Jump to content

BMW X5 + tanar beat => 2 morti si 3 raniti


kristal_madness

Recommended Posts

Mai grava este fapta profesorului de 27 de ani care s-a culcat cu una de 17 ani intr-o excursie si a luat 29 de zile pentru ca prezinta un adevarat pericol social, sincer imi era frica sa ies pe strada din cauza lui, decat fapta lui HUIDU care este LIBER dupa ce a omorat trei oameni sau a astuia care a omorat doi oameni. Imi place justitia din RRomania care este. Edited by radduu
Link to comment
Share on other sites

Bre', faci misto de mine? Intra pe link-ul dat de mine, in ghidul de exprimare. Asta daca nu ti-ai dat seama. Altfel... recunoaste greseala. :rolleyes:

 

ONTOPIC (sau nu :getlost: ): sunt de acord cu radduu. Ala se trezeste in camera noaptea cu una de 17 ani dezbracata si e la inchisoare si astia sunt liberi. Cum e si faza aia cu ala care fura o gaina face 7 ani de puscarie si ala care fura miliarde se plimba prin Delta.

Si daca e vorba de incadrare legala a faptei, pai la Huidu si acest Edward al Romaniei (referire la vampiru' sclipicios din Twilight) numai accident nu e cand merg cu viteza mare in locuri unde e periculos sa mergi si cu viteza legala (pe contrasens in curba respectiv pe langa cluburi noaptea). E cel mult an accident waiting to happen. E ca si cum tai 1-2 cabluri de lift si apoi zici ca e "accident" ca a picat liftul cu primul nefericit care s-a urcat in el. Daca astea sunt "accidente" atunci si profesorul respectiv poate sa spuna ca aia a gresit camera si a intrat accidental in camera lui, s-a impiedicat accidental, a cazut peste el si uite asa au facut sex... accidental.

Edited by filon
Link to comment
Share on other sites

@bitz

 

da, dar asta nu il face un pericol concret la ordinea publica, nu? ca doar nu pandeste pustoaicele de 17 ani la colt...asta in cazul in care i-au dat mandat pe acest considerent, de influentat martorii nu prea mai avea cum, si de fugit nu cred ca fugea.

 

in schimb huidu are in contnuare drept de a conduce, dupa ce din vina lui a killarit pe unii.

 

deci care prezinta pericol mai mare?

 

cum am mai zis, arestarea preventiva ar trebui sa fie o masura exceptionala, dar la noi e dovada incompetentei.

 

vezi cazul vamesilor care aseara au iesit din arest, dupa cele 180 zile maxim legale de arest, iar in 6 luni nu s-au putut/nu s-a vrut, trimite dosarul in instanta.

 

la litera f din art 148, in privinta pericolului concret, se spune ca o persoana a comis o infractiune...infractiunea prin definitie, denota o fapta comisa cu vinovatie...si din din cate stiu eu, prezumptia de nevinovatie inca (chipurile) e stipulata in constituite si in conventia ptr drepturile omului. cum poate savarsi unul o fapta cu vinovatie (infractiune) cand pana la o hotarare definitiva si irevocabila este/trebuie considerata nevinovata?!

 

De aici si caracterul exceptional al arestarii preventive, dar la noi este preferata asta, cand mai exista inca trei masuri preventive (neparasire a localitatii, a tarii sau control judiciar).

 

in noul cod penal, alineatul cu privire la pericolul social, a fost modificat, textul in sine, unde nu semai spune ca "a comis o infractiune", dovada ca la noi legile trec dupa cum ridica niste unii mainile (stanga/dreapta) in parlament.

Guilty before proven innocent...Romania.

Edited by max83
Link to comment
Share on other sites

Nimic nu stiti. :rolleyes:

 

«Actul sexual de orice naturĂŁ cu o persoanĂŁ care nu a ĂŽmplinit 15 ani se pedepseÂşte cu ĂŽnchisoare de la 3 la 10 ani.

 

Cu aceeaÂşi pedeapsĂŁ se sancĂžioneazĂŁ actul sexual cu o persoanĂŁ cu vârsta ĂŽntre 15 Âşi 18 ani dacĂŁ fapta este sĂŁvârÂşitĂŁ de profesor sau educator, dacĂŁ fĂŁptuitorul a abuzat de ĂŽncrederea victimei sau de autoritatea sau influenĂža asupra acesteia».

 

Sansa de scapare de puscarie a profesorului:

 

Articolul 198, aliniat 2, din Codul Penal ĂŽi «ajutĂŁ» pe cei acuzaĂži dacĂŁ avocatul face dovada ĂŽn faĂža magistraĂžilor cĂŁ victima nu a fost intimidatĂŁ de calitatea de profesor Âşi nici nu a abuzat de ĂŽncrederea ei.

 

 

Na, m-am molipsit de la max si am inceput si eu sa o dau in copy/paste. :rolleyes:

Edited by KIP
Link to comment
Share on other sites

@bitz

 

da, dar asta nu il face un pericol concret la ordinea publica, nu? ca doar nu pandeste pustoaicele de 17 ani la colt...asta in cazul in care i-au dat mandat pe acest considerent, de influentat martorii nu prea mai avea cum, si de fugit nu cred ca fugea.

 

in schimb huidu are in contnuare drept de a conduce, dupa ce din vina lui a killarit pe unii.

 

deci care prezinta pericol mai mare?

 

Vina se stabileste la proces , nu pe forumuri , asa ca pana atunci are drept de a conduce .

Pe profesor se pare ca il considera pericol public , procurorul a motivat ca a facut avansuri si altor eleve.

Link to comment
Share on other sites

asa scrie la lege. codul penal. are dreptate kip cu fereastra aia, dar trebuie dovedita.

 

dar eu vad alta treaba. minor/a intre 15 si 18, face sex cu un major/a, care nu e tutore, profesor etc...nu se pedepseste?!

 

am gasit :D

 

Fapta aceluia care, prin promisiuni de căsătorie, determină o persoană de sex feminin mai mică de 18 ani de a avea cu el raport sexual, se pedepseşte cu închisoare de la unu la 5 ani.

 

Împăcarea părţilor înlătură răspunderea penală. Asta e denumitain CP, SEDUCTIA :LMAO:

 

Dacă actul sexual, de orice natură, cu o persoană de sex diferit sau de acelaşi sex, care nu a împlinit vârsta de 18 ani, a fost determinat de oferirea sau darea de bani ori alte foloase de către făptuitor, direct sau indirect, victimei, pedeapsa este închisoarea de la 3 la 12 ani şi interzicerea unor drepturi.

 

 

deci daca nu i-ai promis verigheta, bani sau alte...avantaje, si a fost doar..din dragoste :laugh: nu patesti nimic.Incredibil...

 

Dacă fapta a avut ca urmare moartea sau sinuciderea victimei, pedeapsa este închisoarea de la 15 la 25 de ani şi interzicerea unor drepturi.

 

Daca minorul e parasit, si a doua zi se sinucide, majorul a belit .....! altfel nu e nici o problema...

 

ma sa moara jibilan, ce minti iluminate au conceput ineptiile astea? :pinch:

Edited by max83
Link to comment
Share on other sites

Legea zice clar ca dacĂŁ ai intretinut relații sexuale cu minori/minore , asta insemnand ca si dacĂŁ are 17 ani si 11 luni tot la pușcĂŁrie ajungi.. De unde asta cu pana la 15 ani..?

 

De unde le-ai scos ? Nu ai dreptate. Nu zice nicio lege asa ceva. Cu atat mai putin clar.

Link to comment
Share on other sites

In privinta acestei probleme legislatia noastra este foarte buna. Inteligenta.

Bine, pe forumuri sunt oameni cu mult mai destepti decat cei din topul inteligentei si de asta ei au intotdeauna viziuni revolutionare, fondate pe argumente.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.