Jump to content

BMW 320D E90 - sfaturi


slefbb

Recommended Posts

Am nevoie si eu de niste pareri , va rog:

 

Am un e90 320 d din 2006 si imi sta aprin martorul de la airbagul pasagerului si cel de centura , daca se pune cineva pe scaun piuie daca nu are centura pusa deci recunoaste ca e cineva pe scaun dar imi sta aprins in bord .... stie cineva ce poate fi?

 

Presupun ca nu ai navigatie, ca-ti arata si acolo. Am patit-o in urma cu o luna prima data, s-a aprins, dupa aia s-a stins...si in ultimele doua saptamani a ramas aprins. Am fost la Ilie (IF 63 BMW) si mi-a resetat eroarea din calculator. Mi-a zis ca ar fi plasa de la scaunul din dreapta, desi nu inteleg de ce s-ar fi dus. De atunci n-a mai aparut si sper sa nu mai apara. Tinem legatura :)

Link to comment
Share on other sites

In primul rand samsarii fenteaza TVA-ul, cumparand masinile de acolo pe firma, adica cu pretul NET...acea firma e facuta pe numele unor persoane fara locuinta, de obicei oameni ai strazii, carora statul nu are ce sa le ia, sau sunt firme care chiar exista, dar nu stiu prin ce metode ajung sa-si stearga datoriile catre stat (oricum ar fi se numeste evaziune fiscala si se pedepseste conform legii daca te prind. In mod normal masina cumparata pe firma din afara nu mergea inamtriculata fara dovada platii tva-ului in tara. Sau mai nou am inteles ca in primul trimestru de cand a intrat masina in evidenta la primarie, trebuie achitat tva-ul. De aici preturile astea mici, plus ca samsarul cauta si asa masina cu cei mai multi km, tocmai pentru a fi cat mai ieftina. O "samsareste" aici si o scoate la targ "impecabila", "km reali" si nu in ultimul rand "accept orice test autorizat"...

 

 

deci sa inteleg ca daca cumperi de la samsar poti ajunge sa platesti tu tva-ul cand vrei sa o inmatriculezi? de unde stii daca el a platit TVA?

 

inca o intrebare:

de unde stii daca masina are DPF sau nu? scrie undeva?

 

majoritatea recomanda sa merg sa iau masina personal din germania dar mi se pare bataie cam mare de cap (poate doar mi se pare) + ca acolo nici nu stiu germana.

 

1. de unde stii cand ajungi in germania unde sa mergi sa cumperi?

2. de unde stii daca autohaus-ul este proprietatea unui turc, arab, marocan?

3. masina trebuie sa o cauti inainte pe mobile.de si sa te duci acolo la "sigur" sau cauti acolo cand ajungi?

4. ce acte trebuie sa-ti dea la masina?

5. poti merge cu ea la verificare acolo la reprezentanta BMW?

 

multumesc anticipat

Link to comment
Share on other sites

deci sa inteleg ca daca cumperi de la samsar poti ajunge sa platesti tu tva-ul cand vrei sa o inmatriculezi? de unde stii daca el a platit TVA?

 

inca o intrebare:

de unde stii daca masina are DPF sau nu? scrie undeva?

 

majoritatea recomanda sa merg sa iau masina personal din germania dar mi se pare bataie cam mare de cap (poate doar mi se pare) + ca acolo nici nu stiu germana.

 

1. de unde stii cand ajungi in germania unde sa mergi sa cumperi?

2. de unde stii daca autohaus-ul este proprietatea unui turc, arab, marocan?

3. masina trebuie sa o cauti inainte pe mobile.de si sa te duci acolo la "sigur" sau cauti acolo cand ajungi?

4. ce acte trebuie sa-ti dea la masina?

5. poti merge cu ea la verificare acolo la reprezentanta BMW?

 

multumesc anticipat

 

1. mergi cu cineva care stie daca poti

2. iti dai seama, aia le au mici si doar ii vezi pe tigani pe acolo :)

3. ori asa, ori asa :) dar du-te, gasesti una pe plac sigur, sunt parcuri auto mari, gen AUTOHUS, etc, au masini

4. asta nu stiu acum exact, dar daca e intreb

5. cred ca da, depinde de unde o iei, dar daca o iei dintr-un parc de masini sigur, mare, de firma, n-ai ce sa mai verifici, le verifica ei dinainte si in functie de asta stabilesc un pret...

 

 

Daca stii engleza, te intelegi cu ei fara probleme. Dar, intr-adevar, un E90 cu km putini, reali...si bun, costa.

Edited by hornetb
Link to comment
Share on other sites

1. mergi cu cineva care stie daca poti

2. iti dai seama, aia le au mici si doar ii vezi pe tigani pe acolo :)

3. ori asa, ori asa :) dar du-te, gasesti una pe plac sigur, sunt parcuri auto mari, gen AUTOHUS, etc, au masini

4. asta nu stiu acum exact, dar daca e intreb

5. cred ca da, depinde de unde o iei, dar daca o iei dintr-un parc de masini sigur, mare, de firma, n-ai ce sa mai verifici, le verifica ei dinainte si in functie de asta stabilesc un pret...

 

 

Daca stii engleza, te intelegi cu ei fara probleme. Dar, intr-adevar, un E90 cu km putini, reali...si bun, costa.

 

 

cel mai probabil, in ultima instanta, daca nu gasesc nimic aici, asa o sa fac..o sa ma duc personal sa o cumpar din germania.

 

recomandati o zona/oras anume din germania?? sau sa merg in alta tara?

Link to comment
Share on other sites

Nu-s cele mai bune masini acolo, acolo se duc toti oricum, du-te in nordul Germaniei, Hamburg :)

 

pai se duc toti ca sunt anumite parcuri unde au numai BMW-uri, cam mult de mers pana in Nordul Germaniei. O varianta ar fi cu mobile iti gasesti 5-6 masini sa fie in apropiere, suni si te duci sa le vezi. Poti cauta pe mobile sa-ti afiseze masinile dupa zip. Urmareste cateva zile/saptamani si mobile in paralel cu autovit ca sa vezi ce mai apare.

Edited by ins1dez
Link to comment
Share on other sites

eu am luat codul postal la munchen...aoi am bagat o distanta de 200 de km si am dat search....rezultatul a fost multumitor,tinand cont ca am luat masina in octombrie 2008,am facut 80k de km si nu am bagat un leu in mecanica...decat consumbile si o gramada de bani in briz brizuri :)).....deci nu stiu cat conteaza zona.....doar ca am inteles ca in nord ar fi mai ieftine....un motiv in plus ar fi iarna mai grea de acolo ...
Link to comment
Share on other sites

merci de sfaturi. o sa ma mai gandesc si cred ca o sa plec pana la urma..ca asta e sfatul tuturor.

 

tu ce masina ai gasit alex_wly? an,km,obtiuni,pret. ms

eu am fot in germania .....pentru prima data dupa masina,singur....in 2008 in muchen,cu 25.000 de euro.am cautat pe mobile masinile,doar cele de la nemti,exclus samsari....am gasit la 21.900 euro masina prezentata la rubrica "masina mea".a ramas la 21.000 cu roti de iarna.dealerul mi-a facut reducere 1000.

 

la dealer nemti nu trebuie sa te panichezi...iti fac toate actele pentru inscriere in romania,numere provizorii de la ei....tu te duci si bei o cafea cat rezolva ei ;)

Edited by Alex_wly
Link to comment
Share on other sites

Care ar fi diferentele intre 320d 2005 si cel din 2007?

Exista diferente majore? Merita diferenta de bani?

Butoanele la clima sunt diferite, iluminatul la bord difera putin, cand deschizi/inchizi masina se aprinde si stinge incet angel-eyes-ul daca ai xenon si cam atat. Acum daca ai noroc si prinzi unul de la sfarsitul lui 2007, inceput 2008 o sa ai si comutatorul de lumini diferit si 177Cp in loc de 163cp la 320d.

Link to comment
Share on other sites

Mai auzisem si de tipsul de la evacuarea finala ca ar mai fi diferin intre 2005 si 2007.

Important e ce semnifica forma evacuarii finale si anume daca masina a fost echipata sau nu cu filtru de particule (DPF).

In functie de luna in care au fost fabricate , vei gasi e90-uri din 2005 atat cu filtru de particule cat si fara .

Le deosebesti prin forma evacuarii finale .

 

In prima poza nu are DPF si in a doua are DPF .

post-50252-0-98752800-1317373870_thumb.jpg

post-50252-0-15261000-1317373880_thumb.jpg

Edited by UAL
Link to comment
Share on other sites

Important e ce semnifica forma evacuarii finale si anume daca masina a fost echipata sau nu cu filtru de particule (DPF).

In functie de luna in care au fost fabricate , vei gasi e90-uri din 2005 atat cu filtru de particule cat si fara .

Le deosebesti prin forma evacuarii finale .

 

Foarte tare,

Good 2 know.

 

Iti multumeac UAL.

 

Dar de unde stiu daca o masina este euro 4 sau euro 5?

 

In prima poza nu are DPF si in a doua are DPF .

Link to comment
Share on other sites

Salut daca vrei uitate la asta este masina mea o am de un an am schimbat cate ceva la ea dar are Km reali daca te intereseaza suna-ma. http://www.autovit.ro/bmw-320-C20781634.html

 

salut,

nu este tocmai ce caut eu, in primul rand pt ca este automata :(

si ma rog, restu nu ar fi asa de important: are mahon si nu are xenon.

Link to comment
Share on other sites

@c.sainz stii care e partea cea mai interesanta din poveste? Vanzatorul a fost un politist din Pitesti.

Eu nu stiam mai nimic despre inspectatul unei masini, am fost practic 3 copii dupa masina (eu 21, ceilalti doi 18 ani) si mi-a tras-o :) Victima perfecta.

Si asa am invatat la ce sa ma uit la o masina, avand in vedere ca se vedea dauna la aproape orice lucru te uitai :) +faza clasica cu cartea service. Ca nu e la el, e la parinti la un sat la 60 km si mi-o trimite prin curier. Intr-adevar mi-a trimis o carte, dar una goala :)

Si totusi toata lumea ma intreba de ce o vand atat de repede, ca e super masina...mda.

Daca esti entuziast din fire si te fura xenoanele sau mai stiu eu ce dotari bine puse in valoare, risti sa devii orb si sa musti usor galusca.

 

Eu stiam ca esti mai ...naiv..., am vazut, mi-am dat seama, dar nu ma gandeam ca in halu` asta :) Macar e bine ca faci pA dAsteptu` :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.