Jump to content

Achizitie e36 328i


r0n1n

Recommended Posts

cred ca e mai complicat ca nu ai nici o garantie din partea cuiva ca masina va tine cu bielele+pistoanele stock decat la o presiune ft mica.

 

apoi mai e costul turbinei inca vreo 800, se aduna plus angrenaje sari de 2-3000.

 

Asa de banii aia isi ia chiar 328 tipla ori un 540i manual si rupe tot. :thumbsup:

Sa inteleg ca planatul si usurarea volantei sunt mai ieftine? :)

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 100
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Ciumidel , cred ca al face doar la consum,la aspirat nu castigi putere decat cu investitii foarte mari , :thumbsup:

 

total de acord cu tine, la costuri ma refer.

cat despre putere......un 328i cu modificarile mentionate de mine, ajunge la aprox 270 cai, 540i are 286 de cai dar si niste kilograme in plus.

Link to comment
Share on other sites

 

 

Ciumidel , cred ca al face doar la consum,la aspirat nu castigi putere decat cu investitii foarte mari , :thumbsup:

 

 

D'asta toti pe afara fac din 2.8uri aspirate 240+ din ce a mentionat ciumidel acolo...

 

Aia inainte sa spele masina ptr prima oara dupa ce au luat-o, au si pus admisia de M50 pe 2.8.plus restul.

 

Turbo? nu....supercharger/compresor :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

Eu nu cred ca face atata putere doar din ce ai descris.

 

Ma rog e o discutie interminabila ,eu am avut in primu an de competitii un aspirat si iti spun cat am castigat cu ft multe modoficari , fix 30 de cai.

 

30 de cai reali , nu fictivi , reprezinta foarte mult .

 

asa despre zeci de cai care alearga prin preerie putem sa discutam oricand. :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

Aici intrati la performante & tuning kits si cam se vede cata pregatire trebuie sa faci caii aceia reali.

 

http://www.cosworth.com/Default.aspx?id=1095710

 

 

Sunt multe componente usurate studiate in tunel aerodinamic,biele forjate,axe cu came cu geometrie variabila, camera de ardere redesenata,multi clapeta de acceleratie,pistoane cu segmenti dubli imbunatatiti pentru o ardere mai eficienta, alt bloc , alta _chiulasa_. tot motoru e diferit la fel cum este si la M3 fata de 2.8. :thumbsup:

 

 

Numai pierderile din transmisie sunt enorme la o masina de strada, degeaba ai 1000 de cai daca nu ai pui jos. :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

Dar de ce vrei neaparat un bmw. La acei bani pe care esti dispus sa-i dai pe masina poti gasi altceva, poate si inmatriculat si care poate iti ofera mai multe senzatii decat 328-u. Un Civic, poate vreun Megane F1..etc

Eu sincer decat sa ajung in 3 mii cu o masina relativ ok si neinmatr prefer altceva, un Civic e suficient si garantat iti ofera si ala senzatii misto.

Link to comment
Share on other sites

 

 

Sunt multe componente usurate studiate in tunel aerodinamic,biele forjate,axe cu came cu geometrie variabila, camera de ardere redesenata,multi clapeta de acceleratie,pistoane cu segmenti dubli imbunatatiti pentru o ardere mai eficienta, alt bloc , alta _chiulasa_. tot motoru e diferit la fel cum este si la M3 fata de 2.8. :thumbsup:

 

 

 

de cand se studiaza in tunelul aerodinamic piesele de motor?

Link to comment
Share on other sites

De foarte mult timp.

 

Altfel cum s-ar imbunatati amestecul aer benzina.motorina in camera de ardere?,daca nu prin studierea unor noi forme de ardere cat mai eficiente .

 

Turbina,pistoanele,admisia sunt poate printre cele mai importante elemente testate care imbunatatesc performantele de ani de zile, prin astfel de teste. :thumbsup:

 

E plin netul de ele. :thumbsup:

Edited by Stefan_e46
Link to comment
Share on other sites

Pretul este confidential, motorul merge bine.

 

Are trapa, incalzire in scaune, ASC, geamuri electrice, magazie cd, clima pe 2 zone, afisaj la care sunt morti din pixeli, scaune sport semipiele, inchidere centralizata cu telecomanda, pachet M, supensie M, jante 16'', etc.

 

Stie cineva cum as putea sa rezolv treaba cu afisajul?

 

 

LE: Era sa uit, multumsc mult flavyus pt ajutor si suport.

Edited by r0n1n
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.