Jump to content

Nu tine frana de mana


Recommended Posts

Salut

 

Am reglat ferodourile frânii de mâna (din rotita zimtata de pe butuc spate) pâna aproape sa faca contact ferodoul cu discul.Am ajuns la distanta la care daca mai strang sa zic doi zimti deja ajunge se frece ferodoul de disc. Apoi am reglat(strâns) si cablurile manetei de frana de mâna iar cu toate astea, frâna de mâna nu tine cum ar trebui (nu tine in panta de exemplu, la maxim tras tot misca masina).Ferodourile nu le-am schimbat. Am luat noi dar la demontare "carnea" de pe cele de pe masina e aceeasi la grosime ca de pe cele noi.

 

Aveti vreo idee ce-ar mai putea fi?

Edited by Sedan
Link to comment
Share on other sites

La masina mea, un E60, doar daca trag frana de mana la maxim ( de parca as fi la sala de fitness ), deabia imi tine masina pe loc in panta. Altfel, aluneca usor ( dar sigur ) la vale.

Ma intreb daca as putea oare sa o reglez astefl incat de pe la trei sferturi de cursa sa imi tina....

Edited by jon doe
Link to comment
Share on other sites

incearca sa mai strangi putin suruburile alea de sub maneta de frana ...daca nu merge ,dupa mintea mea ar putea fi chiar cablurile...

 

Le-am strans si pe alea desigur.

 

In ce sens te referi la cabluri? De strans ele strang. Le slabesc , le strang (din piulita de sub maneta), si e ok vad ca isi fac treaba.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Si la mine aceiasi problema. Am descoperit si cauza acum ceva vreme si o sa o remediez, dar nu e vorba de un reglaj al cablului. S-au ruginit placutele de pe ferodou si discul de frana din interior. Problema se poate rezolva schimband discurile de frana si placutele de la frana de mana. Am sa fac operatiunea in cateva mii de km cand voi schimba placutele si tot odata si discurile.
Link to comment
Share on other sites

La masina mea, un E60, doar daca trag frana de mana la maxim ( de parca as fi la sala de fitness ), deabia imi tine masina pe loc in panta. Altfel, aluneca usor ( dar sigur ) la vale.

Ma intreb daca as putea oare sa o reglez astefl incat de pe la trei sferturi de cursa sa imi tina....

 

si mie la fel imi tine. o posibila cauza ar fi uzura discurilor spate. la e60 nu exita reglaje sub maneta de la frana de mana

Link to comment
Share on other sites

Hai ca o fac si pe asta schimb atât discurile cat si ferodourile frâna de mana.

 

Am o intrebare legata de cablul avertizor uzura placute spate. Placutele nu-s chiar atat de uzate sa fie necesar sa le schimb, dar daca tot umblu acolo, le schimb si pe ele ca le am cumparate. Cablul martor uzura: este vreo problema oare sa-l las inca in serviciu, pe placutele noi,si sa nu instalez un cablu nou?

Edited by Sedan
Link to comment
Share on other sites

am schimbat si eu sabotii de la frana de mana si s-a intamplat acelasi lucru... nu aveam frana de mana in ciuda faptului ca a fost verificat de catre mecanic inainte sa plec din service. am revenit la mecanic ieri dupa 100km si problema a fost rezolvata regland sabotii prin gaura pentru prezon .
Link to comment
Share on other sites

MeritĂŁ ĂŽncercat.

Eu la douã - trei luni trebuia sa reglez frâna de mânã pentru cã Þinea prea sus (10-11 dinÞi).

E posibil sĂŁ fi ruginit discurile (schimbate anul trecut) pentru cĂŁ dupĂŁ ce am fĂŁcut treaba care scrie acolo probabil s-au curĂŁĂžat de ruginĂŁ Âşi nu se mai "deregleazĂŁ".

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

si mie la fel imi tine. o posibila cauza ar fi uzura discurilor spate. la e60 nu exita reglaje sub maneta de la frana de mana

Am fost si eu la un service sa schimb rulmentul spate iar la sfarsit nu imi mai tine frana de mana de loc,cablurile sunt foarte slabe,ai idee de unde se strang sau care sa fie cauza,mecanicul e derutat total:((

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.