Jump to content

Aditivi in benzina


the_rifle

Recommended Posts

Salut

Am si eu o cateva intrebari...

Aditivul in benzina curatza injectoarele sau face motorul sa traga mai bine ( inbunatatzeshte cifra octanica ) ???

 

Cred ca am injectoarele infundate si nu prea-mi sta carul in drum sa dau 2-3 milioane in service pt curatzare.

A incercat cineva aditivul de curatzat injectoare? Poate sa-mi afecteze motorul ?

 

 

Mutumesc anticipat !

 

 

P.S Nu zice-ti ca s-a mai discutat pe forum ca n-am gasit decat discutii despre aditivi in ulei sau pt. motorina....

Link to comment
Share on other sites

Aditivii pentru benzina pot fi de mai multe feluri, asadar daca iei aditiv pentru imbunatatirea cifrei octanice iti va imbunatati combustibilul, "va face motorul sa traga mai bine", cum spui tu. Aditiv pentru curatarea injectoarelor, acesta contine o "solutie" care dizolva toate depunerile din sistemult de alimentare cu combustibil, inclusiv injectoarele, facnd functionarea motorului mai buna.

Daca "simti" ca masina are probleme cu injectoarele atunci exista ateliere specializate care iti "leaga" masina la un dispozitiv special care iti va curata injectoarele, acest dispozitiv iti baga in instalatia de alimentare un aditiv care are si ro de combustibil, multi au avut rezultate spectaculoase dupa aceasta operatiune de curatat injectoarele. Aditivii care ii pui in benzina, pentru curatat injectoarele, nu stiu ce sa-ti spun de ei dar ti-as recomanda sa pui acest aditiv cand mai ai ff putina benzina, apoi sa realimentezi, este important ca sa parcurgi un drum mai lung, nu in oras, adica pui un flacon de aditiv la cca 10~15 litri de benzina cu care sa poti parcurge o distanta de ~150km, apoi refaci plinul si poti introduce si un aditiv pentru cresterea cifrei octanice. Vezi rezultatele.

Uite si un lunk catre o discutie http://www.clubopel.com/viewtopic.php?p=49...f203836258577c0

Edited by d-rive
Link to comment
Share on other sites

Deci concluzionand , aditivul care-l gasesti in benzinarii nu are acelasi efect ca si curatzarea in service plus ca nu e sigur intzeleg... si poate fi doar o solutie temporara.

Corect?

 

Una peste alta voi ati pune aditivul ala in benzina ?

Merci pt raspunsuri

156044[/snapback]

NU PUNE ADITIVI

din benzinarii in masina! Am pus eu in rezervor asta vara cand am facut plinul si am plekat la mare si mi-am blestemat zilele! A consumat rezervorul imediat! A consumat 9-10% la drum intins knd normal consuma 7. Dupa ce s-a golit rez si am pus din nou benzina si-a revenit si park o luna dupa tragea mai greu, dupa care si-a revenit de tot! A fost super naspa!

Link to comment
Share on other sites

NU PUNE ADITIVI

din benzinarii in masina! Am pus eu in rezervor asta vara cand am facut plinul si am plekat la mare si mi-am blestemat zilele! A consumat rezervorul imediat! A consumat 9-10% la drum intins knd normal consuma 7. Dupa ce s-a golit rez si am pus din nou benzina si-a revenit si park o luna dupa tragea mai greu, dupa care si-a revenit de tot! A fost super naspa!

156057[/snapback]

 

 

 

OK. N-am sa pun atunci. Merci mult. Totusi era mult mai ieftin ....:blink:

Link to comment
Share on other sites

Liqui Molly, se gasea pe la Petrom. Il folosesc de 10 ani, la toate masinile pe injectie pe care le-am avut. Exista si ptr diesel si ptr carburator si evident ptr injectie de benzina. Are o calitate extraordinara, anume, aduna toata mizeria de pe instalatie si O ARDE, spre deosebire de ceilalti aditivi, care doar o aduna. Nu stiu exact cum si ce face, dar mizeria nu ramane nici in filtrul de benzina. Il recomand a fi folosit cel putin 1 data pe an, eu il folosesc de cate ori ies din Bucuresti si fac plinul. Curata injectoarele si supapele, daca masina da semne de nevoie curatat injectia, baga un plin, baga un flacon de Liqui Molly si du-te departe. Incearca sa consumi intreg rezervorul care are in amestecul benzinii si aditivul( vezi sa nu ramai in pana prostului), inainte de a realimenta, ptr a pastra calitatile benzinii deja aditivate.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.