, desi ar fi fost placut sa evoc cei 6 cilindri in linie si muzica lor. O masina cu un aer ceva mai agresiv decat o berlina de familie, reusind sa dea emotii unor bolizi care s-au nascut pentru a performa. Imi permit a spune ca asa ar trebui sa arate toate masinile de pe Terra pentru a putea spera la o lume mai buna, mai coerenta si mai lipsita de ambitii irationale. Si asta pentru ca orice refulare si-ar gasi solutionarea la un semafor sau pe niste serpentine. Probabil ca psihologii ar da faliment daca in garajul fiecaruia ar exista un BMW M3 CSL.

 

http://www.promotor.ro/TOP_10_Braking

Link to comment
Share on other sites

asta ar fi masina ideala pentru mine...pacat ca nu-mi pot permite asa ceva...desi visez la ea de cand am vazut prima data un CSL-in poza , ca in realitate n-am avut placerea...

153083[/snapback]

Nu are nika.E frumoasa pisica ta :) Una dintre celemai frumoase de pe la noi chiar daca nu e M3 :blink:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.