Jump to content

Pedala acceleratie greoaie


r0n1n

Recommended Posts

Sa mai incerc sa "strang" cablul de acceleratie?

Iti recomand sa nu te bagi la ''modificari'' de genul.Chiar daca modelul e36 este mai simplu proiectat decat e46 nu cred ca faci treaba buna cu ''sarma si patentul''. :)

 

Varsta masini isi spune cuvantul.

 

eu zic sa dati o tura cu vreun golf2 sau dacia 1300 si pe urma merge pedala brici

Sa simta piciorul drept ce inseamna cu adevarat pedala grea. :laugh:

 

P.S..Cati ditre voi ati observat ca franam muuuuult mai eficient cu piciorul stang??.Si nu o spun la misto. :)

Edited by calinbmw2000
Link to comment
Share on other sites

Daca prin eficient intelegi testarea ABS-ului la fiecare franare atunci da ai dreptate. :)

La viteze mici intradevar intra ABS -ul,dar la viteze mai mari (100-120km/h)in caz de urgenta majora (ex,iti apare un animal in fata masini),distanta de franare este mai mica daca franeti cu piciorul stang .Probabil piciorul drept oboseste pt ca este tot timpul intr-o pozitie mai incomoda fata de piciorul stang ,iar la nevoie nu putem apasa cu forta necesara pedala de frana.

Link to comment
Share on other sites

Idea nu era sa franezi ca disperatul.Eu am probat pe masina mea ,iar de la 100km/h franez poate chiar cu 30% mai eficient cu piciorul stang fara sa intre ABS-ul si oricat de tare as apasa pedala cu piciorul drept.Oricum la mine cu jantele R17 si cauciucuri G.Y F1 intra foarte greu ABS-ul.

Parca nu am aceas forta in piciorul drept, mai ales dupa ce conduc mai multe sute de km .

 

Mi s-a intamplat nefericirea sa lovesc o vulpe pe autostrada(cu pagube semnificative la masina ),cu toate ca am franat puternic nu am reusit sa evit vulpea.Ma gandeam ca poate am o problema la sistemul de franare,pana cand m-am gandit sa testez frana si cu piciorul stang ca sa fac o comparatie,iti spun sincer ca masina aproape ca a inghetat de la 100km/h la 0km/h (fara sa intre ABS-ul).

 

Nu inteleg ce legatura are ABS-ul cu viteza, intra foarte bine si la 120 daca franezi ca disperatul.

Asta depinde in mare parte de mai multi factori ,cauciucuri,suspensie...etc.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.