Jump to content

Doresc sa maresc stereofonia sist. audio + efecte de procesare


Recommended Posts

Pe masina din semnatura se da:

navi 16:9 OEM cu un modul de radio din care s-a preluat semnalul neamplificat si s-a trecut printr-o statie de amplificare de putere pe 4 canalale individuale(rca).

 

Am observat dupa instalarea statiei... o stereofonie mai slab sesizabila in comparatie cu alte bmw-uri sau alte masini avute.

De aceea doresc sa stiu daca pe cele 4 rca-uri pot sa le cuplez la un modul de procesare audio (stereo mai puternic, efecte surround, dolby etc)?

Edited by flavius.paul
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
De multe ori am impresia ca nu e stereo semnalul, se aude foarte bine, frecvente pline (bass/inalte) dar parca mono... aceleasi posturi de radio sau cd-uri daca le rulez pe cealalta masina (e39 520d) percep clar o diferenta uriasa in efecte, se aude mai "surround", aud clar pe posturile de radio separarea sunetelor pe canalele stanga-dreapta.
Link to comment
Share on other sites

Sunt la al treilea e46, si cu multe masini cu diferite sisteme de auditie, deci fac clar distinctia unei stereofonii corecte, ideea era daca exista un device ce sa-l conectez la cele 4 rca-uri de la iesirea din statie ce sa le proceseze cu anumite efecte....

 

O sa mai instalez niste twetere pe spate, cand fac balans fata - spate, fata se aude cu un stereo mai bine definit... poate asa voi mai marii putin efectul dorit.

 

Momentan am toate cele 6 difuzoare normale inlocuite cu cele de H/K...

Edited by flavius.paul
Link to comment
Share on other sites

Sunt la al treilea e46, si cu multe masini cu diferite sisteme de auditie, deci fac clar distinctia unei stereofonii corecte

Nu numarul de masini conteaza :).

Cred totusi ca la altceva vrei sa te referi, nu la stereofonie.

 

Stereofonia poate fi degradata doar prin scaderea diafoniei. Nu ai cum sa o imbunanatesti prin difuzoare, tweetere sau ceva de genul acesta.

 

Am impresia ca te referi la amploarea cu care percepi sunetul, la dinamica sunetului.

Link to comment
Share on other sites

Ca sa numai deschid alt topic... as vrea sa ma sfatuiti intr-o privinta. Langa difuzoarele spate (pe polita) doresc sa mai atasez inca un set de difuzaore de genul.

 

Acum...asta ar inseamna sa gauresc polita portbagaj :frantics: ... aveti cunostinta de cauza daca as avea loc de o adancime de 6cm pentru instalarea lor?

Edited by flavius.paul
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Totusi revin la ceea ce scrie in titlu .. marire stereofonie, adica amplificarea semnalului primit.

Sesizez cateodata ca receptionez stereo anumite canale FM doar cand stau la semafor, in mers dispare stereofonia ... sa am vre'un contact imperfect, emisie proasta in Bucuresti sau interferente ?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.