Jump to content

anvelope


dan-mls

Recommended Posts

ce parere aveti de dunlop sp9090? ce dimensiune recomandati pe un e90 320d:

225/40/18?

235/40/18?

245/40/18?

si ce alte cauciucuri recomandati? tinand cont ca imi trebuie run flat?

astept pareri.

am o oferta la dunlop sp9090 235/40/18-9 mil.buc.

157837[/snapback]

 

m-am uitat si eu cum arata profilul Dunlop si recunosc ca mi-a placut... e frumos ce sa mai dar totusi am on intrebare: cauti cauciucuri de vara sau de iarna?

 

Producatorul (adica BMW) recomanda urmatoarele dimensiuni (ptr e90 320d):

 

Cauciucuri de vara:

· 225 / 35 R 19 88

· 225 / 40 R 18 88

· 225 / 45 R 17 91

· 225 / 45 R 17 91

· 225 / 50 R 16 92

· 205 / 55 R 16 91

· 255 / 30 R 19 91

· 255 / 35 R 18 90

· 255 / 40 R 17 94

 

 

Cauciucuri de iarna / Cauciucuri pentru toate anotimpurile:

 

· 225 / 35 R 19 88

· 225 / 40 R 18 88

· 225 / 45 R 17 91

· 225 / 45 R 17 91

· 225 / 50 R 16 92

· 205 / 55 R 16 91

 

 

Plecand de la acesti parametrii ca si de la raspunsul la intrebarea pe care ti-am adresat-o la inceputul postului meu putem discuta si ce roti ti s-ar potrivi...

 

In general ptr vara as merge pe ceva echilibrat gen 225/ 50 / 16 pentru ca au o suprafata mare de rulare (225) si un balon mai mare care ti-ar oferi confort si o oarecare protectie la bucsarie. Eventual ai putea pune un 205/55/16 pe fata cu un 225/50/16 pe spate care sunt identice tehnic dar ar oferi o directie buna (usor de manevrat adica) si fara solicitari pentru sistemul de directie (roti mai inguste pe fata adica) si o tractiune buna si stabilitate (roti mai late pe spate).

 

Iarna as merge pe roti de iarna tot de 16 si indiscutabil 205/55/16... Iarna ai nevoie de roti cu suprafata de contact cat mai mica si balon cat mai mare ptr protectia jantei...

 

 

Din punctul de vedere al firmelor producatoare de cauciucuri as merge pe Michelin, Goodyear, Dunlop, Toyo, Continental, Pirelli, BF Goodrich, Nokian, Vredestein nu neaparat in ordinea asta ptr ca fiecare are la fiecare dimensiune de roti diferite produse (profile diferite si specificatii diferite greu de comparat) si nu cunosc sau nu am testat pe 17 inch sau mai sus cum se comporta respectivele cauciucuri.

 

Ca o observatie generala, in Romania, e dificil sa ai jante mari (17/18 inch) si confort in trafic pentru ca asfaltul are multe defecte si asta duce la distrugerea cauciucurilor/ jantelor/ coloanei tale... Nu prea sfatuiesc pe nimeni sa urce masina pe super jante in Romania daca foloseste masina in fiecare zi...

Edited by crisjohn
Link to comment
Share on other sites

merci mult! cauciucuri de vara vreau si ma s fi gandit la ceva d genu 225/40/18fata si spate sau 235/40/18 fata si spate. nu ma inereseaa confortul, vreau ceva mai sport. cei d la bmw mi au spus ca pe 18 se recomanda 225/40/18 fata si 255/35/18 spate. eu nu vreau asa mare pe spate pt ca am doar 163cp si nu o sa mai traga masina asa bine. eu as vrea 225/40/18 fata spate si nu cred ca deranjeaza la ceva. ce parere ai?
Link to comment
Share on other sites

merci mult! cauciucuri de vara vreau si ma s fi gandit la ceva d genu 225/40/18fata si spate sau 235/40/18 fata si spate. nu ma inereseaa confortul, vreau ceva mai sport. cei d la bmw mi au spus ca pe 18 se recomanda 225/40/18 fata si  255/35/18 spate. eu nu vreau asa mare pe spate pt ca am doar 163cp si nu o sa mai traga masina asa bine. eu as vrea 225/40/18 fata spate si nu cred ca deranjeaza la ceva. ce parere ai?

157991[/snapback]

 

235/40/18 pe spate sunt mai mari fata de recomandarile BMW cu aproximativ 1,2 % ceea ce e OK (se recomanda sa nu depasesti mai mult de 3% dimensiunile recomandate calculate la lungimea cercului) dar o sa-ti mareasca putin consumul si o sa scada demarajul insa o sa creasca viteza maxima si aderenta la demaraj...

totusi, daca vrei comportament mai sportiv de ce nu ai incercat sau nu incerci un pachet de suspensii (arcuri/ amortizoare) sport mult mai eficient decat cauciucurile mai mari... de fapt tu vrei un look mai sportiv al masinii sau un comportament mai sportiv? cauciucurile mari dau un look beton si jantele mari sunt super dar daca te uiti pe la masinile de raliu (care se potriveste cel mai bine in raport cu utilizarea masinilor noastre) o sa vezi ca nu au niste roti exagerat de late sau un talon foarte ingust...:blink: suplimentar roti late pe fata dau acel fenomen de traimlining de care multa lume discuta dupa ce isi pune jante/ roti mai mari/ late...

 

e decizia ta si ar fi bine intai sa decizi ce doresti de la masina, sa arate mai altfel sau sa fie mai altfel si eventual ce esti dispus sa sacrifici...

Edited by crisjohn
Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Salutare!

 

Weekend-ul asta am facut-o lata, in sensul ca am reusit sa distrug iremediabil un cauciuc pe fata. Avand in vedere ca oricum erau ele cam tocite am hotarat sa le schimb pe toate 4 pentru siguranta mea.

 

Acum intrebarile mele sunt: merita noi sau sh? ce dimensiuni sa pun? (mi s-au recomandat si pe 50, in loc de 45 cat aveam, dar cred ca sunt cam inalte)...si de unde sa le cumpar in caz ca ma hotarasc la unele noi? (nu dispun de un buget extraordinar :blink: )

 

Indiferent ca le iau noi sau sh, ma intereseaza niste marci bune, consacrate.

 

Datele problemei: E46 sedan - 330d - 184 cai, jante pe 17, lunar fac in medie 2000km (majoritatea in oras plus drumuri ocazionale mare/munte), as vrea un profil de viteza, eventual in V, cu zgomot redus la rulare si aderenta buna pe uscat si umed, de vara, nu all seasons.

 

Mi s-a mai spus sa pun pe fata 225 si pe spate 245, e indicat asa ceva? Sau sa le iau pe toate 4 la fel?

 

Astept pareri si sugestii cat mai urgent...ca trece vara :)

 

PS: din ce-am vazut asa la o prima privire pe net mi-au placut: Nokian Z, Nokian NRY, Dunlop SP Sport 9090, Vredestein Ultrac si GoodYear Eagle F1...dar n-am cautat decat foarte putin. Poate stiti voi ceva mai bun!

 

Multumesc anticipat! :)

Link to comment
Share on other sites

Pai...i-am mai dat si un 240 si probabil o sa-i mai dau ca o cere :blink: Deci siguranta joaca un rol destul de important.

 

Am mai gasit acum niste Toyo Proxes TS1 parca. Au un profil interesant.

 

Stie cineva site-uri cu teste de unde pot sa ma inspir?

Link to comment
Share on other sites

Cred ca batalia decisiva se da intre Good Year Eagle F1 si Vredestein Ultrac, ambele cu dimensiunile 225/45/17. Pretul e asemanator: 450 RON/buc.

 

Ce parere aveti? Ce sa aleg? Daca stiti ceva site-uri cu teste exact pe modelele astea astept un link.

 

Multumesc!

Link to comment
Share on other sites

Cred ca batalia decisiva se da intre Good Year Eagle F1 si Vredestein Ultrac, ambele cu dimensiunile 225/45/17. Pretul e asemanator: 450 RON/buc.

 

Ce parere aveti? Ce sa aleg? Daca stiti ceva site-uri cu teste exact pe modelele astea astept un link.

 

Multumesc!

268943[/snapback]

 

225/45/17 fata si 245/40/17 spate

Link to comment
Share on other sites

ce parere aveti de dunlop sp9090? ce dimensiune recomandati pe un e90 320d:

225/40/18?

235/40/18?

245/40/18?

si ce alte cauciucuri recomandati? tinand cont ca imi trebuie run flat?

astept pareri.

am o oferta la dunlop sp9090 235/40/18-9 mil.buc.

157837[/snapback]

 

225/40/18 fata si 255/35/18 spate

Link to comment
Share on other sites

BRANDEX, nu inteleg de ce mi-as pune de 245 pe spate? Doar pentru aspect? Sincer nu cred ca ajuta extraordinar de mult la stabilitate si tractiune. Oricum 245-urile costa 6.5 milioane bucata, pe cand 225 costa doar 4.5 milioane. Cam mare diferenta pentru un moft nu?
Link to comment
Share on other sites

BRANDEX, nu inteleg de ce mi-as pune de 245 pe spate? Doar pentru aspect? Sincer nu cred ca ajuta extraordinar de mult la stabilitate si tractiune. Oricum 245-urile costa 6.5 milioane bucata, pe cand 225 costa doar 4.5 milioane. Cam mare diferenta pentru un moft nu?

269273[/snapback]

 

De obicei jantele pe spate sunt mai late.

Link to comment
Share on other sites

De azi sunt fericitul posesor al unor GoodYear-uri Eagle F1 de toata frumusetea :)

 

Sper sa le montez azi si va spun pareri :)

269639[/snapback]

mare greseala.... si eu tot goodyear eagle f1 gsd3 am. recent mi-au explodat doua dupa ce am lovit vreo piatra ceva, parca is din portelan cauciucurile astea. Astazi mi-au venit 2 noi tot goodyear eagle f1 225/55ZR16 95W 490ron /bucata....

Ii drept ca arata misto numai ca nu isi fac banii, sa stii ca dai 5 mil pe un cauciuc si te trezesti ca face poc :blink: :)

Edited by duxter
Link to comment
Share on other sites

mare greseala.... si eu tot goodyear eagle f1 gsd3 am. recent mi-au explodat doua dupa ce am lovit vreo piatra ceva, parca is din portelan cauciucurile astea. Astazi mi-au venit 2 noi tot goodyear eagle f1 225/55ZR16 95W 490ron /bucata....

Ii drept ca arata misto numai ca nu isi fac banii, sa stii ca dai 5 mil pe un cauciuc si te trezesti ca face poc :blink:  :)

269641[/snapback]

 

 

acelasi lucru l-a patit un amic ieri.....si-a mai farimat si directia din cauza asta...acu sta dupa casco.....bafta cu GY-urile tale

Link to comment
Share on other sites

Eh uite ca asta n-o inteleg. Adica iti explodeaza 2 cauciucuri si dup-aia iti cumperi inca doua noi ACELASI model????? Si mai dai si o groaza de bani pe ele (eu am gasit 225/45/17 cu 450 RON/buc).

 

Acuma ce sa fac...le-am luat, oi vedea eu cum se comporta. Pana acum sincer am auzit numai de bine de cauciucurile astea. Oricum cred ca depinde foarte mult si de cum mergi cu ele.

 

Eu de obicei merg foarte foarte atent prin oras, prefer sa ocolesc km intregi decat sa merg pe piatra cubica de exemplu :blink: Iar gropi masina mea nu prea a vazut si nici n-o sa vada...cu atat mai putin mers pe liniile de tramvai etc.

Link to comment
Share on other sites

daca nu lovesti nimik cu ele si nu mergi pe drumuri de tara..etc nu au nimik cred dar daca ai ghinion ca mine sa toarne cu galeata si sa nu vezi nimic din cauza baltilor....na Plus ca daca vroiam altceva trebuia sa iau 4....si nu erau in program :) si asa am cheltuit >1000 de euroi in 2 sapt. :blink:
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.