Jump to content

Vas expansiune fisurat!


alex21ro

Recommended Posts

La E46 mi-a crapat vasul de expansiune am incercat sa il lipesc pina dau comanda de unul nou dar nu a tinut!Stie cineva daca pot gasi asa ceva in afara de bavaria?si cam cat costa?

153212[/snapback]

vezi la arabi , pe Mihai Bravu , sigur au :blink:

Edited by vadim_braia
Link to comment
Share on other sites

Bai nu stiu cum ale dreaq astea se sparg chiar in pragul ierni,si la mine la e30 chiar acum cand trebuie sa vina vremea nasoala,friguroasa mi sa fisurat un furtun de apa si e un furtun din asta asa mai dichisit sa vad ce improvizatie pot sa fac pe acolo ca nu se mai poate.......cu preturile astea.
Link to comment
Share on other sites

shi eu l-am schimbat.Dar sincer nu shtiu cat a fost.Parca in jur de 70 eu.Apropo nu tzine cu orice l-ai lipi .. crede-ma pe cuvant :blink: .Shi mai ceva , asta e boala am impresia la modelu` asta.Ca din 4 cunoscutzi posesori de E46 totzi am patzit la fel .Nu imi dau seama care e faza.Shtie careva ceva apropo de asta ? :) :)
Link to comment
Share on other sites

Am o cunostinta cu un 5-ar care si-a facut la un atelier de reparat radiatoare de pe Giulesti...un vas de expansiune din TABLA...identic cu cel din plastic...l-a costat 6 mil dar a scapat de grija...se pare ca meseriasul cunoaste "boala" si s-a adaptat la piata libera...este o varianta...
Link to comment
Share on other sites

Am o cunostinta cu un 5-ar care si-a facut la un atelier de reparat radiatoare de pe Giulesti...un vas de expansiune din TABLA...identic cu cel din plastic...l-a costat 6 mil dar a scapat de grija...se pare ca meseriasul cunoaste "boala" si s-a adaptat la piata libera...este o varianta...

153647[/snapback]

tabla ?? :blink: 6 milioane :) + k daca e din tabla cum mai vezi nivelul apei ??? :)

Link to comment
Share on other sites

la mine are o tija speciala cu un plutitor care in momentul in care desfaci capacul se ridica pana la o anumita gradatie, in functie de nivelul lichidului de racire din vas...( 318 ci din 2001) nu stiu cum este la alte modele....n-am spus ca recomand asa ceva...am adus o informatie....oricum nu cred sa aiba cineva ghinionul sa se strice vasul de mai mult de 2-3 ori pentru a merita investitia...dar cu titlul de informatie....
Link to comment
Share on other sites

si la mine tot cu plutitor e!ideea e ca cel de plastic are un sistem de prindere pe con,ma intreb cum a reusit prietenul tau sa isi faca unul din tabla,suna a improizatie grosolana!eu unul nu m-as juca cu asa ceva!da poate as face tevile acelea din instlatia de racire din alte materiale decat din plastic,in general si alea au probleme se sparg destul de des(ma refer la cele care sunt prinse pe motor),dar un vas e destul de greu sa il faci din tabla are forma destul de ciudata si se monteaza prin mufare deci exista riscul sa nu etanseizeze bine!
Link to comment
Share on other sites

Am precizat ca l-a facut cineva care repara radiatoare de masina...eu am lucrat in service cand eram mai tinerel si m-am uitat si eu cum se repara radiatoarele si mai ales ce combinatii se pot face...este lucru "RUSESC " ca aspect...dar sunt convins ca este foarte trainic....( s-a dovedit asta de plastic cat de rezistent este)...cred deasemenea ca l-a facut cu tot ce trebuie ca sa intre toate mufele si senzorii aferenti....nu stiu detalii amanuntite despre lucrare....dar discutand cu amicul meu despre ce am patit eu cu vasul meu...mi-a spus cum a rezolvat-o el....n-am facut decat sa dau o informatie....repet ...nu recomand si nu cunosc detalii tehnice....daca este cineva interesat pot afla detalii...dar nu trageti in pianist :blink: .... Edited by karatemaster
Link to comment
Share on other sites

puteti sa mai puneti un e46 la socoteala cu aceasi problema pe care o am in momentu acesta. pierd lichid de racire. nu stiu sigur 100% daca e vasu de expansiune dar o sa inspectez maine si imi cumpar luni ce trebuie.

 

dar .. ma intreb eu ...

 

 

daca tot crapa astea la toate modele de e46.. makar vasele astea noi au ceva imbunatatiri sau or sa crape si ele peste 1 an doi :blink:

Link to comment
Share on other sites

azi am fost la 2 prieteni mecanici si am dat jos vasu de expansiune. nu parea sa curga de nicaieri si nu parea sa fie crapat. din cate am inteles cand crapa aproape ca nu se vede. oricum era facut din doua bucati si la imbinari era cam umed inainte sa-l dam jos. asa ca am trecut la treaba romaneste si am umplut marginea la imbinare cu poxipol (mentionez ca treaba asta nu e de ajuns pt mine si la cel mai mic semn ca nu tine ceva la lipeala iau altu si asa recomand la toti). dupa ce am inspectat tot am observat la furtunu care intra la blocu motor sus ca era plin de antigel rosu si tot felu de depuneri. am dat jos furtunu si garnitura era cam roasa. am curatat tot cu grija sa nu intre mizerie in blocu motor si am pus peste garnitura silicon 2+2. treaba asta o sa tina o vesnicie la cum s-a lucrat (nu garantez la fel si pt vasu de expansiune). o sa va tin la curent daca mai apar probleme. recomand la toata lumea la cea mai mica curgere de lichid sa nu lase problema si sa se ocupe ca in cel mai rau caz se poate incinge motoru si pa :blink:
Link to comment
Share on other sites

armin ... :) esti trancer ca si mine. te ajut eu cu o inspectie mergem la tov asta al meu si iti inspecteaza sa vada unde ai scurgerea. dupa aia sti ce ai de inlocuit :blink: la bmw nu e de gluma cu incalzirea motorului ca fata de alte masini se incalzeste foarte repede si sistemu de racire tre sa mearga ceas
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.