Jump to content

BMW 320D E90 - sfaturi


slefbb

Recommended Posts

Tot e90 caut si eu doar ca am ceva preferinte in plus (si un buget mai mare) .

Iti spun din proprie exerienta ca e foarte greu sa gasesti la noi una cu istoric complet , kilometri reali etc. , indiferent de buget .

Pe de alta parte si in Germania (cu exceptia "premium selection") iti poti lua o teapa mai mare decat in Romania . Macar in Romania o duci la reprezentanta si iti faci o idee daca sunt sau nu reali kilometrii , daca e in stare tehnica buna ...

In Germania te lasa s-o conduci putin si cam asta e . Nu tu test la reprezentanta , nu tu nimic . Asta pentru parcuri auto . La persoane fizice , daca nu stii germana , te duci degeaba . Nu-si pierde ala timpul cu tine .

Tot din proprie experienta te sfatuiesc sa nu-ti pierzi timpul cu samsari .

 

Succes la "vanat" masini :D

Link to comment
Share on other sites

Cum sa nu te lase in Germania sa verifici masina? Am un prieten care si-a luat recent o masina de-acolo, i-a lasat pasaportul si aia i-au dat masina. A fost cu ea la Dekra s-o testeze, s-a plimbat cu ea pe unde a vrut, s-a intors dupa cateva ore.

 

La fel cand am luat si eu masina - am lasat pasaportul si mi-a dat cheia. Din politete, am intrebat neamtul cat pot sa ma plimb cu masina. A ridicat din umeri, nu-l interesa.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

sa inteleg ca toti cei care vand masini care sunt aduse din afara sunt samsari,nu?

 

ma gandesc ca e prea multa bataie de cap sa ma duc in germania sa iau masina..si oricum mai cheltui in jur de 1000eur pe drum/cazare etc

 

sper ca o sa gasesc aici vreo "okazie" de pe la vreun "mos" care a luat o de noua de aici si vrea sa o vanda..mai astept ca nu e nicio graba..poate poate..

Link to comment
Share on other sites

sa inteleg ca toti cei care vand masini care sunt aduse din afara sunt samsari,nu?

 

ma gandesc ca e prea multa bataie de cap sa ma duc in germania sa iau masina..si oricum mai cheltui in jur de 1000eur pe drum/cazare etc

 

sper ca o sa gasesc aici vreo "okazie" de pe la vreun "mos" care a luat o de noua de aici si vrea sa o vanda..mai astept ca nu e nicio graba..poate poate..

 

Corect!!! La noi sunt cam multi mosi care-si iau din pensie un BMW nou!!!:LMAO: Apoi, dupa 4-5 ani, il vand la un sfert de pret!!!

Ma bucur ca PDL-ul a crescut pensiile asa mult; ma gandesc sa-mi schimb si eu masina!!!:D

 

 

 

Alex, in Germania sunt muuulte Autohaus-uri care au ca patroni turci, arabi etc. Fireste ca au NUMAI denumiri germane si e posibil sa nu stii cine-i in spatele lor. Si astia au multe masini "manarite". Crede-ma

Edited by c.sainz
Link to comment
Share on other sites

sa inteleg ca toti cei care vand masini care sunt aduse din afara sunt samsari,nu?

 

ma gandesc ca e prea multa bataie de cap sa ma duc in germania sa iau masina..si oricum mai cheltui in jur de 1000eur pe drum/cazare etc

 

sper ca o sa gasesc aici vreo "okazie" de pe la vreun "mos" care a luat o de noua de aici si vrea sa o vanda..mai astept ca nu e nicio graba..poate poate..

cei care vand masini aduse din afara si neinscrise clar cu asta se ocupa...

nu cred ca este bataie de cap sa te duci sa o iei,dar la tine este clar exclus la bugetul care il ai pentru E90.

asta cu "okazia" a fost buna...tot la samsari gasesti ocazia asta ;)....nu pierde nimeni atatia bani ca este mos.....sfatul meu...alt model/marca sau mai strange bani...presupun ca vrei o masina de care sa iti fie drag,nu sa iti toace bani

 

Alex, in Germania sunt muuulte Autohaus-uri care au ca patroni turci, arabi etc. Fireste ca au NUMAI denumiri germane si e posibil sa nu stii cine-i in spatele lor. Si astia au multe masini "manarite". Crede-ma

Stiu Mircea,am fost si am umblat destul de mult dupa masina<4 zile> din autohaus in autohaus si am vazut ce este acolo.....in plus la masina nemanarita iti da garantie si pe km..

Link to comment
Share on other sites

Exceptii mai sunt, sa stii. Eu dupa ce am luat o fosta dauna totala (prima masina) am avut noroc cu asta si am luat-o cu km putini, istoric curat si la bani putini. Asa, parca in compensatie cu epava de dinainte.

Dar nu cred sa mai prind asa oportunitate niciodata...a fost noroc chior.

 

la astfel de noroc ma refeream si eu :p ...asta pana mai strang bani.

Link to comment
Share on other sites

Exceptii mai sunt, sa stii. Eu dupa ce am luat o fosta dauna totala (prima masina) am avut noroc cu asta si am luat-o cu km putini, istoric curat si la bani putini. Asa, parca in compensatie cu epava de dinainte.

Dar nu cred sa mai prind asa oportunitate niciodata...a fost noroc chior.

 

In Germania este infractiune sa vinzi o masina care a fost dauna totala. Te paste inchisoarea! La noi e perfect legal sa pacalesti pe cineva si sa pui viata cuiva in pericol!

Link to comment
Share on other sites

@c.sainz stii care e partea cea mai interesanta din poveste? Vanzatorul a fost un politist din Pitesti.

Eu nu stiam mai nimic despre inspectatul unei masini, am fost practic 3 copii dupa masina (eu 21, ceilalti doi 18 ani) si mi-a tras-o :) Victima perfecta.

Si asa am invatat la ce sa ma uit la o masina, avand in vedere ca se vedea dauna la aproape orice lucru te uitai :) +faza clasica cu cartea service. Ca nu e la el, e la parinti la un sat la 60 km si mi-o trimite prin curier. Intr-adevar mi-a trimis o carte, dar una goala :)

Si totusi toata lumea ma intreba de ce o vand atat de repede, ca e super masina...mda.

Daca esti entuziast din fire si te fura xenoanele sau mai stiu eu ce dotari bine puse in valoare, risti sa devii orb si sa musti usor galusca.

Link to comment
Share on other sites

@c.sainz stii care e partea cea mai interesanta din poveste? Vanzatorul a fost un politist din Pitesti.

Eu nu stiam mai nimic despre inspectatul unei masini, am fost practic 3 copii dupa masina (eu 21, ceilalti doi 18 ani) si mi-a tras-o :) Victima perfecta.

Si asa am invatat la ce sa ma uit la o masina, avand in vedere ca se vedea dauna la aproape orice lucru te uitai :) +faza clasica cu cartea service. Ca nu e la el, e la parinti la un sat la 60 km si mi-o trimite prin curier. Intr-adevar mi-a trimis o carte, dar una goala :)

Si totusi toata lumea ma intreba de ce o vand atat de repede, ca e super masina...mda.

Daca esti entuziast din fire si te fura xenoanele sau mai stiu eu ce dotari bine puse in valoare, risti sa devii orb si sa musti usor galusca.

 

Mda. Pacat ca ai patit-o! Daca ai fi dus-o macar la Motor AG (Pitesti), ti-ar fi spus cum sta treaba! Macar ai invatat pt viitor!:thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

stai linistit ca la prima masina mai toti se frig...si eu la prima am patit-o, nu asa ca tine pentru ca totusi am dus-o la Autotest si au mai aparut una, alta, insa km tot dati inapoi erau cei de la test normal ca nu au avut cum sa isi dea seama, am aflat pentru ca fostul propietar uitase cartea service a masinii in bord care la ultima stampila in Germania la Audi prin 2003 avea 150k km, eu am cumparat masina in 2005 la 110km, masina era fabricatie 2001 si ulterior mi-a zis totusi cel care o adusese primul in tara ca ar avea vreo 100k dati inapoi....dar din fericire nu am avut probleme cu masina respectiva, ca la loterie de multe ori cu masina sh :).
Link to comment
Share on other sites

aparent gratis. am un prieten care a luat-o de noua si in 20000km ia picat cutia si a tinut o 3 ani in service pe motiv ca a condus sport si ca a fost "turata in noroi", s a judecat cu ei..si pana la urma dupa 3 ani de stat masina in service, doar ia reparat-o, fara sa ii dea niciun fel de daune..

 

deci si cu garantia asta, e interpretabil, din pacate, in romania.

Link to comment
Share on other sites

@MihaiC evident ca nu, dar nu ma simt vinovat nici 1%. Pentru ca masina aia avea niste probleme pe care eu le-am rezolvat, am dat masina mai departe perfect curata din punct de vedere tehnic. Estetic era plina de imperfectiuni si de asta am si maritat-o, am zis ca nu-s nebun sa o vopsesc integral, sa inlocuiesc capsulele airbag din stalpi care erau explodate si lipite cu superglue sau sa desfac plafonul sa vad ce-i cu firele de la antena radio ca nu am semnal bun, al treilea stop crapat in 2 locuri si lipit cu superglue, etc. Am dus masina unde a vrut viitorul proprietar(am fost in tratative cu el o luna de zile). Au fost 6 oameni(s-au mai si laudat ca lucreaza la ceva reprezentanta auto) intr-un service care s-au uitat la ea atunci cand am batut palma (si am mers si la 30 de km de Cluj Napoca, unde a vrut el) Nu stiu cum de nu au vazut evidentele estetice (masina arata bine curata si probabil de asta), dar eu nu am tepuit pe nimeni, nu am castigat nici un leu de pe masina aia, ba chiar am pierdut.

Nu m-a sunat niciodata sa imi zica ceva si e tot din Cluj Napoca, stie unde stau(eu l-am innebunit cu telefoanele pe politistul din Pitesti). Mai vad masina in trafic.

 

@slefbb, sfatul meu pentru tine este sa NU iei masina de la samsari. ORICE masina vanduta de un samsar si care imi placea(au fost vreo 5), era dezamagire totala dupa minime verificari.(dupa VIN toate erau manarite cu km si ani diferiti)

Eu as lua doar de la oameni care nu se ocupa cu asta, care isi vand masina personala, dar cu verificari riguroase. Te uiti la TOT. La linia masinii, la faruri, stopuri, la geamuri(sa vezi cand sunt fabricate), la starea vopselei(aici nu ma refer la zgarieturi, ci la revopsiri de calitate slaba, vopsea scurta, efect de coaja portocalala,etc.), motor(daca este sau nu vopsit pe langa el, daca scapa ulei), la interior la bord sa vezi cum se imbina, la capsulele de airbag, la centuri, la portbagaj(la locul pentru roata de rezerva-asta nu e pentru E90), la usi si stalpi(sa vezi daca ating usile in caroserie si lasa urme), la semnal radio, ridici masina pe elevator si te uiti cum arata pe sub ea, vezi sa aiba toate abtibildurile cu codul vopselei,etc. Apoi o diagnoza completa, sa vezi daca are erori si ce fel de erori are(masina aia dauna totala pe care am inghitit-o avea 7 erori) si nu in ultimul rand sa ceri sa mergi macar cateva sute de metri cu masina, sa vezi cum s-a circulat cu ea, ca poate sa aiba 50.000km si sa fie efectiv o caruta care misca din toate imbinarile sau 150.000km si liniste deplina.

 

Bafta!

Edited by Adrian M
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

http://www.autovit.ro/bmw-320-C20697687.html - despre genul asta de oferte vorbeam. ar putea fi ok :)

 

Daca-l cauti dupa numarul de telefon , ajungi la userul CT-87-ADY pe care-l lauda niste baieti pe forum cum ca ar fi fost prins ca a dat kilometrii inapoi la o masina (nu stiu daca o fi adevarat sau nu).

Vezi aici : http://www.bmwclub.ro/forums/topic/82589-masini-puse-la-vanzare-in-romania/page__st__5980

 

PS: Dupa VIN-ul pus pe autovit , RealOEM zice "You Have Selected: 10/2007 E90 320d Sedan N47 Europe Left hand drive N" iar el zice ca data fabricatiei e 2009 .

Edited by UAL
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.