Jump to content

Claxonul nu mai merge:)


Recommended Posts

Salut,

chiar ca pun o intrebare stupida dar nu prea stiu de ce nu imi mai merge claxonul.

Dupa ce mi-a fost schimbata in service bara de plastic din fata de la un 320d model 2000 cand am plecat din service am constatat ca nu-mi mai merge.

M-am uitat pe la firele care merg la goarna si par ok...

 

Vreo idee?

Link to comment
Share on other sites

Idei sunt fff multe..mana de lucru trebuie...vezi prin blocul cu relee de la motor...daca atunci cand ai contactul pe motor sau accesorii si pui pe cineva sa apese claxonul...se aude un click al unui releu de pe acolo...daca se aude, identifica-l prin punerea mainii pe fiecare si vazut care e releul..apoi scos, vazut daca ai un + permanent in soclu, in afara de ala de comanda care-ti vine de la butonul de pe volan...daca e ok pana acolo...mergi mai departe...si vezi masa la claxoane...poate era pe vreunul din suruburile de la masca...si au uitat sa o puna :) se mai intampla...deci vezi la claxoane daca-ti ajunge +12 volti cand apasa cineva pe butonul de claxon...daca-ti ajunge...atunci e de la masa..ignoram din start faptul ca ar fi ambele claxoane bulite :)

Succes :blink:

Edited by iulian518i
Link to comment
Share on other sites

Idei sunt fff multe..mana de lucru trebuie...vezi prin blocul cu relee de la motor...daca atunci cand ai contactul pe motor sau accesorii si pui pe cineva sa apese claxonul...se aude un click al unui releu de pe acolo...daca se aude, identifica-l prin punerea mainii pe fiecare si vazut care e releul..apoi scos, vazut daca ai un + permanent in soclu, in afara de ala de comanda care-ti vine de la butonul de pe volan...daca e ok pana acolo...mergi mai departe...si vezi masa la claxoane...poate era pe vreunul din suruburile de la masca...si au uitat sa o puna :) se mai intampla...deci vezi la claxoane daca-ti ajunge +12 volti cand apasa cineva pe butonul de claxon...daca-ti ajunge...atunci e de la masa..ignoram din start faptul ca ar fi ambele claxoane bulite :)

Succes :blink:

155111[/snapback]

 

 

Multumesc, o sa incerc maine cu un voltmetru sa vad de la ce ar putea sa fie problema poate am curent si e doar un fir de la masa. Si dupa aia sa vezi distractie cautand firul:)

Link to comment
Share on other sites

De fiecare data cand ma intorc de la service se intampla cate ceva... mai lipseste cate ceva... Sau sunt eu paranoia...Oricum mie mi s-a intamplat de fiecare data....

 

 

Mai usor de atat nu se putea :blink: era de steptat sa fie de acolo de unde au lucrat...uita-te cu atentie...ce nu-ti mai functioneaza? :)

156728[/snapback]

Link to comment
Share on other sites

Reparatii in serviceuri..deocheate

Eu am efectuat niste reparatii la un service-reprezentanta din Cta....am lasat/uitat niste bani, nu multi, monede, intr-o scrumiera deschisa...i-am gasit seara, cand m-am dus sa-mi iau masina....am gasit si ceva in plus...praf in boxele de pe bord...au acoperit bordul...dar boxele ba :blink: si zdranganea de parca era o masina de facut floricele...mare lucru nu a fost...am dat capacele jos de la boxe si le-am suflat...cu gura..

PS: am schimbat parbrizul la respectiva masina :) de aceea am fost cu ea in service :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.