Jump to content

BMW - lider in sectorul premium


MuadDib

Recommended Posts

daca ar vinde frigidere sau mobila, ar fi OK. Dar se lauda ca vand masini premium care... circula. deci si pentru neamt, ar trebui ca Europa sa fie acoperita. Suntem si in UE de 4 ani deci...

 

Am fost in Italia in concediu. Nici pe acolo nu e stralucita harta- strazi modificate, strazi si localitati trecute aiurea. Groaznic.

 

Daca o pocnitoare de navigatie cumparata cu 5milioane are Romania completa, nu vad de ce pe o navigatie care costa ca optiune 3-4mii de euro nu exista harta.

 

Oricum am lua-o, nu mai au scuze. Este o bataie de joc.

 

Nu mai zic de repezentante la care te duci ca ai o problema cu masina si iti spune ala in fata ca: nu, nu ai probleme. Revii si iarasi ii arati ca are masina probleme si el: nu, nu are. Pana nu o rezolvi singur pe la alte serviceuri & forum, nu o scoti la capat.

 

Poate tine si asta de premium si nu stiu eu... In fine.

Link to comment
Share on other sites

daca ar vinde frigidere sau mobila, ar fi OK. Dar se lauda ca vand masini premium care... circula. deci si pentru neamt, ar trebui ca Europa sa fie acoperita. Suntem si in UE de 4 ani deci...

 

Am fost in Italia in concediu. Nici pe acolo nu e stralucita harta- strazi modificate, strazi si localitati trecute aiurea. Groaznic.

 

Daca o pocnitoare de navigatie cumparata cu 5milioane are Romania completa, nu vad de ce pe o navigatie care costa ca optiune 3-4mii de euro nu exista harta.

 

Oricum am lua-o, nu mai au scuze. Este o bataie de joc.

 

Nu mai zic de repezentante la care te duci ca ai o problema cu masina si iti spune ala in fata ca: nu, nu ai probleme. Revii si iarasi ii arati ca are masina problema si el: nu, nu are. Pana nu o rezolvi singur pe la alte serviceuri & forum, nu se o scoti la capat.

 

Poate tine si asta de premium si nu stiu eu... In fine.

 

Asta e bataia de joc de la noi in service-uri. Am un amic care a fost la mama lor in Munchen pentru un schimb de distributie. Cazare+masina timp de o zi pana cand a luat-o din service. Altceva!

Link to comment
Share on other sites

Asta e bataia de joc de la noi in service-uri. Am un amic care a fost la mama lor in Munchen pentru un schimb de distributie. Cazare+masina timp de o zi pana cand a luat-o din service. Altceva!

 

In Timisoara este un service Fiat caruia i-a fost retrasa licenta ca nu corespundea. La noi au fost retrase licente? Deci, vina nu este prin Romania...

Link to comment
Share on other sites

reprezentantele sunt la fel in Romania, indiferent de marca. la fel de neseriosi si la fel de jepcari. insa asta nu e o generalitate a marcii. Intradevar, navigatia lasa putin de dorit fata de concurenta, dar fiecare marca are avantajele si dezavantajele sale care luate pe ansamblu propulseaza BMW pe locul unu in topul automobilelor premium
Link to comment
Share on other sites

Asta e bataia de joc de la noi in service-uri. Am un amic care a fost la mama lor in Munchen pentru un schimb de distributie. Cazare+masina timp de o zi pana cand a luat-o din service. Altceva!

 

Din pĂŁcate dacĂŁ nu ai Card de credit, nu primești mașinĂŁ. Cel puțin la mine așa a fost, nu puteam face asigurarea. Dar am primit bilete la metrou :laugh:

 

HĂŁrțile sunt tot Navteq? Eu nu am vĂŁzut sĂŁ ofere cuiva hĂŁrți mai bune. Poate BMW ar trebui sĂŁ lucreze cu TomTom. Da, dacĂŁ le-ar pĂŁsa, ar fi soluții, cĂŁ doar e ditamai firma.

 

Apropo de service, sĂŁ vedeți ce scoruri au ĂŽn Londra la BMW. DAMN! Manopera costĂŁ de vorbești singur.

Link to comment
Share on other sites

E, nu o duc așa de rĂŁu.

 

Kleinstwagen

 

Im Bereich der Kleinstwagen liegt der Toyota Aygo auf Platz 1 der aktuellen Pannenstatistik 2010, gefolgt vom Fiat 500. Den letzten Platz belegt der Chevrolet Matiz. Im folgenden sehen Sie die aktuellen Platzierungen im Bereich der Kleinstwagen:

 

 

Zuverlässigster Kleinstwagen: Der Toyota Aygo

 

Platz 1: Toyota Aygo

Platz 2: Fiat 500

Platz 3: Peugeot 107

Platz 4: Fiat Panda

Platz 5: Renault Twingo

Platz 6: Citroen C1

Platz 7: Hyundai i10

Platz 8: VW Fox

Platz 9: Citroen C2

Platz 10: Ford Ka

Platz 11: KIA Picanto

Platz 12: smart fortwo

Platz 13: Chevrolet Matiz

 

Kleinwagen

 

Bei den Kleinwagen liegt wieder der BMW Mini ganz oben, gefolgt vom Peugeot 207 und dem Mitsubishi Colt. Hier bildet das Schlusslicht der Hyundai Getz. Die aktuellen Platzierungen sehen so aus:

 

Platz 1: BMW Mini (inkl. Cabrio)

Platz 2: Peugeot 207

Platz 3: Mitsubishi Colt

Platz 4: Opel Meriva

Platz 5: Nissan Note

Platz 6: Skoda Roomster

Platz 7: Dacia Sandero

Platz 8: Ford Fusion

Platz 9: Mazda 2

Platz 10: VW Polo

Platz 11: Opel Corsa

Platz 12: Renault Clio

Platz 13: Ford Fiesta

Platz 14: Citroen C3

Platz 15: Nissan Micra

Platz 16: Skoda Fabia

Platz 17: Toyota Yaris

Platz 18: Suzuki Swift

Platz 19: Renault Modus

Platz 20: Honda Jazz

Platz 21: Fiat Punto

Platz 22: Seat Ibiza/Cordoba

Platz 23: Hyundai Getz

 

Untere Mittelklasse

 

Die Vorherrschaft deutscher Autos wird bei der ADAC Pannenstatistik 2010 insbesondere bei der Unteren Mittelklasse deutlich. Die wenigsten Pannen hatte hier nämlich der 1er BMW vorzuweisen. Dahinter folgt der Audi A3. Die Plätze vier, fĂźnf und sieben belegen zudem die Mercedes A- und B-Klasse und der VW Golf. Die Mittelklasse wird vom BMW X3 dominiert – vor der C-Klasse von Mercedes und dem BMW 3er. Hier schaffte es nur der Nissan Qashgai in die Top Ten.

 

Platz 1: BMW 1er (inkl. Cabrio)

Platz 2: Audi A3 (inkl. Cabrio)

Platz 3: Peugeot 308

Platz 4: Mercedes B-Klasse

Platz 5: Mercedes A-Klasse

Platz 6: Toyota Auris

Platz 7: VW Golf/Bora

Platz 8: Seat Leon/Toledo

Platz 9: VW Eos

Platz 10: VW Caddy

Platz 11: Renault ScĂŠnic

Platz 12: VW Touran

Platz 13: Mazda 3

Platz 14: Toyota Verso

Platz 15: Renault MĂŠgane/MĂŠgane CC

Platz 16: Opel Astra (inkl. Cabrio)

Platz 17: Mazda 5

Platz 18: Ford C-MAX

Platz 19: Ford Focus (inkl. Cabrio)

Platz 20: Citroen Berlingo

Platz 21: KIA Ceed

Platz 22: Honda Civic

Platz 23: Hyundai i30

Platz 24: Dacia Logan

Platz 25: Opel Zafira

Platz 26: Toyota Corolla

Platz 27: Citroen C4

Platz 28: Peugeot 307

Platz 29: Renault Kangoo

 

Mittelklasse

 

Auch im Bereich der Mittelklasse der BMW wieder ganz oben und belegt den besten Platz. Platz zwei belegt hier die Mercedes C-Klasse. Am unteren Ende finden Sie dann Ford Mondeo, Ford S-MAX und Opel Vectra. Diese leiden leider noch an den Altlasten der Vorgängermodelle.

 

Platz 1: BMW X3

Platz 2: Mercedes C-Klasse

Platz 3: BMW 3er (inkl. Cabrio)

Platz 4: Mercedes SLK

Platz 5: Audi A4 (inkl. Cabrio)

Platz 6: Nissan Qashqai

Platz 7: VW Tiguan

Platz 8: Mercedes CLK

Platz 9: Skoda Octavia

Platz 10: Ford Kuga

Platz 11: VW Passat

Platz 12: Toyota RAV4

Platz 13: Toyota Avensis

Platz 14: Hyundai Tucson

Platz 15: Mazda 6

Platz 16: VW Sharan

Platz 17: Volvo S40/V50

Platz 18: Renault Laguna

Platz 19: Peugeot 407

Platz 20: Ford Mondeo

Platz 21: Ford S-MAX

Platz 22: Opel Vectra

 

Obere Mittelklasse

 

Auch im Bereich der Oberen Mittelklasse stehen die deutschen Autos sehr weit oben. Nur Volvo-Modelle konnten sich zwischen Audi A5, BMW 5er und sonstigen deutschen Autos platzieren. Im folgenden sehen Sie die komplette Liste der Platzierungen im Bereich der Oberen Mittelklasse.

 

 

Laut ADAC Pannenstatistik 2011 ist BMW in allen Klassen sehr zuverlässig

 

Platz 1: Audi A5 (inkl. Cabrio)

Platz 2: BMW 5er (inkl. GT)

Platz 3: Audi A6

Platz 4: Mercedes E-Klasse

Platz 5: Volvo S60/S70/S80/V70

Platz 6: Mercedes M-Klasse

Platz 7: BMW X5

Platz 8: VW Touareg

 

Kleinbusse und Transporter

 

Sieger in dieser Kategorie ist eindeutig der VW Transporter T5. Der Mercedes Vito/Viano belegt Platz 2 und der Fiat Ducato den dritten Platz.

 

Platz 1: VW Transporter T5

Platz 2: Mercedes Vito/Viano

Platz 3: Fiat Ducato

Link to comment
Share on other sites

Eu recunosc ca in topul asta BMW sta bine. Dar gaseste-mi si mie opel Insignia in acest top si dupa asta discutam. Nu de alta - dar in alte topuri este pe locul 1 in clasa lui. Si aici nu este de loc. ADAC face topul pe clase si ani de fabricatie. Chestia asta la gramada nu inteleg ce vrea sa spuna.
Link to comment
Share on other sites

Si se revine la normal in sfarsit:

Asociatia Constructorilor Europeni de Automobile (ACEA) a anuntat ca inmatricularile de autoturisme noi Dacia in Uniunea Europeana au scazut cu 8,2% in primele sapte luni din 2011, la 146.316 unitati.

 

daca se vand din ce in ce mai putine , sunt in stare sa introduca si alte taxe aberante doar ca sa te faca sa cumperi o dacie si sa nu mai vsezi masini straine .

Link to comment
Share on other sites

Eu recunosc ca in topul asta BMW sta bine. Dar gaseste-mi si mie opel Insignia in acest top si dupa asta discutam. Nu de alta - dar in alte topuri este pe locul 1 in clasa lui. Si aici nu este de loc. ADAC face topul pe clase si ani de fabricatie. Chestia asta la gramada nu inteleg ce vrea sa spuna.

 

Nu existĂŁ. Poate s-a clasat mai prost decât topul sau nu o fi ĂŽn top. Cine știe.

 

Și pagina ADAC.

 

Apropo de lider ĂŽn segmentul premium. M-am vĂŁzut ĂŽn week-end cu o serie de prieteni, amici și cunoscuți. Oameni cu stare, 1-2 mașini uzuale, altele de colecție etc. Cred cĂŁ majoritatea preferĂŁ BMW. NevastĂŁ-mea chiar se mira cum de toți au ajuns sĂŁ fie posesori de minim un BMW. Asta poate spune ceva cu privire la clasa premium și ce mașini preferĂŁ oamenii.

Link to comment
Share on other sites

Topul asta e de fiabilitate? Ca as zice ca e platit, n-as crede ca BMW-ul sta asa bine la fiabilitate. Ii dam ce e al lui, dar asta cred ca nu e, in ultimii ani cel putin.

 

Apropo @c6t9, oamenii cu bani (mai ales din ro) isi iau Bmw pt imagine, nimic nu spune mai mult ca am bani, decat un Bmw nou. Poate doar un Ferrari nou, dar n-avem strazi pt ele (si poate nici chiar atatia bani).

Link to comment
Share on other sites

Nu cred. AdicĂŁ nu cred cĂŁ e mai mișto sĂŁ ai BMW X3 de exemplu (care nu-i mașinĂŁ de imagine) sau X5 și nu un ML sau Range Rover Sport sau mai știu eu ce. Unii au avut și Mercedes și le-au schimbat rapid.

 

Da, topul este de fiabilitate. Nu știu de restul, dar X3-ul iese primul ĂŽn general de mult timp și ĂŽn mai toate statisticile, indiferent cine le-a fĂŁcut.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.