Jump to content

Cauciucuri


OXXO

Recommended Posts

  • Replies 62
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

am avut anterior Toyo Proxes ZR sport si astea... in virajul de la alba iulia... are doua sicane de 90 de grade dar lungi  cine-l stie din bucuresti... la 90km/h Toyo Sport incepeau sa genereze o mica vibratie in sasiu... la mijlocul virajului se auzea mai degraba o frecare si o vibratie intre cauciuc si asfalt urmata chiar de un fel de topaiala... in loc sa scartzie... Cu chin reuseam sa ies din viraj cu 80km/h... o data mi-a fugit chiar si fata haraind... lucru foarte rar pentru un M3.
Toyo Proxes am si eu pe masina si din pacate am observat si eu ca fuge de fata, dar nu scartaind, ci in salturi, exact cum ai zis tu. :blink: in rest sunt ok

Bridgestone mi-a lasat un gust amar cu modelul Potenza: foarte rigide si aderenta de kkt

Link to comment
Share on other sites

Care sunt cele mai putin zgomotoase cauciucuri de vara?

Sau cel putin, ce profil ar trebui sa aiba acel cauciuc?

 

Am avut Michelin Pilot H1 (cred) si erau obositoare la drum lung

 

Din cate am inteles, cele care au forma de slick sunt mai putin zgomotoase, dar nu cred ca e o regula, conteaza foarte mult si materialul din care sunt facute..

Link to comment
Share on other sites

Care sunt cele mai putin zgomotoase cauciucuri de vara?

Sau cel putin, ce profil ar trebui sa aiba acel cauciuc?

 

Am avut Michelin Pilot H1 (cred) si erau obositoare la drum lung

 

Din cate am inteles, cele care au forma de slick sunt mai putin zgomotoase, dar nu cred ca e o regula, conteaza foarte mult si materialul din care sunt facute..

17931[/snapback]

cele care au cauciuc tare sunt ffff zgomotoase. toyo proxes rulz in ssssiiileeent

Link to comment
Share on other sites

Niste cauciucuri pe 195/14 pt ursulica al meu caut are cineva idee de vreo marca mai buna?Cele de pe masina sunt Debita si sunt cam tari .

18324[/snapback]

 

vrei noi, nu? debica, matador, sava, barum parerea mea ca sunt niste montana mai bune :)

 

tu nu mai ai de gand sa treci la roti pe 15? :blink:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Toyo sux, te lasa fara tractziune fara sa itzi dai seama, Potenza sunt superbe pe ploaie insa cele mai bune cauciucuri care leam avut vrodata au fost Yokohama A509 ... SUPERBE! (daca mai potzi sa le cumperi nu te mai gandi la nimic iale! niciodata nu ai sa regretzi)
Link to comment
Share on other sites

Iarna : Pirelli P6000 - foarte multumit .. dar foarte zgomotoase (cind le-am luat aveam permanent senzatia ca am pana, sau ca-mi "agata" ceva pe rotile din spate ...)

din sectorul low level cele mai bune mi s-au parut Sava Eschimo (am mers cu ele si vara si au un comportament bun - pe ploaie sunt excelente)

Vara : Pirelli P2500 (profil universal) raport foarte bun pret/calitate (undeva la 3.200.000 un cauciuc de 195/60/15)

Hankook (nu mai stiu cum se numea modelul) 185/55/14 - cu profil in "V" curbat - exceptionale !! - in schimb la prima groapa mai serioasa am terminat unul + ca datorita profilului foarte ingust ma masa la rinichi de ma luau dracii ..

Nu recomand : Lassa (am avut un set de vara, care la cea mai mica picatura de apa pe sosea alunecau ca sania .. le-am purta vre-o 2.000km si le-am aruncat .. dupa ce era sa fac nu mai stiu cite accidente), Montana (nu mai zic de ce - am pus mai demult un set pe fata si aveu diferenta de 300g intre ele ..)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

am vazut in carrefour ceva cauciucuri michelin la pret atragator. cind sa cer detalii, am vazut o eticheta care m-a socat. pe linga eticheta colorate cu michelin si tipul, era o eticheta alba, lipita strimb, pe care scria "s.c. victoria s.a. bucuresti".

 

sa inteleg ca mai nou michelin fabrica in romania, adica sint un fel de montana cu polish ?

Link to comment
Share on other sites

pe linga eticheta colorate cu michelin si tipul, era o eticheta alba, lipita strimb, pe care scria "s.c. victoria s.a. bucuresti"
Sunt doua alternative:

- fie pneurile sunt, intr-adevar, turnate la Victoria Floresti, care acum este parte din concernul Michelin (ceea ce nu inseamna automat ca sunt proaste);

- fie sunt Michelin reale, dar importatorul in Romania este firma Victoria S.A. Bucuresti (o fi biroul din Bucuresti al fabricii din Floresti).

Interesant este daca scria pe ele "Made in Romania", sau in alta tara. Asta ar lamuri care din variante este corecta.

Link to comment
Share on other sites

Bridgestone (potenza)

Yokohama (AVS)

Michelin (Pilot)

 

eu am incercat multe si am realizat ca Bridgestone Potenza sunt ok pentru bani dupa vine Yokohama cu AVS apoi Michelin care sunt bune dar costa prea mult si ceva mai ieftin de la Bridgestone sau Yoko e mai bun

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Ce parere aveti de Fulda 225/45/17? Bune de ceva?

32209[/snapback]

 

super cauciucuri, parerea mea...am avut 2 randuri pana acum si pot spune ca se comporta foarte bine in rulare, franare, la gropi etc...

Link to comment
Share on other sites

Eu mi-am luat acum vreo 3 ani 4 Fulda carat extremo (parca asta era modelul) noi. Am dat pe ele vreo 450 de euro. In 2 saptamani au facut galme toate... cele mai proaste cauciucuri care le-am avut vreodata.

 

Pt comportament pe drum recomand Michelin Pilot Sport 2, iar pt cei cu jante mari (18, 19) carora le e frica de galme, pene... recomand Bridgestone Potenza RE050A Runflat. Astea le am eu pe masina si am luat ceva gropi cu ele. Galme = 0.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.