Jump to content

intrebare suspensie sport E46


ktL745

Recommended Posts

sa nu mai deschid un topic.....trebuie sa mi schimb un amortizor pe spate....dar presupun ca daca pun unul nou o sa se strice si celalalt, am gasit doua amortizoare noi pe comanda MONROE cu 240 de lei perechea, sunt bune ca marca? se monteaza greu amortizoarele? pot sa fac asta eu?....daca am arcuri sport difera amortizoarele?..ms

pretul este ok, daca ai ceva cunostinte ti le schimbi si singur. ai grija totusi ca ar trebui si flansele schimbate. toata treaba asta nu este o mare inginerie.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 56
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Probabil ai alte elemnte ale suspensiei uzate (bucsi bascule, bucsi bara stabilizatoare, brate etc.)

Si depinde ce jante si anvelope aveau masinile respective. Daca tu ai jante mai mari si talon mai mic la cauciuc e normal sa fie mai rigida.

 

Aici e ciudatenia ca am totul schimbat pe fata (mai putin capetele de bara) iar cauciucuri am 205 55 16 acum...

Link to comment
Share on other sites

da,aici ai dreptate,desi la stabilitate E46 cu suspensie sport sta foarte bine ,pe de alta parte serie 1 cu suspensie stock sta ca si compactul meu cu H&R poate undeva la limita sa se vada diferenta(bine fata de suspensia sport cam la fel se vede diferenta)

BMW-ul e rigid, dar cel putin exceleaza si la capitolul stabilitate.Am mers cu masini cu suspensie stock foarte rigida, dar pe curbe erau barci, si erau masini aproape nou noute (Citroen C4, Renault Laguna)si altele...

Link to comment
Share on other sites

Nu vreau sa par rautacios dar multi isi pun suspensia sport pentru design si nu pentru stabilitate. Eu zic ca intre suspensia sport si suspensia stock este o diferenta destul de mare de stabilitate.

Pai toate bune atunci, suspensia sport ii si schimba aspectul in bine, si o face si mai stabila.

Perfect :)

Link to comment
Share on other sites

Nu vreau sa par rautacios dar multi isi pun suspensia sport pentru design si nu pentru stabilitate. Eu zic ca intre suspensia sport si suspensia stock este o diferenta destul de mare de stabilitate.

din acestia multi pe care ii enumeri tu iti spun eu ca jumatate din ei nu stiu ce inseamna suspensia sport si pe langa asta o cumpara datorita pretului ei mic.

Link to comment
Share on other sites

asa este o schimba in bine si o face si mai stabila dar ai si niste dezavantaje... Pe drumurile patriei noastre minunate trebuie sa fii foarte atent sa nu dai cu baia de jos sa o spargi, bucsaraia masinii nu o sa te mai tina 50000 o sa te tina 25000, masina nu este rigida este mult mai rigida. De exemplu eu mi-am pus suspensia sport la 2 saptamanii dupa ce am luat masina dar dupa aceia am schimbat bucsile de la bascula de 2 ori pana m-am enervat si mi-am luat buci poliuretanice.

 

Dar una peste alta nu as putea sa mai conduc o masina fara suspensie :D.

Link to comment
Share on other sites

depinde mult ce vrei de la masina,personal nu am incercat dar din ce am mai citit prin US daca vrei look:

-Raceland,TA-Tehnix etc

daca vrei si performante(poate mai putin look)

-H&R,KW,Bilstein

mai sunt si ceva firme intre ce am zis eu dar nu stiu cat de ok sunt.

Pe de alta parte cine vrea performante trebuie sa aiba in vedere si alta bari stabilizatoare.

@Casilias cum sunt busile poliuretanice ?vreo imbunatatire vs stock?

Link to comment
Share on other sites

asa este o schimba in bine si o face si mai stabila dar ai si niste dezavantaje... Pe drumurile patriei noastre minunate trebuie sa fii foarte atent sa nu dai cu baia de jos sa o spargi, bucsaraia masinii nu o sa te mai tina 50000 o sa te tina 25000, masina nu este rigida este mult mai rigida. De exemplu eu mi-am pus suspensia sport la 2 saptamanii dupa ce am luat masina dar dupa aceia am schimbat bucsile de la bascula de 2 ori pana m-am enervat si mi-am luat buci poliuretanice.

 

Dar una peste alta nu as putea sa mai conduc o masina fara suspensie :D.

 

Cu greierii din bord cum stai? Mie de aia mi-e cel mai groaza...acum nu am, si mai sunt si fixist din ala, ma zgaraie pe creier si cel mai mic zgomot nelalocul lui...au aparut dupa ce ai pus suspensia?

Link to comment
Share on other sites

din acestia multi pe care ii enumeri tu iti spun eu ca jumatate din ei nu stiu ce inseamna suspensia sport si pe langa asta o cumpara datorita pretului ei mic.

 

multi cumpara reglabile low cost, ptr costul mic si ptr drop. eu momentan am arcuri H&R 60/40 si amortizoare monroe refelx, dar parca ar merge mai jos, un 80/60 cu reglabila, dar la cele lowcost TA, Raceland sau Jom, as intari amortizoarele, daca nu as avea/putea sa strang bani ptr KW 2 inoxline.

 

si masina are M sport suspension din fabrica, bari stabilizatoare fata spate M (mai groase, si bucse la fel. plus un camber agresiv/negativ fata spate si aia e.

Link to comment
Share on other sites

depinde mult ce vrei de la masina,personal nu am incercat dar din ce am mai citit prin US daca vrei look:

-Raceland,TA-Tehnix etc

daca vrei si performante(poate mai putin look)

-H&R,KW,Bilstein

mai sunt si ceva firme intre ce am zis eu dar nu stiu cat de ok sunt.

Pe de alta parte cine vrea performante trebuie sa aiba in vedere si alta bari stabilizatoare.

@Casilias cum sunt busile poliuretanice ?vreo imbunatatire vs stock?

H&R pe mine personal nu ma impresionat, KW si Bilstein in schimb da.

 

Eu am inlocuit la e46 bucsile de la brate cu unele poliuretanice. Totul e schimbat de atunci, stabilitate mult mai buna+ceva rigidizare.

Link to comment
Share on other sites

hmm eu nu am avut cu ce sa compar H&R dar mi-a placut,oricum putini iau tot kitul (arcuri+amortiz) majoritatea iau doar arcuri,alta problema ar fi ca pentru compact nu se gaseau/gasesc multe alternative.(koni vroiam sa mai iau dar nu inteleg de ce naiba ziceau acolo ca nu sunt compatibile cu masinile cu suspensie sport).De retinut asta cu bucsile,cand o sa schimb basculele fata o sa pun si eu unele poliuretanice. Edited by alex230ro
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.